Gdy będziesz odpoczywać na wakacjach, ono zaatakuje twoją skórę. Będzie zrywać włókna kolagenowe, niszczyć nawilżający kwas hialuronowy. Nie pozwól, by twoja twarz zamieniła się w pomarszczoną, suszoną śliwkę
Czy wiesz, że słońce to największy wróg twojej urody. Gdy będziesz odpoczywać na wakacjach, ono zaatakuje twoją skórę. Będzie zrywać włókna kolagenowe, niszczyć nawilżający kwas hialuronowy. Nie pozwól, by twoja twarz zamieniła się w pomarszczoną, suszoną śliwkę.
Fotostarzenie to zmiany wywołane przede wszystkim przez promieniowanie ultrafioletowe. Ma ono niewiele wspólnego z naturalnym procesem starzenia się skóry, który - jak wskazują niektóre badania - bez oddziaływania UV byłby widoczny dopiero około 60. roku życia.
Przyjmuje się, że właściwa ochrona przed promieniowaniem UV, rozpoczęta w dzieciństwie, pozwoliłaby na zmniejszenie objawów starzenia się skóry nawet o 80 proc. Przy częstej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych zmieniają się proporcje między białkami - zwiększa się ilość włókien elastyny przy jednoczesnym znaczącym zmniejszeniu ilości włókien kolagenowych. Włókna elastyny stają się kleiste i tracą sprężystość. Proces ten prowadzi do zmniejszenia elastyczności skóry, jej marszczenia i tworzenia się nierówności.
Czy można przygotować się na frontalny atak słońca, które odpowiada za fotostarzenie skóry? - Oczywiście, że tak. Nawet na tydzień przed urlopem - mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Trzeba wtedy sięgnąć po ekspresowe zabieg.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
W naskórku i w skórze właściwej
Pod wpływem nadmiernego oddziaływania promieniowania UV dochodzi do przyspieszonego starzenia się skóry, nazywanego fotostarzeniem (z ang. photoageing), w wyniku którego uzyskuje ona charakterystyczny wygląd. Zmiany zachodzą zarówno w naskórku, jak i w skórze właściwej.
Skóra staje się zgrubiała, twarda, głęboko pomarszczona, mniej elastyczna i sprężysta. Wraz z postępowaniem procesu fotostarzenia zaczyna być coraz cieńsza (nazywamy ją nawet skórą pergaminową), szorstka i nierówna na powierzchni.
Wynika to z zaburzeń rogowacenia i nieprawidłowego złuszczania się komórek naskórka. Oprócz wielu zmian barwnikowych (przebarwień i odbarwień) w fotostarzejącej się skórze rozszerzają się naczynia krwionośne.
Mezoterapia
Według klasyfikacji opracowanej przez amerykańskiego lekarza Richarda Glogau'a, wyróżnia się cztery stopnie posłonecznego uszkodzenia skóry.
Od łagodnego uszkodzenia w wieku 28-35 lat objawiającego się delikatnymi, powierzchownymi zmarszczkami do poważnego uszkodzenia skóry powyżej 65. roku życia.
Jaka jest skuteczna broń w walce z fotostarzeniem? Najważniejsza jest profilaktyka, czyli szeroko pojęte unikanie ekspozycji słonecznych, nieopalanie się w solarium i stosowanie kremów z odpowiednio dobranymi, wysokimi faktorami przeciwsłonecznymi.
Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego, witamin (zwłaszcza C i A), retinolu, kwasów owocowych, terapia laserowa i inne metody łagodzące skutki fotostarzenia się skóry przynoszą efekty, jeśli nie są wdrożone zbyt późno i jednocześnie przestrzega się zasad profilaktyki.
- Najlepiej wzmocni skórę przed latem seria mezoterapii rzadkim (nieusieciowanym) kwasem hialuronowym. Mezoterapię wykonujemy co 2-3 tygodnie. Ale nawet jeden zabieg na tydzień przed plażowaniem zbuduje w skórze solidny rezerwuar wody, dzięki któremu będzie ona odporna na wysuszenie i zmarszczki związane z odwodnieniem - wyjaśnia ekspert.
Gdy do mezoterapii dołożyć stosowanie serum z antyoksydantami (m.in. z witaminą C), skóra podwoi obronę przed destrukcyjnym działaniem słońca. - Pod wpływem promieni UV dochodzi do nadprodukcji wolnych rodników. Rozrywają one włókna kolagenowe i uszkadzają m.in. DNA komórek. Skóra traci jędrność i staje się podatna na zmarszczki grawitacyjne. Po prostu szybciej się starzeje - tłumaczy dr Bliżanowska. Antyoksydanty hamują ten proces.
Letnie oczyszczanie
Nawet latem można wykonać komfortowy zabieg manualnej eksfoliacji lub bezinwazyjnej hydroabrazji. Zabieg przygotuje skórę do kontaktu ze słońcem, oczyści, nawilży i dotleni.
Zwiększy także skuteczność kolejnych zabiegów oraz domowej pielęgnacji.
Delikatne, ale skuteczne oczyszczenie, jest ważne aby twarz nie była narażona latem na zatykanie porów, zanieczyszczenia i wypryski. - Dodatkowo ją dotleni, pobudzi do odnowy oraz zwiększy wchłanianie składników aktywnych zawartych w letnich kremach. Cera będzie rozjaśniona i odzyska blask - wyjaśnia dr Bliżanowska.
Odmładzający masaż
Ujędrnienie i lifting bez skalpela za pomocą endermologii lub masażu ręcznego. Twarz stanie się pełna blasku i będzie wyglądać na wypoczętą.
- Za sprawą endermologii uruchomimy naturalną produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu. To ważne, ponieważ pod wpływem promieni UV wolne rodniki niszczą tkanki skóry, odpowiedzialne za jędrność - wyjaśnia ekspert.
Dodatkowo wzrośnie poziom nawilżenia za sprawą stymulacji skóry do produkcji naturalnego kwasu hialuronowego.
Bomba witaminowa dla skóry
Maseczki witaminowe przygotują cerę do kontaktu ze słońcem i promieniami UV, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek.
Solidna dawka antyoksydantów intensywnie nawilży, rozjaśni i pobudzi fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl