Trwa ładowanie...
ycipk-2sz86h

Przedszkolaki ofiarami depresji

Choć trudno to sobie wyobrazić, objawy depresji dotykają już dzieci poniżej szóstego roku życia. Na łamach pisma "Current Directions in Psychological Science" naukowcy z USA zwracają uwagę na znaczenie wczesnego rozpoznania pierwszych symptomów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przedszkolaki ofiarami depresji
(Jupiterimages)
ycipk-2sz86h

Choć trudno to sobie wyobrazić, objawy depresji dotykają już dzieci poniżej szóstego roku życia. Na łamach pisma "Current Directions in Psychological Science" naukowcy z USA zwracają uwagę na znaczenie wczesnego rozpoznania pierwszych symptomów. Depresję u dzieci poniżej szóstego roku życia zaczęto analizować niedawno. Objawy nie zawsze przypominają te, które występują u dorosłych, dlatego często zostają niezauważone lub zbagatelizowane.

Pojawienie się objawów depresji nie musi oznaczać, że dziecko przez cały dzień jest smutne i przygnębione. Typowy dla tej choroby brak zdolności odczuwania przyjemności (tzw. anhedonia) u dorosłych przejawia się obniżeniem libido. U dzieci natomiast anhedonię można zaobserwować, jeśli nie potrafią czerpać przyjemności z zabawy - wyjaśnia dr Joan Luby zajmująca się psychiatrią dziecięcą na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis.

Podstawową metodą wykrycia objawów depresji u przedszkolaków są specjalnie przygotowane wywiady, podczas których psycholog bądź psychiatra może stwierdzić, czy dziecko jest mniej radosne, czy ma skłonność do poczucia winy lub miewa zaburzenia snu.

ycipk-2sz86h

Najnowsze badania dr Luby wykazały, że depresja w wieku przedszkolnym nie jest jedynie stanem przejściowym, ale może być zwiastunem przewlekłej choroby, z którą przyjdzie dziecku zmierzyć się w przyszłości.

Badaczka podkreśla, że ze względu na długotrwałe konsekwencje, wczesne wykrycie depresji dziecięcej ma niezwykle istotne znaczenie. Mózg dziecka jest bowiem bardzo elastyczny, dlatego łatwo adaptuje się i zmienia pod wpływem nowych doświadczeń. Ta elastyczność mózgu sprawia, że terapie i działania prewencyjne rozpoczęte odpowiednio wcześnie mogą pomóc dziecku uniknąć zaburzeń depresyjnych w późniejszym życiu.

Obecnie testowane i obiecujące metody leczenia opierają się na terapii interakcji rodzic - dziecko (Parent Child Interaction Therapy - PCIT); są one jednak zmodyfikowane w taki sposób, by położyć nacisk na rozwój emocjonalny dziecka.

* Napady lękowe i depresja a ciąża*

ycipk-2sz86h

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2sz86h

ycipk-2sz86h
ycipk-2sz86h