Problemy z zajściem w ciążę narastają wraz z wiekiem. Wiemy dlaczego
Nie jest tajemnicą, że odkładanie decyzji o zostaniu mamą może być dla wielu kobiet kłopotliwe. Wraz z wiekiem mogą narastać bowiem trudności związane z zajściem w ciążę. Eksperci zdradzili właśnie jedną z przyczyn tej sytuacji.
21.04.2017 | aktual.: 22.04.2017 09:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trudność z poczęciem dziecka to bolączka milionów par żyjących pod każdą szerokością geograficzną. Niektórym medycyna potrafi pomóc, wobec niektórych pozostaje bezradna. Już od dawna jednym z rozpatrywanych przez naukowców kryteriów, które mogą mieć wpływ na obniżającą się płodność, jest wiek kobiety. W obliczu zmieniającego się stylu życia, kiedy wiele par podejmuje decyzję o powiększeniu rodziny znacznie później niż miało to miejsce kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, nie jest to dobra wiadomość.
Eksperci ze szpitalnego ośrodka badawczego przy Uniwersytecie Montrealskim poinformowali, że źródłem problemów związanych z zajściem w ciążę albo kłopotów z jej donoszeniem mogą być nieprawidłowości chromosomowe, do jakich dochodzi w komórce jajowej. Defekt taki obserwowany jest właśnie u kobiet w dojrzałym wieku.
Jak ujawnili kanadyjscy specjaliści, w przypadku takich pacjentek włóknista struktura oddzielająca chromosomy – określana jest ona mianem mikrotubuli – powoduje, że do każdej komórki jajowej trafia nierównomierna liczba chromosomów. Eksperci tłumaczą obrazowo, że dochodzi do błędu w trakcie ich segregacji. Zamiast trafiać do każdej komórki wg określonego porządku, podążają w różnych kierunkach. Tymczasem typowa komórka jajowa zawiera 46 chromosomów. Dodatkowa liczba chromosomów odpowiada za zespół Downa. W przypadku mniejszej – może dojść do poronienia.
Ustalenia lekarzy z Uniwersytetu Montrealskiego rzucają nowe światło na dotychczasową wiedzę, która nie uwzględniała tego aspektu. Do tej pory uważano, że główną przyczyną problemów, które pojawiają się u starszych kobiet, a związane są z zajściem w ciążę bądź komplikacjami w jej trakcie, jest złożona ze związków białka substancja przypominająca klej. W przypadku starszych komórek jajowych nie spełnia ona swojej funkcji. Kanadyjscy badacze podkreślili, że nie podważają tamtej teorii, a wskazują na dodatkowe zagadnienie, które do tej pory było pomijane, czyli niewłaściwą liczbę chromosomów w komórkach jajowych.
- Jedną z głównych przyczyn kobiecej niepłodności jest wada w komórkach jajowych, która powoduje, że mają one nieprawidłową liczbę chromosomów. Te tzw. jaja aneuploidalne zaczynają coraz bardziej przeważać, kiedy kobieta się starzeje – tłumaczy profesor Greg Fitzharris, który kierował badaniami. - To kluczowy problem, dla którego starsze kobiety mają problem z zajściem w ciążę albo z tym, by ją donosić. Wiadomo, że te wadliwe komórki jajowe zwiększają ryzyko poronienia oraz wystąpienia zespołu Downa.
Według naukowców, których wyniki prac opisane zostały na łamach czasopisma "Current Biology", pewnego dnia odkrycie to może przynieść przełom w zakresie terapii, które pomogą kobietom mającym trudności z poczęciem dziecka bądź donoszeniem ciąży. Prof. Fitzharris przyznał, że badania nad takimi metodami, które rozwiążą problem i przyczynią się do swoistego odmłodzenia komórek jajowych, prowadzone są już dziś. Zaznaczył jednak, że potrzeba jeszcze cierpliwości.