Posadź w ten sposób. Aksamitki rozkwitną jak nigdy

Aksamitki to popularne kwiaty, które sadzi się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Nie dość, że są piękne, to do tego łatwe w uprawie. Jednak żeby kwitły możliwie jak najdłużej, trzeba trzymać się dwóch ściśle określonych zasad.

Aksamitki są niezwykle łatwe w uprawie.
Aksamitki są niezwykle łatwe w uprawie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Aksamitki mają naprawdę niskie wymagania. Wystarczy zapewnić im zwykłą ziemię uniwersalną o odczynie obojętnym i słoneczne stanowisko. Po zasianiu powinny zakwitnąć w przeciągu 2-3 miesięcy. Można zasiać je już bezpośrednio do ziemi, jednak lepiej jest przesadzić je po uprzedniej uprawie w rozsadzie. Dzięki temu będą kwitły znacznie dłużej i będą bardziej odporne na mrozy.

Trzymaj się tych zasad. Dzięki temu aksamitki będą kwitły dłużej

Poza wyglądem i łatwością w hodowli, aksamitki wyróżnia jeszcze jedna, przydatna cecha. To kwiaty, które zwalczają nicienie - pasożyty atakujące korzenie roślin, a ich zapach odstrasza wiele owadów, a także gryzoni. Warto więc mieć je zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aksamitki mają co prawda niskie wymagania, jednak jest jedna zasada, której koniecznie należy się trzymać. Chodzi o termin przesadzania ich do gruntu. Aksamitki z rozsady można przesadzać do gruntu po miesiącu od zasadzenia. Nie powinno jednak robić się tego wcześniej niż przed 15 maja, czyli przed tzw. zimną Zośką.

Termin przesadzania jest naprawdę istotny, ponieważ aksamitki nie są mrozoodporne. W razie nagłego ochłodzenia, co ma miejsce jeszcze w pierwszej połowie maja, mogłyby obumrzeć.

Przed samym sadzeniem, aksamitki powinno się zahartować. Hartowanie to przygotowywanie rośliny do innych warunków pogodowych, niż te panujące w domu. Wówczas rozsadę należy wystawiać na balkon na 10 dni przed planowanym zasadzeniem kwiatów do gruntu. W momencie, którym to w nocy nie panują już przymrozki, można wystawić je na balkon na całą noc.

Po 10 dniach, kiedy temperatury trzymają się na stałym poziomie, a kwiaty są zahartowane, można przystąpić do przesadzania. Po zasadzeniu trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu — zwłaszcza podczas upałów. Jeśli chodzi zaś o nawożenie, w przypadku aksamitek nie jest to konieczne.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)