Jesteś zdenerwowana – pokaż to!
- Gniew może być pozytywnym odczuciem, które jest często irracjonalnie odbierane – twierdzi dr Mary Lamia, psycholog kliniczny z Kentfield. – Motywuje do podjęcia działań naprawczych. Kluczem jest właściwe ukierunkowanie gniewu i poradzenie sobie z sytuacją – dodaje. Oto trzy proste kroki:
- Zinterpretowanie przyczyny gniewu. Czy był to niegrzeczny komentarz współpracownika czy inne wydarzenia, które nas zaniepokoiło?
- Rozpatrywanie wszelkich innych emocji, które mogą być związane z gniewem. Czy czujesz się zakłopotana, że złośliwe uwagi pojawiają się w obecności innych osób? Czy naprawdę jesteś zadowolona z pracy, a może boisz się zmian, więc nie szukałaś gdzie indziej?
- Planowanie sposobu działania w celu naprawienia sytuacji. Porozmawiaj ze swoim współpracownikiem i dowiedz się, co było powodem niestosownych uwag czy krytyki. Sprawdź ogłoszenia o pracę i zobacz, czy pojawiły się inne możliwości.
Dobra rada: Zanim zareagujesz, zawsze „prześpij się z problemem”. Daj sobie kilka godzin, aby móc w skupieniu przemyśleć całą sytuację. Zastanów się nad rozwiązaniem.