Odpicuj sobie balkon na wiosnę
Czas oficjalnie zakończyć sezon zimowy i rozpocząć radosne przygotowania na cieplejsze i dłuższe dni. Szczególnie w naszych ogrodach lub na balkonach, które w aktualnych okolicznościach pozostawania w domu, będą umilać czas wszystkim domownikom. Zanim jednak weźmiesz się do pracy, poznaj kilka użytecznych wskazówek dotyczących narzędzi, pielęgnacji roślin, czy odpowiedniego czasu na ich posianie.
27.03.2020 | aktual.: 30.03.2020 17:18
Narzędzia ogrodnika
Tak naprawdę nie są one konieczne, do wszystkich prac możesz z powodzeniem używać rąk. Jeśli jednak chcesz zaopatrzyć się w zestaw małego ogrodnika i poczuć się bardziej profesjonalnie, oto akcesoria, które na pewno Ci się przydadzą:
• Mała łopatka – dzięki niej błyskawicznie przeniesiesz lub przesypiesz ziemię, bez brudzenia rąk
• Sadzak – to narzędzie do wydrążenia dziury w ziemi, w której znajdą się nasze nasiona lub cebulki
• Nożyce ogrodnicze – przycinanie suchych liści i gałązek a także ścinanie plonów, na przykład pomidorów, będzie czystą przyjemnością z tym narzędziem
• Grabki – ułatwią pozbywanie się małych chwastów i liści leżących na ziemi
• Konewka – najważniejszy atrybut ogrodnika. Wybierz taką, która będzie nie tylko praktyczna, ale będzie też ciekawą dekoracją balkonu.
Warzywa w twoich doniczkach
Jeśli to dopiero początek twojej przygody z własną uprawa roślin zacznij od najprostszych warzyw: cebuli, rzodkiewki czy zielonego groszku. Dla bardziej doświadczonych polecamy sałatę, pomidory czy papryczki, które lepiej będą rosnąć w gruncie albo w większych donicach. Warzywa zwykle podlewamy raz, maksymalnie 2x w tygodniu. Ziemia powinna być sucha na górze i zimna na dole, co łatwo sprawdzić wkładając do niej palec.
Niezbędnym warunkiem do wyhodowania warzyw jest…dzienne światło! Żeby mieć piękne, dorodne warzywa, umieść je od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej.
Które zioła najlepiej nadają się na balkon?
Najbardziej typowe zioła balkonowe to na przykład bazylia, mięta czy oregano. Łatwo je posiać i pielęgnować, wymagają tylko nieco więcej podlewania niż inne rośliny, zaś najlepszą metodą ich nawadniania jest wlewanie wody w podstawkę doniczki. W odróżnieniu od warzyw czy owocowych krzewów, zioła muszą mieć cały czas lekko wilgotną ziemie, nie może ona jednak być zbyt mokra, ponieważ nasze zioła zaczął gnić.
Uwaga na przymrozki, czyli kiedy możemy zacząć sadzić kwiaty?
Pamiętaj, by sadzenie zacząć, gdy miną mrozy i wiosenne przymrozki. Rośliny zdecydowanie nie lubią zimna. Wybierając odpowiedni moment za zasiew weź też pod uwagę informacje zawarte na opakowaniu nasion lub cebulek kwiatów.
Które kwiaty będą łatwe w uprawie i szybko przyozdobią twój balkon? Wybierz pierwiosnek, lawendę lub rumianek, których nasiona są powszechnie dostępne a kwiaty będą zdrowym dodatkiem do potraw lub doskonałą bazą herbatki.
Jak sadzić rośliny?
Zacznij od podstawy, czyli dna doniczki, które najlepiej wyłożyć mniejszymi kamieniami np. bazaltowymi. Umożliwi to korzeniom rośliny dostęp do tlenu. Następnie wysyp do doniczki ziemie i zrób w niej otwory na nasiona lub bulwy w odległości około 5-19 cm od siebie. Umieść nasiona lub bulwy w dziurach i przykryj je odrobiną ziemi, nie ugniataj. Na koniec potraktuj je odrobiną wody.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz na tej stronie.
Artykuł sponsorowany