Sambo, LAT, białe małżeństwo. Prześwietlamy typy związków
Lara Gessler i Piotr Szeląg uznają siebie za "rzymskie małżeństwo". W Szwecji bardzo popularny jest związek "sambo". Nieformalnych związków są dziesiątki, my przybliżamy najpopularniejsze z nich.
15.11.2019 | aktual.: 15.11.2019 19:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W rozmowie z "Twoim Imperium" partner Lary Gessler Piotr Szeląg wyznał, że jest zwolennikiem tzw. "rzymskich małżeństw". Rozszyfrowanie tego pojęcia nie było łatwe, jednak nam się udało.
Rzymskie małżeństwo
"Rzymscy małżonkowie" postanawiają być ze sobą aż do śmierci, jednak rezygnują z oficjalnego ślubowania w urzędzie i podpisywania dokumentów. Obiecują sobie nawzajem wierność i lojalność. Nie pojawia się tylko element państwowy.
Związki "sambo"
Eva Gabrielsson i Stieg Larsson, autor bestsellerowej serii "Millenium", byli parą przez 2 lata. Wyznawali typ związku "sambo", który jest bardzo popularny wśród mieszkańców Szwecji. To odpowiednik związku partnerskiego, w którym partnerzy mogą korzystać z przywilejów małżeństwa, nie musząc jednocześnie brać ślubu ani rozwodu w wypadku rozstania. Ten typ regulacji prawnych jest popularny w dużym stopniu ze względu na silną pozycję samych Szwedek i nieprzykładanie wagi do instytucji małżeństwa.
LAT lub Särbo (Szwecja)
Kolejnym, wartym uwagi typem relacji nieformalnej jest LAT (ang. Living Apart Together). To rodzaj kohabitacji, w której partnerzy świadomie decydują się na mieszkanie osobno, pozostając w intymnych relacjach. Najczęściej tego typu kohabitacje przechodzą w stan wspólnego zamieszkania albo rozpadają się. Odpowiednikiem tej relacji jest szwedzkie Särbo, oznaczające wszystkie pary, które decydują się na osobne mieszkanie, również małżeństwa.
Białe małżeństwo
Białe małżeństwo to związek, w którym partnerzy dobrowolnie decydują, że nie będą uprawiać seksu. Nie musi być to związek formalny. Każda relacja pozbawiona intymnych zbliżeń, może być określana mianem "białej".
Zobacz też: Pierwszy śmiech dziecka. Rozczulająca reakcja matki
Bostońskie małżeństwo
Termin pochodzi od tytułu powieści Henry'ego Jamesa, "Bostończycy" z 1886 roku i używany był jako eufemizm na opisanie bliskiego związku dwóch niezamężnych kobiet – na ogół wspólnie mieszkających, ale niekoniecznie dzielących ze sobą również sypialnię. Relacje między kobietami mogły, lecz nie musiały, mieć charakter seksualny. Główną charakterystyką społeczną tych związków była rzeczywista niezależność finansowa i uczuciowa kobiet.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl