Od rzeźnika po górniczkę. Fotografie kobiet, które żadnej pracy się nie boją
Dla tych kobiet pojęcie męski zawód nie istnieje. Łowią ryby, zajmują się ubojem, jeżdżą na traktorach, operują wózkami widłowymi, prowadzą samochody ciężarowe, pracują w kamieniołomach czy karmią zwierzęta na farmie. Udowodniając tym samym, jaka siła drzemie w płci pięknej. Zobaczcie zdjęcia Chrisa Chrismana w naszej galerii.
Rzeźnik
Od niej zaczął się cały projekt "Women's work". Heather Marold Thomason to kobieta, która porzuciła karierę projektantki stron internetowych na rzecz zawodu rzeźnika. Chris Crisman, fotograf z Kalifornii zainspirowany jej historią postanowił stworzyć serię zdjęć przedstawiających kobiety wykonujące zawody, które dotychczas kojarzyły się głównie z mężczyznami.
Mechanik
Fotograf jak sam przyznaje, jest ojcem dwójki dzieci i chce pokazać im, że w przyszłości mogą robić, co zechcą – bez względu na uprzedzenia, utarte stereotypy i reakcję otoczenia. "Jestem ojcem 4-letniego chłopca i 2-letniej dziewczynki. Wychowano mnie w wierze, że mogę robić, co będę chciał, gdy dorosnę. Podobną wiadomość chcę przekazać swoim dzieciom. Chcę je tak wychować, by wiedzieć, że ich marzenia nie mają limitów i mogą robić to, co sprawia im radość" - powiedział Crisman.
Strażak
"Płeć nie powinna określać możliwości zawodowych" - powiedział pan Crisman, a jego projekt jest na to najlepszym dowodem. Mindy Gabriel, strażaczka, która nie boi wziąć siekierę w rękę i pracować w otoczeniu ognia i dymu.
Łowczyni homarów
Crisman sfotografował kobiety podczas pracy, wymagającej dużej wytrzymałości, sprawności i siły fizycznej. Jedna z pań jest Sadie Samuels, która zajmuje się łowieniem homarów. "Ocean jest dla mnie wszystkim" - wyznała.
Taksydermistka
Beth Beverly jest taksydermistką. Zajmuje się wypychaniem martwych zwierząt w Filadelfii. Kobieta przygotowuje eksponaty dla muzeów.
Inżynier budowy
Jordan Ainsworth jest operatorem młynów w kopalni w Round Mountain. Ten zawód w jej rodzinie przekazywany był z pokolenia na pokolenie. Jej babcia pracowała w kopalni, jej mama a teraz ona.
Farmerka
Nancy Poli jest hodowczynią świń z Saylorsburg. Z przyjemnością zakłada koszulę flanelową, wskakuje w ogrodniczki i kalosze i wykonuje swoje obowiązki. Pchanie dużej taczki to dla niej żaden problem.
Kowal
Z każdego zdjęcia bije niezwykła siła, energia i pasja. Widać, że panie robią to, co kochają. "Ten projekt nie ma terminu ważności" - wyznaje Chris Crisman zwiastując kontynuację serii. Jak oceniacie ten zdjęcia? Uważacie, że kobiety powinny wykonywać tzw. męskie zawody?