Zdrowie KobietyRuszaj się dla zdrowia i urody!

Ruszaj się dla zdrowia i urody!

Bieganie to najpopularniejsza forma aktywności fizycznej
Bieganie to najpopularniejsza forma aktywności fizycznej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
20.02.2024 12:20, aktualizacja: 12.03.2024 07:57

Sport to zdrowie, także zdrowie kobiety. Jak aktywność fizyczna wpływa na kobiecy organizm i urodę? Jakie ćwiczenia wybrać, by połączyć pożyteczne dbanie o zdrowie z przyjemnym spędzaniem czasu oraz jak prawidłowo przygotować się do ćwiczeń, by nie nabawić się kontuzji?

Nasze ciało potrzebuje ruchu, by prawidłowo funkcjonować. Regularna aktywność fizyczna usprawnia krążenie, co korzystnie wpływa na pracę serca, dotlenia komórki i narządy wewnętrzne, pozwalając im prawidłowo działać. Poprawia pracę jelit, rozkręcając tym samym przemianę materii, zapobiegając zaparciom i wspomagając utratę wagi. Wzmacnia stawy i kości, minimalizując ryzyko wystąpienia osteoporozy. Do tego wspiera układ odpornościowy, jest ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej i przeciwcukrzycowej.

Korzyści z aktywności fizycznej odczuwa także nasz mózg. Ruch usprawnia jego pracę, co możemy zauważyć poprzez lepszą pamięć, zdolność uczenia się nowych informacji, sprawniejsze przetwarzanie informacji z zewnątrz. Jeśli dodamy do tego fakt, że podczas wysiłku fizycznego nasz mózg zalewają endorfiny (hormony szczęścia) oraz że wraz z potem z naszego ciała "wypływa" nagromadzony stres, lęki i frustracje, zauważymy, że ruch wpływa na każdy element naszego funkcjonowania. Jest szczególnie ważny w kontekście zdrowia kobiety. Zobaczcie dlaczego.

Ruch to zdrowie (kobiety)

Powodów, dla których kobiety są szczególnymi beneficjentkami uprawiania sportu, jest kilka. Jednym z nich jest fakt, że według badań brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej przyczynia się do zachorowania na nowotwór piersi i trzonu macicy. Zwiększona aktywność fizyczna obniża ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet bez obciążenia genetycznego o 25 proc. Ruch najskuteczniej chroni przed rakiem piersi młode kobiety bez nadwagi, ale także u aktywnych fizycznie pań po menopauzie obserwuje się niższe ryzyko zachorowania w porównaniu z kobietami prowadzącymi siedzący tryb życia.

Aktywność fizyczna (niezależnie od płci) jest elementem zapobiegania zachorowaniu także na nowotwory jelita grubego i żołądka.

Zdrowie odżywianie to podstawa
Zdrowie odżywianie to podstawa© Adobe Stock

Lista chorób, którym można przeciwdziałać przez regularne uprawianie aktywności fizycznej, nie kończy się jednak na nowotworach. Znajduje się na niej także osteoporoza, na którą narażone są głównie kobiety po menopauzie. Ruch nie tylko przeciwdziała tej chorobie, ale także ją leczy. Systematyczny ruch spowalnia utratę masy kostnej i sprawia, że składniki mineralne lepiej odkładają się w kościach.

Piękna sylwetka i skóra

Na aktywności fizycznej zyskuje także nasza sylwetka i nie chodzi wyłącznie o utratę tłuszczyku i wyrzeźbienie mięśni, ale także o poprawę postawy ciała. Wzmocnienie mięśni pleców i brzucha zaowocuje pozbyciem się nawyku garbienia. Nie możemy zapominać, że sport przyczynia się także do poprawy kondycji skóry. Wraz z potem organizm pozbywa się toksyn i innych szkodliwych substancji, które mogą być przyczyną niedoskonałości. Do tego wysiłek dotlenia cały organizm, także skórę. To utrudnia powstawanie zmarszczek, rozszerzanie się porów, wypadanie włosów i powstawanie cellulitu.

Na tym lista urodowych korzyści płynących z aktywności fizycznej się nie kończy! Sport rozładowuje stres, czyli obniża poziom kortyzolu – hormonu, który pobudza gruczoły łojowe i produkcję sebum. Jego nadmiar powoduje przetłuszczanie się cery i włosów, powstawanie zaskórników, wyprysków, zapychanie porów i efekt świecenia się skóry.

Aktywność fizyczna, czyli co dokładnie?

Mówimy dużo o "regularnej aktywności fizycznej", ale co ona tak naprawdę oznacza? Wg WHO wystarczająca dla zdrowia dawka ruchu dla dorosłych w wieku 18-64 lat wynosi 150–300 minut tygodniowo. Największy efekt profilaktyczny przynosi regularne uprawianie sportu o umiarkowanej do znacznej intensywności. Świetnym pomysłem na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest skorzystanie z zajęć grupowych. Zumba, aqua aerobik czy zajęcia na rowerkach potrafią dać w kość i gwarantują solidną dawkę śmiechu. A przecież śmiech to także zdrowie.

kapsułki Cignon
kapsułki Cignon© materiały partnera

Na start

Przed rozpoczęciem swojej przygody ze sportem ważne jest nie tylko przygotowanie odpowiedniego sprzętu (dobrych butów i oddychających ubrań), ale także swoich stawów. Suplement diety Cignon Shots dostarcza substancji, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie ścięgien. W składzie suplementu są substancje, które naturalnie występują w poszczególnych częściach narządu ruchu: kolagen, kwas hialuronowy, który odpowiada za nawilżenie chrząstek, a także miedź i cynk. Dlatego też Cignon Shots polecany jest przy urazach mechanicznych ścięgien i ich zapobieganiu, przy bólach ścięgien, w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa. Unikalna formuła shotów do wypicia na raz to ciekawa alternatywa dla tabletek i kapsułek. Wystarczy jedna fiolka dziennie wypita bezpośrednio lub rozcieńczona z wodą. To doskonała propozycja dla sportowców oraz dzieci i młodzieży (suplement jest przeznaczony już od 3. roku życia).

Dobierając trening dla siebie, warto pamiętać, by wysiłek był dynamiczny i angażował duże grupy mięśniowe. Każdą aktywność fizyczną rozpocznij rozgrzewką i zakończ ćwiczeniami o charakterze uspokajającym. Baw się dobrze (i zdrowo)!

Cignon Shots dostępny jest na oficjalnej stronie https://zdrowievalentis.pl/ i z kodem rabatowym WP15.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Źródło artykułu:WP Kobieta