Trwa ładowanie...
d21njpg

Problemy w szkole mogą wynikać ze smogu. Najbardziej zagrożone są malutkie dzieci

Siedemnaście milionów dzieci, które nie skończyły nawet roku, każdego dnia wdycha toksyczne powietrze. W najgorszej sytuacji są maluszki z Azji, jednak te polskie również nie mają powodów do radości. Zagrożenie jest bardzo poważne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzieci wdychające smog gorzej się uczą.
Dzieci wdychające smog gorzej się uczą. (123RF)
d21njpg

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) ostrzega, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez niemowlęta może poważnie uszkodzić ich mózgi. Takie dzieci nie rozwijają się prawidłowo i ich funkcje poznawcze są ograniczone.

W opublikowanym przez agencję raporcie stwierdzono, że wdychanie smogu przez dzieci ma wpływ na poziom werbalnego i niewerbalnego IQ, pamięć, oraz powoduje wiele innych neurologicznych problemów behawioralnych. W efekcie, gdy takie dzieci pójdą do szkoły, statystycznie dostają niższe oceny na testach i mają niższą średnią ocen niż ich koledzy i koleżanki, które dorastały bez smogu. Co więcej, z konsekwencjami wdychania toksyn w tym wieku ludzie zmagają się przez całe życie.

"W miarę, jak świat będzie się urbanizować, bez odpowiedniej ochrony coraz więcej dzieci będzie narażonych na kontakt z zanieczyszczeniami" – czytamy w raporcie. Prócz środków doraźnych, takich jak maski ochronne i oczyszczacze powietrza, kraje, w których zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie, powinny skupić się na przeciwdziałaniu powstawania smogu.

Najbardziej narażone na działanie smogu są niemowlęta w Azji Południowej. UNICEF szacuje, że smog na poziomie sześciokrotnie wyższym od dopuszczalnych norm wdycha tam aż 12 milionów niemowląt.

d21njpg

W dobrej sytuacji nie są również niemowlęta w Polsce. Nasz kraj nieodmiennie znajduje się w czołówce europejskich państw o powietrzu najgorszej jakości. W ubiegłym roku WHO opublikowało listę 50 europejskich miast z najgorszym powietrzem – aż 33 leżą w granicach naszego kraju. Na pierwszym miejscu znajdował się Żywiec, na drugim Pszczyna, a na czwartym – Rybnik.

Zobacz też: Pomaska: żaden inny premier tak źle w historii Polski się nie zapisał

d21njpg

Podziel się opinią

Share

d21njpg

d21njpg