Pomysł na poprawiny
Ślub, to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu dwojga zakochanych ludzi, dlatego chcą cieszyć się tą chwilą jak najdłużej. W takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja bardzo często Państwo Młodzi decydują się na kilkudniowe przeżywanie swojego święta.
Ślub, to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu dwojga zakochanych ludzi, dlatego chcą cieszyć się tą chwilą jak najdłużej. W takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja bardzo często Państwo Młodzi decydują się na kilkudniowe przeżywanie swojego święta.
Na Zachodzie zazwyczaj wybrani goście weselni, zapraszani są dwa–trzy dni przed samą ceremonią, aby miło spędzić czas, pomóc narzeczonym w ostatnich przygotowaniach i przełamać pierwsze lody w momencie spotkania się obu rodzin. W Polsce takiego zwyczaju jeszcze nie ma, ale cały czas obecna jest w naszej kulturze idea organizowania poprawin.
Podwójne świętowanie
Poprawiny są kontynuacją święta Pary Młodej. Chcąc uhonorować swoich gości, Młodzi zapraszają ich na wspólne spędzenie dnia po ich ślubie. To bardzo dobry czas na wyciszenie się po całonocnej zabawie i spędzenie jeszcze kilku godzin w rodzinnym gronie. Poprawiny to raczej mniej formalne wydarzenie, więc pozwala ono na zorganizowanie wspaniałych i różnorodnych atrakcji.
Kiedy organizować?
Warto podkreślić, iż poprawiny to możliwość opcjonalna. Nie ma konieczności ich organizowania, zwłaszcza przy ograniczonych finansach. Jednakże w kilku przypadkach urządzenie nawet skromnych poprawin jest wskazane. Po pierwsze, jeśli organizujemy ślub i wesele, poza miejscem zamieszkania któregokolwiek z Nowożeńców. Drugi dzień powinien być logistycznie przemyślany i zaplanowany, aby goście nie czuli się pozostawieni samym sobie, a wszystko dookoła nie było jednym wielkim chaosem i improwizacją.
Po drugie, jeśli nie organizujemy dwudniowego wesela, a przewidujemy przyjazd na uroczystość gości z daleka (drugi koniec kraju, z zagranicy), powinniśmy zapewnić im noclegu i wyżywienia (przynajmniej śniadanie następnego dnia). Ponadto warto umilić im również ten czas i zorganizować atrakcje.
Po trzecie, należy też pamiętać o lokalnych zwyczajach i rodzinnych tradycjach. W niektórych mniejszych miejscowościach zaprasza się na poprawiny najbliższych sąsiadów czy osoby, które nie bawiły się na weselu, aby i oni mogli cieszyć się radością Nowożeńców. Niektóre Pary Młode traktują poprawiny jako odświętny, rodzinny obiad połączony ze słodkim poczęstunkiem, spędzony tylko w najbliższym gronie. Inni z kolei zapraszają tylko przyjaciół i znajomych, organizując coś na kształt imprezy towarzyskiej dla młodszego pokolenia.
Moc atrakcji
Przebieg poprawin wcale nie musi być nudny. Zależy on tylko i wyłącznie od fantazji (i budżetu) Młodej Pary, a możliwości jest całe mnóstwo. Przy planowaniu poprawin warto korzystać z możliwości wynikających z położenia miejsca, w którym organizujemy ślub. Jeśli wesele ma charakter międzynarodowy, a niedaleko od naszego wydarzenia znajdują się ciekawe zabytki albo ślub odbywa się w dużym mieście, warto zorganizować weselne „city tour”.
Gdy organizujemy wesele nad akwenem wodnym (jeziora, zalewy), można pomyśleć o atrakcjach związanych z pływaniem na łódkach, rowerach wodnych lub motorówką. Natomiast klimatyczne przyjęcia, jak te organizowane w górach, umożliwiają połączenie weselnych atrakcji z tamtejszym folklorem. A jest ich naprawdę wiele: kosztowanie specjałów góralskiej kuchni z pieczeniem mięsa na ruszcie, przejażdżka bryczką, występ kapeli góralskiej…
Oczywiście nie tylko wesele w ciekawym miejscu daje takie możliwości. Poprawiny mogą odbywać się również w plenerze lub w namiocie, w którym organizowano wesele (po zmianie lub odświeżeniu dekoracji). W przypadku wesel plenerowych, poprawiny mogą przypominać koktajl party. Można dodać im uroku organizując konkursy, występy karaoke, biegi przez tory przeszkód, a nawet turniej gier zespołowych (drużyna Pani Młodej kontra drużyna Pana Młodego).
W dobrym tonie
Poprawiny zazwyczaj mają mniej formalny charakter, dlatego należy dostosować strój do okazji. O ile wesele zobowiązuje najczęściej do kreacji wieczorowych, o tyle poprawiny pozwalają na „trochę luzu”. W większości wypadków panie nie mają ograniczeń przy doborze garderoby, natomiast panowie mogą zrezygnować z eleganckich garniturów na rzecz mniej zobowiązujących połączeń marynarki, spodni i koszuli. Jeśli jako goście wiemy, że zaproszeni jesteśmy również na to wydarzenie, warto dopytać o jego plan. W dobrym tonie jest również umieszczenie informacji o przebiegu drugiego dnia przyjęcia już na zaproszeniach ślubnych.
Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pltekst: Kamila Kenig