Blisko ludziPrzegląd najpopularniejszych sieciówek: tu kupisz najtaniej

Przegląd najpopularniejszych sieciówek: tu kupisz najtaniej

Przegląd najpopularniejszych sieciówek: tu kupisz najtaniej
Źródło zdjęć: © 123RF
21.11.2013 18:40, aktualizacja: 06.08.2015 11:45

Polacy kochają sieciówki. Kupujemy coraz więcej i coraz chętniej. Nic dziwnego, że nowe galerie handlowe wyrastają jak grzyby po deszczu. I choć podczas kupowania ubrań zwracamy uwagę na jakość materiału, kolor czy krój, to nie ukrywajmy – cena często odgrywa kluczową rolę.

Polacy kochają sieciówki. Kupujemy coraz więcej i coraz chętniej. Nic dziwnego, że nowe galerie handlowe wyrastają jak grzyby po deszczu. I choć podczas kupowania ubrań zwracamy uwagę na jakość materiału, kolor czy krój, to nie ukrywajmy – cena często odgrywa kluczową rolę. Specjalnie dla was przeanalizowaliśmy asortyment sieciówek właśnie pod kątem tego, ile trzeba wydać na poszczególne części garderoby. Gdzie można zrobić najtańsze zakupy, a dokąd lepiej nie udawać się przed wypłatą? Wyniki mogą zaskoczyć.

W rankingu wzięliśmy pod uwagę ceny poszczególnych produktów, głównie z nowych kolekcji. Wartości są orientacyjne i nie zawsze będą pokrywać się z tym, co zobaczysz w pobliskiej galerii handlowej. W różnych salonach jest bowiem różna dostępność towarów. Ranking mówi jednak dużo o tym, jak kształtują się ceny w poszczególnych sieciówkach.

Oczywiście tanie nie zawsze znaczy lepsze, warto jednak widzieć, czego można się spodziewać w danym sklepie. Sprawdziliśmy, gdzie i za ile można kupić ulubione części damskiej garderoby. Przy okazji zorientowaliśmy się, ile kosztują ubrania sezonowe: kurtki, płaszcze, szaliki, czapki i rękawiczki. Zatem dokąd najlepiej udać się na zakupy?

Najtańsze i najdroższe

Niełatwo sprawdzić, która sieciówka jest najtańsza, a która najdroższa. Ceny produktów są bardzo zróżnicowane i raczej nie ma sensu wyliczanie średniej wartości. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile wydalibyśmy pieniędzy, gdybyśmy chcieli skompletować ulubione części kobiecej garderoby w okresie zimowym: czapkę, szalik, rękawiczki, kurtkę/płaszcz, koszulę, bluzkę, T-shirt, spodnie, jeansy, sukienkę, spódnicę i bluzę. Tym sposobem dla każdej sieciówki wyliczyliśmy najtańszy i najdroższy zestaw.

Uważasz, że wszystkie sklepy z ubraniami są takie same? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że ceny w poszczególnych sieciówkach bardzo różnią się między sobą. Skompletowanie najtańszych ubrań będzie kosztować nas od 451 do nawet 1226 zł!

Najtańszą sieciówką w naszym zestawieniu okazała się być uwielbiana przez młodzież Terranova. W tym sklepie nie tylko najtaniej skompletujesz cały zestaw ubrań, ale też kupisz najtańszą kurtkę, bluzkę i spódnicę (patrz: tabela na drugiej stronie).

Na drugim miejscu uplasował się zdobywający coraz większą popularność C&A. Sklep prowadzi też pod względem liczby najtańszych produktów. Tutaj najmniej wydasz na bluzę, sweter, spodnie czy legginsy.

Ostatnie miejsce, co chyba nikogo nie dziwi, należy do Zary. Nie pomogło tu nawet uwzględnienie tańszej kolekcji TRF. Co ciekawe, ostatnie badania donoszą, że jest to prawdopodobnie najbardziej popularna sieć sklepów odzieżowych na świecie.

Jeśli chodzi o najdroższe zestawy, warto zaznaczyć, że nie są one dokładną odwrotnością najtańszych sieciówek. Pierwsze miejsce zajął tutaj H&M, który znajduje się gdzieś pośrodku zestawienia najtańszych sklepów. Ta sieciówka ma prawdopodobnie najszerszy wybór produktów. Można kupić w niej zarówno tanie ubrania jak i bardziej ekskluzywne wyroby.

Drugie miejsce zajmuje Zara ze swoim dużym wyborem luksusowych kreacji.

Na dwóch ostatnich miejscach uplasowały się House i Cropp Town. Warto wspomnieć, że w poprzedniej tabeli te sieciówki znajdowały się odpowiednio na 6 i 5 miejscu. Sklepy te mają bowiem jasno sprecyzowany target, kierują swoje propozycje głównie do młodzieży i młodych dorosłych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na ekskluzywne ubrania. Rozstrzał cenowy nie jest więc zbyt wielki.

Gdzie kupować?

Nawet w najdroższym sklepie są towary, po które warto się wybrać, a nawet w najtańszej sieciówce coś może się nie opłacać. Przykładowo H&M ma całkiem tanie marynarki, ale można tam też natrafić na jedne z najdroższych spodni. Choć Zara jest jedną z najbardziej ekskluzywnych sieciówek, można tam nabyć całkiem tanie spodnie. Do tabeli poniżej dołożono, w porównaniu z poprzednim zestawieniem, dwie dodatkowe kategorie: legginsy i marynarki. Nie były one uwzględniane przy poprzednich analizach, ponieważ nie można ich dostać we wszystkich sklepach.

Z reguły im tańsza sieciówka, tym tańsze poszczególne produkty. Najwięcej niedrogich części garderoby jest w Terranovie i C&A, a po luksusowe produkty najlepiej udać się do Zary. Wyjątkiem jest H&M, gdzie można znaleźć zarówno tanie, jak i ekskluzywne produkty.

O czym mówi nam to zestawienie? Czy warto kupować tylko tam, gdzie jest najtaniej? Oczywiście cena to nie wszystko, co bierze się pod uwagę. Jednak warto mieć pojęcie o tym, jak kształtują się stawki w danym sklepie. Jeśli bowiem będziemy chcieli kupić bazowe części garderoby, np. T-shirt czy proste spodnie, nie warto przepłacać. Z kolei ekskluzywnych kreacji na ważne spotkanie czy na przyjęcie raczej nie będziemy szukać w najtańszych sklepach. Jeśli zaś chodzi o jakość, to cóż... drogie nie zawsze znaczy dobre. Musisz zdać się na swoją intuicję i znajomość materiałów, ponieważ cena często nie ma tu nic do rzeczy.

Tekst: Sylwia Rost