ModaNie tylko brylanty – biżuteria z kolorowymi kamieniami

Nie tylko brylanty – biżuteria z kolorowymi kamieniami

Nie tylko brylanty – biżuteria z kolorowymi kamieniami
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
27.10.2017 10:18

Gdy wybierasz pierścionek lub kolczyki z konkretnymi kamieniami, często nie zdajesz sobie sprawy z tego, co symbolizuje kolor klejnotu zawartego w oprawie. Dobierasz go przede wszystkim ze względu na upodobania obdarowanej osoby lub własne. Tymczasem za konkretnymi kamieniami i kolorami kryje się o wiele głębsza historia.

Poniżej przedstawiam najpopularniejsze kolorowe kamienie wykorzystywane w jubilerstwie wraz z krótkim opisem ich symboliki. Pomoże ci to wybrać odpowiedni kamień, który doskonale odzwierciedli twoje uczucia.

Krwistoczerwone rubiny i granaty

Głęboka czerwień oczywiście kojarzy się z płomienną i romantyczną miłością. Nic więc dziwnego, że rubin to kamień, który wybiera wielu zakochanych. Kolor ten uchodzi również za symbol bogactwa i majestatu, choćby ze względu na skojarzenia z królewskimi strojami koronacyjnymi. Najcenniejszymi rubinami są te pochodzące z Birmy o barwie krwistoczerwonej z delikatnym, niebieskim odcieniem – tak zwany kolor gołębiej krwi. Biżuteria z rubinami lub granatami pasuje do kobiet o ciemnych włosach i oczach. To kamień stworzony dla perfekcjonistek, dodający nieco drapieżności do bardziej eleganckich stylizacji.

Intensywnie zielony szmaragd i jadeit
Ze względu na swoją jadowicie zieloną barwę, szmaragdy najczęściej wybierają panie o zielonych oczach i rudych włosach. Im ciemniejszy i bardziej czysty szmaragd, tym wyższa jest jego cena. Nic dziwnego, tego typu klejnoty posiadają niezwykłą głębię i dodają jej właścicielce odrobiny tajemniczości. Choć nie jest tak popularny jak brylanty i rubiny, to docenią go w szczególności osoby skłonne do rozstrojów nerwowych i podatne na stres. Zielony to kolor natury, pozwala się odprężyć i uspokoić. Jego właściwości doceniano już w starożytności, powszechna wówczas legenda głosiła, że kamień pęka, gdy osoba go wręczająca ma nieczyste intencje. Stanowi więc symbol prawdy i szczerości.

Szafir i akwamaryn – w kolorze nieba dziennego i nocnego
Niebieskie kamienie, takie jak szafiry, topazy i akwamaryny to wybór wielu blondynek o jasnej cerze i niebieskich oczach. Kamienie tego typu pięknie komponują się z metalami szlachetnymi, tworząc wspaniałą i zjawiskową biżuterię. Szafir był uznawany przez starożytnych za kamień zapewniający nieśmiertelność i wieczną młodość, przypisywano mu również zdolności leczenia chorób. Najbardziej cenionymi przez jubilerów są szafiry w intensywnym, bławatkowym kolorze. Czystość sumienia i prawdomówność to główne cechy osób, które wybierają je za swój talizman, dlatego ich związki cechuje zaufanie i szczerość. To również symbol mądrości, a także wiedzy tajemnej.

Wiele odcieni żółci - cytryn
Cytryn skrywa niespożyte pokłady pozytywnej energii. Takie wrażenie zawdzięcza jaskrawemu, żółtemu kolorowi. Jeśli więc jesteś osobą rozrywkową i optymistycznie podchodzącą do życia, ten kamień będzie doskonałym uzupełnieniem twojej osobowości. Uwaga, jest bardzo kruchy, dlatego lepiej wręczać go osobie, która należycie o niego zadba. Ze względu na szeroką gamę barw, począwszy od cytrynowej, poprzez miodową, aż do żółtobrunatnej, biżuterię z tym kamieniem można dopasować do niemal każdego stylu ubioru. Trzeba jednak uważać, w żółtych stylizacjach cytryn ma tendencję do zlewania się z tłem.

Kamienie reprezentują różne cechy charakteru i choć najważniejszym kryterium wyboru biżuterii powinien być gust, to warto wziąć pod uwagę również inne czynniki. Symbolika może być sposobem na wybór odpowiedniego prezentu dla osoby, co do której upodobań nie jesteśmy do końca pewni.