Blisko ludziRobią operacje plastyczne, żeby lepiej wyglądać na selfie. Przerażająca moda

Robią operacje plastyczne, żeby lepiej wyglądać na selfie. Przerażająca moda

Popularne filtry na Snapchacie, to świetna zabawa. Szczególnie te, które sprawiają, że czujemy się słodko, na przykład poprzez nałożenie maski uroczego pieska. Istnieje jednak ciemna strona przyzwyczajenia do edycji zdjęć.

Robią operacje plastyczne, żeby lepiej wyglądać na selfie. Przerażająca moda
Źródło zdjęć: © 123RF
Dominika Czerniszewska

07.08.2018 | aktual.: 07.08.2018 14:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według amerykańskich lekarzy przez filtry dostępne w takich aplikacjach jak Snapchat, coraz więcej osób zaczyna cierpieć na cielesne zaburzenie dysmorficzne (BDD). Schorzenie to charakteryzuje się występowaniem ciągłych obaw związanych z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała. Przez to, ludzie chcą poddawać się operacjom plastycznym, by zmienić swoje twarze i ciała.

Nowy raport JAMA (Journal of the American Medical Association), analizujący tendencje i przyczyny w chirurgii plastycznej twarzy, wyjaśnia wzorce, które lekarze zaobserwowali w ostatnich latach. Okazało się, że młodzi ludzie coraz częściej korzystają z zabiegów chirurgii plastycznej twarzy. Medycy twierdzą, że główną przyczyną jest uzależnienie od robienia selfie.

Według raportu, chirurdzy plastyczni po raz pierwszy zauważyli wzrost tendencji wśród osób, które poddają się korektom po to by wyglądać, jak na zdjęciu z nałożonym filtrem. W 2015 roku, 55 proc. lekarzy zgłosiło, że przymowało pacjentów, którzy poprosili o operację poprawy twarzy, ponieważ chcieli mieć idealny autoportret.

Pracownik kliniki, Heather Senior Monroe w "Teen Vogue" powiedział: "Chociaż korzystanie z mediów społecznościowych nie powoduje bezpośrednio BDD, ale może z pewnością działać jako bodziec dla nastolatków".

Raport JAMA przytacza również badanie z 2015 roku, w którym przeanalizowano wpływ edytowanych autoportretów na to, jak niezadowolone są młode dziewczyny ze swoich ciał. Przez filtry mają nierealistyczny obraz tego, jak naprawdę wyglądają. "Pacjentki pokazują wiele nierealnych zdjęć i pragną wyglądać jak na selfie z założonym filtrem. Chcą upodobnić się do wymyślonej wersji samych siebie" - wyznał dr Vashi Inverse.

Ostatecznie, raport JAMA stwierdza, że dla lekarzy ważne jest zrozumienie mediów społecznościowych oraz ich wpływu na wizerunek ciała i poczucie własnej wartości, aby mogli lepiej leczyć i pomóc pacjentom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (0)