Niektóre nawyki wydają się pozornie złe. Okazuje się, że nie zawsze mogą nam zaszkodzić, a co więcej, mogą być nawet pożyteczne. Dlaczego tak się dzieje? Co zdaniem specjalistów może mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie czy samopoczucie?
Niektóre nawyki wydają się pozornie złe. Okazuje się, że nie zawsze mogą nam zaszkodzić, a co więcej, mogą być nawet pożyteczne. Dlaczego tak się dzieje? Co zdaniem specjalistów może mieć pozytywny wpływ na twoje zdrowie czy samopoczucie?
Kawa o poranku
Kilka (2-3) filiżanki kawy mogą przynieść więcej korzyści, niż ci się wydaje. To z powodu zawartości kofeiny kawa uważana jest za niebezpieczną. Jednak może ona poprawiać humor. Najnowsze badania opublikowane w Archives of Internal Medicine wykazały, że osoby, które piją 2-3 filiżanki kawy dziennie, mają o 15 proc. niższe ryzyko wystąpienia depresji.
- Kawa aktywuje obszary mózgu, które odpowiedzialne są za nastrój - wzmaga wydzielanie dopaminy i serotoniny – twierdzi współautor badań Alberto Ascherio, profesor epidemiologii i żywienia z Harvard School of Public Health. Naukowcy twierdzą, że spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach wpływa pozytywnie na nasz organizm. Kawa jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które m.in. zapobiegają nowotworom. Badania dowodzą, że picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby. Ponadto poprawia pamięć, ułatwia koncentrację i przyspiesza metabolizm.
Tekst na podst. womansday.com/Monika Stypułkowska
(ms/sr)
Pij piwo
Czerwone wino wspomaga pracę serca, ale piwo również ma zdrowotne właściwości: - Piwo jest bogate w przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami serca oraz odbudowują i wzmacniają mięśnie - twierdzi Cassie Dimmick, dietetyk z Springfield. Poza tym jest źródłem żelaza, krzemu, magnezu, selenu, potasu i wielu witamin. Chmielowy napój spożywany w umiarkowanych ilościach zapobiega nowotworom, zawałowi serca, osteoporozie, udarowi, gruźlicy, starzeniu się oraz tyciu.
Jesteś zdenerwowana – pokaż to!
- Gniew może być pozytywnym odczuciem, które jest często irracjonalnie odbierane – twierdzi dr Mary Lamia, psycholog kliniczny z Kentfield. – Motywuje do podjęcia działań naprawczych. Kluczem jest właściwe ukierunkowanie gniewu i poradzenie sobie z sytuacją – dodaje. Oto trzy proste kroki:
- Zinterpretowanie przyczyny gniewu. Czy był to niegrzeczny komentarz współpracownika czy inne wydarzenia, które nas zaniepokoiło?
- Rozpatrywanie wszelkich innych emocji, które mogą być związane z gniewem. Czy czujesz się zakłopotana, że złośliwe uwagi pojawiają się w obecności innych osób? Czy naprawdę jesteś zadowolona z pracy, a może boisz się zmian, więc nie szukałaś gdzie indziej?
- Planowanie sposobu działania w celu naprawienia sytuacji. Porozmawiaj ze swoim współpracownikiem i dowiedz się, co było powodem niestosownych uwag czy krytyki. Sprawdź ogłoszenia o pracę i zobacz, czy pojawiły się inne możliwości.
Dobra rada: Zanim zareagujesz, zawsze „prześpij się z problemem”. Daj sobie kilka godzin, aby móc w skupieniu przemyśleć całą sytuację. Zastanów się nad rozwiązaniem.
Zapomniałaś wziąć witaminy
Chociaż suplementy diety mogą uzupełnić niedobór witamin, to organizm przede wszystkim potrzebuje ich w naturalnej postaci. Badania, które ukazały się w Psychological Science, sugerują, że systematyczne przyjmowanie witamin zachęca nas do sięgania po paczkę chipsów zamiast jabłka czy innych owoców.
Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore twierdzą, że przyjmując witaminy, częściej pozwalasz sobie na swobodę czy chwilę słabości. Bo skoro twoim zdaniem organizm ma zapewnioną ochronę, to możesz wprowadzić kilka „niezdrowych” nawyków.
