Trwa ładowanie...

Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka miała 87 lat

Nie żyje Katarzyna Łaniewska, aktorka znana m.in z serialu "Plebania", kultowego "Kogla Mogla" oraz filmu "Smoleńsk". Aktorka miała 87 lat.
Share
Katarzyna Łaniewska
Katarzyna ŁaniewskaŹródło: PAP
d1dbkc0

Katarzyna Łaniewska - aktorka

Katarzyna Łaniewska najbardziej znana była z roli w serialu "Plebania", w którym przez kilkanaście lat wcielała się w postać Józefiny. Wystąpiła także w serialach: "Czterdziestolatek" i "Gruby". W pamięci widzów pozostaną również jej role we wszystkich dotychczasowych częściach kultowego "Kogla Mogla". Jak też udział aktorki w filmie "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Rola Anny Walentynowicz, działaczki społecznej i ikony "Solidarności", była jej pierwszym od lat występem na dużym ekranie.

Zobacz także: Monika Jaruzelska prosi o finansowe wsparcie. Czy ostatnie miesiące aż tak mocno nadszarpnęły jej finansami?

d1dbkc0

Przez lata występowała w najlepszych teatrach w Warszawie: Polskim, Dramatycznym, Ateneum, Narodowym. W czasie stanu wojennego brała udział w koncertach poetycko-muzycznych. Odznaczona została m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Będąc na studiach poślubiła aktora Ignacego Gogolewskiego, z którym miała córkę Agnieszkę. Małżeństwo rozpadło się po 10 latach. Drugim mężem Łaniewskiej został Andrzej Błaszczak.

Katarzyna Łaniewska zaangażowana politycznie

Oprócz aktorstwa, Łaniewska dużo zajmowała się polityką. Pod koniec lat 70. związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 r. współtworzyła struktury NSZZ "Solidarność" w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw.

d1dbkc0

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim. Uzyskała wtedy prawie 100 tys. Głosów, jednak okazało się to niewystarczające, aby zostać senatorem RP. Występowała na wiecach poparcia prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości. Była jednym z głównych mówców z ramienia organizatorów "Marszu Wolności i Sprawiedliwości" 13 grudnia 2015 r.

Zobacz także: Seksuolog o katolickich youtuberach: to sprzeciw wobec mcdonaldyzacji seksu

"Pani drogę artystyczną charakteryzuje różnorodność kreacji, które zyskały uznanie kilku pokoleń Polaków. Pani role kostiumowe, dramatyczne i komediowe są świadectwem wybitnego warsztatu oraz aktorskiego kunsztu. W sposób mistrzowski posługuje się pani słowem, budując postacie pełne głębi, autentyzmu i wewnętrznej dynamiki. Wielokrotnie mogliśmy podziwiać bogactwo pani aktorskich interpretacji prezentowanych na dużym ekranie. Wszyscy mamy też w pamięci wspaniałe dokonania w spektaklach Teatru Telewizji czy role w serialach, poprzez które przekazała nam pani wiele życiowej mądrości" – tak o Katarzynie Łaniewskiej w 85. urodziny pisał, prezydent Duda.

Siostra Chmielewska o hejcie pod adresem Kościoła katolickiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dbkc0

Podziel się opinią

Share
d1dbkc0
d1dbkc0