Trwa ładowanie...
Ewa Zwolak
03-08-2018 09:30

Organizacja komunii w domu — krok po kroku

Organizacja komunii w domu jest dużym i angażującym przedsięwzięciem. Dlatego też wielu rodziców rezygnuje z przyjęcia w domu na rzecz uroczystego obiadu w restauracji. Korzyścią wynikającą z organizacji komunii w domu jest możliwość zminimalizowania kosztów. Ponadto takie przedsięwzięcie pozwala nam lepiej kontrolować przebieg imprezy.

Share
Organizacja komunii w domu — krok po krokuŹródło: iStock.com, fot: AnnaDudek
d2wn21g

Przyjęcie komunijne w domu — kiedy to dobry pomysł?

Samodzielna organizacja przyjęcia komunijnego w domu jest dobrym pomysłem wówczas, gdy mamy duży, ładny dom lub gdy nie mamy wielu gości do zaproszenia. Zazwyczaj na przyjęcie komunijne zaprasza się 15-20 osób, co może stanowić nie lada wyzwanie dla organizatorów imprezy. W przypadku takiej liczby osób przed podjęciem decyzji o organizacji komunii w domu warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Najważniejszym z nich jest to, czy dysponujemy przestrzenią, która pomieści wszystkich gości. Oprócz tego istotne jest również posiadanie odpowiedniego stołu i krzeseł, a także dysponowanie kompletną zastawą stołową.

Organizacja przyjęcia komunijnego w domu jest zdecydowanie polecaną opcją dla rodziców, których drażni blichtr i nadmierna wystawność uroczystości, która powinna być ważnym przeżyciem duchowym dla dziecka. Przyjęcie w domu nie musi być bardzo wystawne, skromna uroczystość jest jak najbardziej na miejscu w tym przypadku.

Menu komunijne

Najbardziej kłopotliwą kwestią przy organizacji komunii w domu jest ustalanie menu komunijnego. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy wszystkie potrawy przygotować samemu, czy raczej zamówić catering. Osoby, które mają doświadczenie w przygotowaniu wystawnych przyjęć w domu, z powodzeniem mogą zabrać się za menu komunijnego. Nie należy jednak porywać się z motyką na słońce — ugotowanie dwudaniowego obiadu, przygotowanie przystawek, upieczenie ciast i tortu na 20 osób, to zdecydowanie za dużo, nawet jak na bardzo dobrą gospodynię domową. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc kogoś z rodziny — mamę, teściową, babcię, siostrę, ciocię czy szwagierkę — im więcej rąk do pomocy tym lepiej. Nieco łatwiejszym rozwiązaniem jest zamówienie cateringu z obsługą kelnerską. Ceny cateringu na komunię zaczynają się od 60 zł, a kończą nawet na 170 zł za osobę.

d2wn21g

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie menu komunijnego. Osoby, które zdecydowały się na organizację przyjęcia komunijnego w domu, bardzo często mają problem z wyborem odpowiednich dań. Najbezpieczniejszą opcją jest pójście w klasykę — rosół i kotlet de volaille. Problem w tym, że te dania raczej nie zachwycą gości swoim oryginalnym smakiem, ponieważ są wszystkim doskonale znane. Znacznie lepszą opcją jest przygotowanie oryginalnej zupy komunijnej np. francuskiej zupy cebulowej, zupy krem z pomidorów, zupy krem ze szparagów. Na drugie danie należy zaserwować danie mięsne (jeśli na swoim przyjęciu będziemy gościć wegetarian to warto również pomyśleć o przygotowaniu dla nich specjalnego posiłku). Dobrze sprawdzi się: pieczona kaczka z jabłkami, polędwiczki duszone w czerwonym winie czy królik pieczony w śmietanie.

Dekoracje na przyjęcie komunijne w domu

Organizacja przyjęcia komunijnego w domu wymaga odpowiedniej oprawy. Nie należy jednak przesadzać z dekoracjami, ponieważ w zamierzeniu ma być to przyjęcie skromne. Najlepiej postawić na złoto i biel. Obowiązkowy jest biały, dobrze wyprasowany obrus. Można również postawić na białe świecie i świeże kwiaty — najlepiej sezonowe: świetnie sprawdzą się majowe konwalie i bez, który kwitnie w tym okresie. Niezbyt dobrym pomysłem są balony i inne kolorowe dodatki — mogą one prezentować się nieco kiczowato na tak ważnej i podniosłej uroczystości, jaką jest komunia.

Warto postawić na eleganckie naczynia do serwowania. Znajdziesz je na WP radarOkazji.

Ile kosztuje komunia w domu?

Na organizację przyjęcia komunijnego w domu zwykle decydują się osoby, które chcą zminimalizować wysokie koszty tej uroczystości. Nie jest zaskoczeniem to, że samodzielne przygotowanie przyjęcia komunijnego jest znacznie tańsze niż przyjęcie w restauracji (zwłaszcza, jeśli decydujemy się na pomoc ze strony rodziny). Koszt przyjęcia w domu przy 20 osobach to ok. 800-1000 zł, natomiast w restauracji jest dwa, a nawet trzy razy drożej.

d2wn21g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wn21g
d2wn21g