Pamiętaj, że organizm lepiej wchłania składniki odżywcze w naturalnej postaci. Ponadto przyjmowanie witamin nie zastąpi zdrowej diety ani tym bardziej aktywności fizycznej.
Zapomniałaś o ćwiczeniach dwa dni z rzędu?
Wcale nie musisz każdego dnia ciężko ćwiczyć, aby utrzymać dobrą kondycję. Czasami krótka przerwa jest korzystna. – Trzy-cztery dni ćwiczeń w tygodniu wystarczą, aby pozostać w formie – twierdzi Mike Boyle, właściciel siłowni „Mike Boyle Strength & Conditioning” w Bostonie. Dni wolne pozwalają na wzmocnienie mięśni. Jeżeli odpoczniesz, to z większym zapałem wrócisz do treningu. Należy być aktywnym każdego dnia, np. iść na spacer, ale intensywne ćwiczenia najlepiej wykonywać tylko przez kilka dni w tygodniu.
Leki nasenne
Branie tabletek nasennych raz na jakiś czas nie ma negatywnego wpływu na nasz organizm. Ronald Popper, dyrektor medyczny z Południowej Kalifornii uważa, że są dobre, jeśli masz przejściowe problemy ze snem lub cierpisz na alergię czy zmagasz się z katarem i innymi dolegliwościami, które uniemożliwiają ci spokojny sen. Jednak specjaliści odradzają korzystanie z tego rozwiązania codziennie, gdyż łatwo można się od nich uzależnić.
Uwolnić emocje?
Nawet jeżeli spotkało cię wiele nieprzyjemności, trzeba zachować pozytywne myślenie. Niektórzy twierdzą, że kluczem do długoterminowego szczęścia jest powiedzenie: „Wszystko jest w porządku”. Jednak nowe badania opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology wykazały, że u par, które zachowały pozytywne myślenie w obliczu negatywnych, ale kontrolowanych okoliczności (problemy w pracy, kłopoty finansowe), cztery lata później zaobserwowano więcej symptomów depresji niż u osób, które w podobnej sytuacji myślały mniej pozytywnie i bardziej racjonalnie.
- Bardziej realistyczne postrzeganie świata zmusza nas do podjęcia odpowiednich kroków w celu poprawy życia, co niewątpliwie pomaga łagodzić stres i smutek – wyjaśnia Erin O'Mara, z University of Dayton w Ohio. Ponadto zmuszanie się do pozytywnego myślenia może doprowadzić do tłumienia emocji. A naturalne jest, ze w trudnych chwilach czasami powinniśmy pozwolić sobie na płacz, krzyk, gorycz. Ważne tylko, aby nie trwało to zbyt długo.
Trochę stresu
W ujęciu psychologicznym stres to powszechna reakcja na różnego rodzaju zagrożenia. Przewlekły stres jest przyczyną wielu chorób. Jednak krótkotrwały pełni pozytywną funkcję mobilizującą. - Stres wyzwala kortyzol, hormon, który pomaga nam radzić sobie z codziennymi trudnościami – mówi Judith Orloff, autor „Emotional Freedom”. - To również motywuje nas do rozwiązywania problemów.
W organizmie, tak jak w przyrodzie, potrzebna jest równowaga. Należy pamiętać, że pozytywny stres zwany eustresem motywuje i zachęca do działania. Pomaga zmobilizować cały organizm, by wyjść z trudnej sytuacji.
Dowcipy
Czytasz dowcipy? Może wydaje ci się to stratą czasu, ale warto czasami zrobić sobie przerwę na chwilę relaksu. Badania przeprowadzone na University of Maryland School of Medicine w Baltimore wykazały, że osobom, które oglądają komedie, rozszerzają się naczynia krwionośne. Dlaczego żarty są dobre? – Śmiech rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienia krwi – wyjaśnia współautor badań Michael Miller. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie podkreślają, że podczas śmiania się mózg wydziela endorfiny, hormony szczęścia.
Tekst na podst. womansday.com/Monika Stypułkowska
(ms/sr)