Prostownice, które nie uszkodzą twoich włosów. Na co zwracać uwagę?
Natura nie obdarzyła wszystkich kobiet idealnie prostymi włosami. Na szczęście istnieją specjalne urządzenia, które pomagają w łatwy sposób wygładzić włosy bez ich niszczenia. Na co zwracać uwagę przy wyborze prostownicy?
20.07.2018 | aktual.: 23.07.2018 08:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Prostownica – powłoki
Dobrej jakości prostownica powinna nie tylko dobrze wyprostować włosy, ale też zapobiec ich zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Ogromne znaczenie ma materiał, z jakich wykonane są płytki. Wysokiej jakości modele chronią łuskę włosa przed zniszczeniem i ułatwiają prostowanie.
Najpopularniejsze są płytki ceramiczne, które nagrzewają się równomiernie i dzięki temu zapobiegają przypaleniu włosów. Są o wiele lepsze od płytek teflonowych, które szybciej się zużywają i nie są odporne na zarysowania. Paniom z włosami naturalnie kręconymi, grubymi i trudnymi do ułożenia poleca się prostownice tytanowe, które są znacznie trwalsze od ceramicznych i dobrze wygładzają włosy. W tym przypadku świetnie sprawdzą się również powłoki diamentowe, bardzo twarde i szalenie odporne na zarysowania. W ofercie znajdziemy również powłoki lustrzane, które dodają włosom blasku, oraz powłoki z turmalinami, które wytwarzają jony ujemne i tym samym zapobiegają elektryzowaniu się kosmyków.
Jednak liczy się nie tylko typ płytek, ale też ich szerokość, którą należy dopasować do długości włosów. Do długich pasm (za ramiona) poleca się prostownicę z płytkami o szerokości od 24 do 30 mm (do kręconych i grubych – 30-40 mm). Do włosów krótszych przyda się prostownica o szerokości do 24 mm.
Prostownica – temperatura
Przy wyborze odpowiedniej prostownicy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc, zakres i regulację temperatury.
Im większa moc, tym urządzenie szybciej nagrzeje się do pożądanej temperatury. Z reguły prostownice pracują z mocą od 25 W do 170 W. Te z mniejszymi wartościami nagrzeją się do temperatury 200 stopni Celsjusza w przeciągu kilku minut, natomiast te z większymi wartościami – w przeciągu nawet kilkunastu sekund.
Dla włosów cienkich i podatnych na zniszczenie poleca się prostownice, które nagrzewają się do 170 stopni Celsjusza. Do włosów normalnych, farbowanych, lekko kręconych nada się urządzenie z temperaturą maksymalną 200 stopni. Z włosami grubymi i mocno kręconymi poradzi sobie urządzenie nagrzewające się do temperatury 230 stopni. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma możliwość regulacji temperatury. Jeśli nie – raczej nie nadaje się do włosów cienkich.
Zobacz także