Nianie wyjdą z szarej strefy
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje specjalną zachętę
dla rodziców, którzy zdecydują się na legalne zatrudnienie opiekunki do dziecka, informuje
"Dziennik Gazeta Prawna". Nowe przepisy mają szansę wejść w życie jeszcze w IV kwartale tego roku.
05.03.2010 | aktual.: 30.05.2010 18:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje specjalną zachętę dla rodziców, którzy zdecydują się na legalne zatrudnienie opiekunki do dziecka, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe przepisy mają szansę wejść w życie jeszcze w IV kwartale tego roku.
Gmina opłaci za nianię składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia (1317 zł). Budżet będzie to kosztowało ok. 5 tys. zł rocznie na każdą opiekunkę do dziecka.
Z tej możliwości będzie można skorzystać do czasu skończenia przez dziecko 4 lat, ale pod warunkiem, że oboje rodzice będą pracować. Dzięki temu opiekunka zyska prawo do wielu świadczeń, m.in. emerytury, zasiłku chorobowego i prawo do bezpłatnego leczenia.
Według "DGP" jeśli pracę zalegalizuje połowa pracujących obecnie w szarej strefie niań (szacuje się, że jest ich ok. 100 tys.), roczny koszt dla budżetu wyniesie 242 mln zł.
W związanej z tą informacją sondzie dziennika na pytanie "czy państwo powinno dopłacać do zatrudniania opiekunek do dzieci", padło 47 proc. odpowiedzi "tak" i 53 proc. - "nie".