Oszczędzanie podczas remontu – czy to możliwe?

Oszczędzanie i remont to pojęcia, które się wykluczają? Nic bardziej mylnego! Negocjacje z hurtowniami, szukanie wyprzedaży, samodzielne wykonywanie najprostszych prac oraz bieżąca kontrola wydatków pozwalają zachować w kieszeni od kilku do nawet kilkudziesięciu procent odłożonej sumy.

Oszczędzanie podczas remontu – czy to możliwe?
Źródło zdjęć: © iStock.com

03.08.2018 | aktual.: 29.03.2019 12:23

Od czego zacząć oszczędzanie podczas remontu?

Oszczędzanie podczas remontu nie jest możliwe bez uporządkowania budżetu domowego i prowadzenia regularnych obliczeń. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem prac stworzyć arkusz kalkulacyjny, w którym będą dodawane wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki. W końcu duże kwoty są sumą wielu małych, z pozoru nic nieznaczących. Zbieranie paragonów gwarantuje kontrolę nad przepływem finansów. Co więcej, sprawia, że ilość nieprzemyślanych zakupów spada do minimum.

Jak zaoszczędzić podczas remontu?

Kiedy budżet jest ustalony, można przystąpić do działania, przestrzegając przy tym podstawowych zasad, które potrafią uchronić przed słono kosztującymi błędami:

  1. Skąpy dwa razy traci? Nie zawsze. Dobrej jakości materiały budowlane można dostać po okazyjnej cenie, wystarczy dobrze znać sztukę negocjacji. Kupowanie większych ilości produktów potrzebnych podczas remontu to podstawa do ubiegania się o zniżkę. Warto spróbować zwłaszcza w przypadku glazury, która w kuchni i łazience powinna znaleźć się nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Koszt jej zakupu można co prawda zmniejszyć, decydując się na pokrycie tylko tych miejsc, które mają bezpośrednią styczność z wodą. Jest to jednak rozwiązanie, które nie sprawdza się na dłuższą metę.
  2. Oszczędzanie podczas remontu wymaga zaangażowania w wyszukiwanie najatrakcyjniejszych ofert. Warto sięgnąć nie tylko do katalogów marketów budowlanych, ale również na portale aukcyjne. Bardzo stylowe, a przy tym niedrogie elementy wyposażenia domu da się również znaleźć na pchlich targach. Rozeznanie się w cenach to podstawa dokonywania rozsądnych zakupów.
  3. Aby zaoszczędzić podczas remontu, trzeba trzymać się kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych prac. To trudne, bo już na samym początku pojawia się pokusa zgromadzenia dekoracji, które w głównej mierze odpowiadają za efekt końcowy, a na sklepowych półkach wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Odwrócenie priorytetów może jednak sprawić, że budżet remontowy znacznie się uszczupli, zanim zostanie zakupiony podstawowy sprzęt. Wtedy pozostanie redukcja wydatków kosztem jakości albo… kredyt, który z oszczędnością ma niewiele wspólnego.
  4. Tani remont jest w zasięgu ręki, jeśli uda się chociaż część prac przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą najbliższej rodziny. Do najprostszych czynności należą malowanie ścian i układanie paneli podłogowych. Wystarczy wziąć parę dni urlopu, obejrzeć kilka tutoriali, a następnie zakasać rękawy, by oszczędzanie podczas remontu stało się faktem. Robocizna potrafi pochłonąć prawie tyle samo, co zakup materiałów, więc wysiłek zdecydowanie się opłaca. Zadowalający efekt remontu dzięki czynnemu udziałowi w pracach to podwójna satysfakcja.

Nie przepłacaj za materiały i wyposażenie do domu. Wejdź na WP radarOkazji i przejrzyj aktualne oferty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)