Pakistanka Malala przeżyła atak talibów. Jest główną kandydatką do Nagrody Sacharowa
Szesnastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów,
jest główną kandydatką do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez europarlament za
zasługi w walce o prawa człowieka. Jej kandydaturę poparły aż cztery frakcje polityczne w PE.
17.09.2013 | aktual.: 17.09.2013 11:22
Szesnastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, która przeżyła atak talibów, jest główną kandydatką do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez europarlament za zasługi w walce o prawa człowieka. Jej kandydaturę poparły aż cztery frakcje polityczne w PE.
Oprócz Malali na liście nominowanych znaleźli się także: białoruscy więźniowie polityczni; dwoje etiopskich dziennikarzy, wtrąconych do więzienia za krytykę rządu - Reeyot Alemu i Eskinder Nega; były szef rosyjskiego koncernu Jukos Michaił Chodorkowski, odsiadujący wyrok 14 lat więzienia; uczestnicy prodemokratycznych, pokojowych protestów w Turcji; kampania "CNN Freedom Project - Ending Modern Day Slavery", wymierzona w handel ludźmi; oraz nominowany przez Zielonych Edward Snowden, który przekazał mediom informacje na temat elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez służby specjalne USA i krajów europejskich.
Kandydatura Malali Yousafzai została zgłoszona przez największe frakcje polityczne: chadecką Europejską Partię Ludową (EPL), Socjalistów i Demokratów, a także przez Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).
Pakistańska nastolatka stała się symbolem walki o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich.
W październiku 2012 roku Malala została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.
"Nikt nie uosabia Nagrody Sacharowa lepiej niż Malala. Domagała się prawa do edukacji, za co próbowano ją zamordować. Stała się symbolem dla setek tysięcy kobiet i dziewcząt na świecie, które są w podobnej sytuacji, jak ona" - przekonywał hiszpański chadek Jose Ignacio Salafranca.
"Przyznając nagrodę Malali Yousafzai PE podkreśli, że edukacja jest prawem człowieka" - dodał z kolei brytyjski socjaldemokrata Richard Howitt.
Z inicjatywy polskich europosłów: Marka Migalskiego (PJN), Jacka Protasiewicza (PO) oraz Filipa Kaczmarka (PO) do Nagrody Sacharowa nominowani zostali białoruscy więźniowie polityczni. W imieniu ich wszystkich wyróżnieni mieliby zostać szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki, skazany na 4,5 roku kolonii karnej, były kandydat opozycji na prezydenta Mikoła Statkiewicz, odbywający wyrok 6 lat kolonii karnej oraz działacz Młodego Frontu Eduard Łobau, skazany na 4 lata pozbawienia wolności.
"W ostatnich latach przyznawaliśmy nagrodę Sacharowa ludziom z całego świata. Może w tym roku warto zwrócić się w stronę tych, którzy są obok nas, są Europejczykami i żyją w kraju, który sąsiaduje z UE - przekonywał Migalski. - Nasza pomoc polityczna, upublicznienie ich sprawy może pomóc wszystkim tym, którzy dziś na Białorusi cierpią z powodu braku wolności i demokracji".
W poprzednich latach laureatami nagrody, przyznawanej przez PE od 1988 roku i nazwanej imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, byli m.in. uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.
Tegoroczny laureat zostanie wyłoniony w październiku przez konferencję przewodniczących PE, a uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w listopadzie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)
awi/ awl/ ap/