To dlatego pranie śmierdzi. Polacy nagminnie popełniają ten błąd

To przez ten błąd pranie brzydko pachnie
To przez ten błąd pranie brzydko pachnie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Picasa

14.08.2024 21:33, aktual.: 15.08.2024 10:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pranie, choć wydaje się czynnością banalną, może przysporzyć problemów. Nieprzyjemne zapachy, zniszczone tkaniny czy przebarwienia to tylko niektóre z konsekwencji popełnianych błędów.

Pranie wydaje się być prostą czynnością - wrzucamy ubrania do pralki, dodajemy detergent i czekamy na efekt. Jednak wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Stęchłe zapachy, zniszczone tkaniny czy przebarwienia to tylko niektóre z problemów, z jakimi możemy się spotkać po wyjęciu prania z pralki.

Aby cieszyć się świeżymi i czystymi ubraniami, warto poznać najczęstsze błędy popełniane podczas prania oraz sposoby na to, by ich uniknąć. Przyjrzyjmy się głównym przyczynom nieprzyjemnych zapachów po praniu oraz innym popularnym pomyłkom, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszych ubrań.

Popularne błędy przy praniu. To przez nie ubrania brzydko pachną

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykamy się po praniu, jest nieprzyjemny zapach ubrań. Istnieje kilka głównych przyczyn tego zjawiska:

  1. Brudna pralka - Jeśli nie czyścimy regularnie pralki, w jej bębnie, szufladce na detergenty i uszczelkach mogą rozwijać się pleśnie i bakterie. Te mikroorganizmy pozostają na tkaninach, powodując nieprzyjemny zapach.
  2. Niewłaściwa ilość detergentu - Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość środka piorącego może prowadzić do przykrej woni. Nadmiar detergentu nie wypłukuje się dokładnie z tkanin, a jego niedobór nie zapewnia odpowiedniego oczyszczenia.
  3. Pranie w niskiej temperaturze - Choć niskie temperatury są przyjazne dla środowiska i oszczędzają energię, mogą nie być wystarczające do usunięcia wszystkich bakterii z tkanin, co prowadzi do nieprzyjemnych zapachów.
  4. Pozostawienie prania w pralce - Jeśli zapomnimy wyjąć pranie z pralki i pozostawimy je w wilgotnym środowisku na kilka godzin, z pewnością pojawi się zapach stęchlizny.
  5. Niedokładne suszenie - Włożenie do szafy wilgotnych ubrań może prowadzić do rozwoju pleśni i nieprzyjemnych zapachów, które mogą przenieść się na inne ubrania.

Inne częste błędy podczas prania

Poza problemami z zapachem istnieje wiele innych błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszych ubrań. Zdarza się, że ubrania są źle sortowane, pralka bywa przeładowana lub przed praniem... nie zapinasz guzików.

Aby uniknąć tych błędów, warto poświęcić chwilę na właściwe przygotowanie odzieży. Sortowanie ubrań według kolorów i rodzajów tkanin, przestrzeganie zaleceń producenta oraz odpowiednie dozowanie środków piorących to podstawy, które pomogą nam zachować je w dobrym stanie na dłużej.

Domowy sposób na czyszczenie pralki

Utrzymanie pralki w czystości jest kluczowe dla świeżości prania. Zamiast drogich środków czyszczących, możesz użyć prostych składników dostępnych w każdym domu. Przygotuj 250 ml octu spirytusowego i 80 g kwasku cytrynowego. Wlej ocet do bębna, a kwasek wsyp do szufladki na detergenty. Nastaw pralkę na najwyższą temperaturę i najdłuższy cykl.

Po zakończeniu programu wyczyść uszczelki bębna i gumowy kołnierz ręcznikiem papierowym. Szufladkę na detergenty namocz w ciepłej wodzie z octem przez 30 minut, a następnie dokładnie wyszoruj. Regularne stosowanie tej metody pomoże utrzymać pralkę w czystości i zapobiegnie nieprzyjemnym zapachom, zapewniając świeże i czyste pranie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (39)