Skurcze łapek
04.06.2009 15:06, aktual.: 04.06.2009 15:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czy powinnam pozwalać 9-letniej sznaucerowi miniaturowemu skakać za zabawkę frisbee, którą uwielbia? Ostatnio coraz częściej zaczynają go łapać skurcze. Co robić, gdy psa złapie bolesny skurcz?
Czy powinnam pozwalać 9-letniej sznaucerowi miniaturowemu skakać za zabawkę frisbee, którą uwielbia? Ostatnio coraz częściej zaczynają go łapać skurcze. Co robić, gdy psa złapie bolesny skurcz? Czy masować tak jak w przypadku ludzkiego skurczu?
Niestety z wiekiem u ludzi i zwierząt pewne rodzaje aktywności powinny być modyfikowane, aby za mocno nie obciążały stawów i kręgosłupa. Pani sznaucerek uwielbia pewnie tę zabawę, dlatego nawet mimo objawów niemiłych występujących po takim skakaniu będzie do niej chętnie powracał. Najlepiej spróbować wymyślić inną podobną zabawę, która nie będzie tak mocno potencjalnie urazowa.
Dodatkowo warto przebadać pieska w lecznicy i sprawdzić czy są przeciwwskazania do uprawiania takiego sportu np. w badaniu RTG. Wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję o dalszym toku postępowania.
Przy zwykłych skurczach oczywiście masowanie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo można poprosić lekarza weterynarii, czy nie włączyć preparatów poprawiających metabolizm i mikrokrążenie w mięśniach np. karnityna, karsivan. Dodatkowo można zastosować dodatki żywieniowe zawierające chondroitynę i glukozaminę osłaniające stawy. Przy potwierdzeniu stanów zwyrodnieniowych stawów i rozpoczęciu terapii lekami p-zapalnymi i p-bólowymi ten rodzaj aktywności powinien być całkowicie ograniczony, bo leki te będą powodować, że w pierwszej fazie pies nie czując bólu będzie robił sobie krzywdę.
Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź