Styl prowansalski w domu — czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski w domu — czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski w domu — czym się charakteryzuje?
Źródło zdjęć: © iStock.com
19.09.2018 12:06

Styl prowansalski w domu uznawany jest za jeden z najbardziej przytulnych trendów w aranżacji wnętrz. Składa się na niego wiele elementów w tym m.in. kolorystyka, tkaniny i materiały, meble i podstawowe dodatki wystroju wnętrz.

Styl prowansalski — zarys historyczny

Styl prowansalski wywodzi się z Prowansji — malowniczego regionu na Południu Francji. Niegdyś region ten zamieszkiwany był wyłącznie przez ludność wiejską, zajmującą się rolnictwem i sadownictwem. Nieodłącznym elementem krajobrazu Prowansji były i nadal są charakterystyczne domy z białego kamienia, pokryte czerwoną, ceramiczną dachówką. Domy te kojarzone są z błogim spokojem i sielskim życiem. W zamierzeniu miały chronić przed wysokimi temperaturami powietrza. Styl prowansalski tak spodobał się turystom, że zaczęto odtwarzać poszczególne jego elementy najpierw w innych regionach Francji, a następnie w niemal całej Europie.

Styl prowansalski — cechy charakterystyczne

Główną cechą charakteryzującą styl prowansalski jest prostota, która idzie w parze z funkcjonalnością i elegancją. We wnętrzach urządzonych w tym stylu dominuje brudna biel, beże oraz różne odcienie szarości. Częste są także mocniejsze akcenty kolorystyczne np. błękit, żółć i lekki fiolet. Nieodłącznym elementem wnętrz w stylu prowansalskim są motywy kwiatowe, które pojawiają się na różnego rodzaju dodatkach. Najbardziej charakterystycznym kwiatem dla stylu prowansalskiego jest lawenda, z której słynie region na południu Francji. Dodatkowo wiele osób wprowadza do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim: dodatki z motywem oliwek i kogutów. Bardzo ważną cechą wyróżniającą styl prowansalski spośród innych stylów jest to, że wszelkie materiały powinny być naturalne. W praktyce oznacza to, że na podłogach położone są deski drewniane (rzadziej: kamienne płyty), a jeśli chodzi o tekstylia to, dominuje len i bawełna. Wnętrza prowansalskie zdecydowanie nie są minimalistyczne pod względem dodatków — bardzo często można w nich odnaleźć wiele różnych przedmiotów dekoracyjnych.

Meble w stylu prowansalskim

We wnętrzach w stylu prowansalskim dominują bardzo proste meble z nienarzucający się wykończeniami. Najczęściej są one w kolorze przybrudzonej bieli lub ewentualnie kremowego beżu. Największą zaletą tych mebli jest uniwersalność, bowiem świetnie sprawdzą się one nie tylko we wnętrzach prowansalskich, ale także w skandynawskich i wielu innych. Meble w salonie prowansalskim powinny być zdekompletowane, co w praktyce oznacza, że powinny pochodzić z różnych zestawów i kolekcji. Kanapa i fotele powinny być tapicerowane, a ich obicia wykonane z naturalnych tkanin. Natomiast takie meble, jak: komoda, stolik, toaletka, powinny mieć zdobione nóżki. Wyróżnikiem stylu prowansalskiego jest również zastosowanie w szafkach kuchennych dekoracyjnych zasłonek zamiast drzwiczek.

Dodatki do domu w stylu prowansalskim

Charakterystycznym elementem wystroju dla stylu prowansalskiego jest wielkość różnego rodzaju dodatków. Ich duża liczba powinna budzić wrażenie kontrolowanego chaosu. Tekstylia — firanki, zasłony, narzuty, muszą być obowiązkowo wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej: z lnu, bawełny lub jedwabiu. Ciekawym dodatkiem do wnętrz w stylu prowansalskim są zasłony z masywnymi frędzlami. Charakterystyczną cechą tego stylu jest boutis — bawełniana, ręcznie wyszywana narzuta na stół lub łóżko, która wypchana jest watą. We wnętrzach w stylu prowansalskim bardzo często można natknąć się na parawany, które odgradzają poszczególne pomieszczenia, wiklinowe kosze (zwykle w kolorze białym lub naturalnym), a także różnego rodzaju przedmioty dekoracyjne — figurki porcelanowe czy ręcznie malowane pojemniczki.

Niezwykle charakterystyczne dla wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim są ozdoby ścienne. Odwiedzając tradycyjne domy w Prowansji, można zobaczyć, że na ścianach wiszą pęki suszonych ziół oraz ręcznie malowane talerze. Dużą popularnością cieszą się także zegary szafkowe oraz zegary z kukułką.

Motywem przewodnim we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim są kwiaty. Jak przystało na Prowansję największą popularnością, cieszy się Lawenda, a tuż obok niej: gałązki oliwne i kłosy zbóż. Motywy te haftowane są na poduszkach, zasłonach i narzutach.