Mezoterapia
Według klasyfikacji opracowanej przez amerykańskiego lekarza Richarda Glogau'a, wyróżnia się cztery stopnie posłonecznego uszkodzenia skóry.
Od łagodnego uszkodzenia w wieku 28-35 lat objawiającego się delikatnymi, powierzchownymi zmarszczkami do poważnego uszkodzenia skóry powyżej 65. roku życia.
Jaka jest skuteczna broń w walce z fotostarzeniem? Najważniejsza jest profilaktyka, czyli szeroko pojęte unikanie ekspozycji słonecznych, nieopalanie się w solarium i stosowanie kremów z odpowiednio dobranymi, wysokimi faktorami przeciwsłonecznymi.
Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, witamin (zwłaszcza C i A), retinolu, kwasów owocowych, terapia laserowa i inne metody łagodzące skutki fotostarzenia się skóry przynoszą efekty, jeśli nie są wdrożone zbyt późno i jednocześnie przestrzega się zasad profilaktyki.
- Najlepiej wzmocni skórę przed latem seria mezoterapii rzadkim (nieusieciowanym) kwasem hialuronowym. Mezoterapię wykonujemy co 2-3 tygodnie. Ale nawet jeden zabieg na tydzień przed plażowaniem zbuduje w skórze solidny rezerwuar wody, dzięki któremu będzie ona odporna na wysuszenie i zmarszczki związane z odwodnieniem - wyjaśnia ekspert.
Gdy do mezoterapii dołożyć stosowanie serum z antyoksydantami (m.in. z witaminą C), skóra podwoi obronę przed destrukcyjnym działaniem słońca. - Pod wpływem promieni UV dochodzi do nadprodukcji wolnych rodników. Rozrywają one włókna kolagenowe i uszkadzają m.in. DNA komórek. Skóra traci jędrność i staje się podatna na zmarszczki grawitacyjne. Po prostu szybciej się starzeje - tłumaczy dr Bliżanowska. Antyoksydanty hamują ten proces.