Dziennikarka opublikowała wzruszające zdjęcie. Oficer z Wyspy Węży odebrał medal
Roman Gribov jest autorem słynnych już słów: "Ruski okręcie podwodny — idi na h**!". Oficer, który przeżył rosyjską niewolę, odebrał odznaczenie. Do sieci trafiło zdjęcie z tego wydarzenia. Anna Kalczyńska, dziennikarka TVN nie przeszła wobec niego obojętnie, napisała kilka emocjonalnych słów.
Wyspa Węży położona na Morzu Czarnym została zaatakowana już na samym początku wojny w Ukrainie, 24 lutego. Zrobiło się o niej głośno gdy do sieci trafiło nagranie głosowe, w którym ukraińscy obrońcy odpowiadają na wezwanie rosyjskiego wojska.
Agresorzy wzywali Ukraińców do złożenia broni słowami: "Tu wojskowy okręt wojenny. Tu rosyjski okręt wojenny. Sugeruję, abyście złożyli broń i poddali się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani". Na co funkcjonariusz Straży Granicznej odpowiedział: "Ruski okręcie podwodny - idi na h**!".
Nagranie i odpowiedź pograniczników zmotywowały Ukraińców do walki. Później do sieci wyciekły informacje, że grupa trzynastu obrońców wyspy została stracona. Jak się okazało, trafili oni do rosyjskiej niewoli.
Wymiana jeńców
Kilka dni temu doszło do pierwszej wymiany jeńców pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jak poinformowała w mediach społecznościowych ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, uwolniono też cywilów, porwanych podczas ataku na Wyspę Węży.
Dziennikarka udostępniła wymowne zdjęcie
Wśród uwolnionych jeńców znalazł się Roman Gribov, oficer Narodowej Staży Granicznej Ukrainy. Po powrocie czekało na niego odznaczenie, medal za odwagę.
"Byliście ciekawi, jakie są losy obrońców z Wyspy Węży? Oto Roman Gribov, oficer Narodowej Staży Granicznej Ukrainy y, właśnie wrócił z rosyjskiej niewoli. Przyjmuje medal za odwagę. To on jest autorem słynnego już zdania: "Ruski okręcie podwodny - idi na h**!". Myślę, że to brzmi jak dobry toast. Przy wtorku" – napisała Anna Kalczyńska, dziennikarka TVN.
Wyspa Węży
Jak podaje National Geographic, Wyspa Węży to teren bardzo atrakcyjny, a jego historia zawiła i ciekawa. Niemniej, jest to wyspa bogata w złoża gazu, ropy, z różnorodną florą i fauną. Po ataku Rosji na Wyspę Węży z miejsca okrzyknięto ją ukraińskim Termopilami. Polacy porównali z kolei atak Rosjan na garstkę Ukraińców do obrony Westerplatte w 1939 r.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!