Trwa ładowanie...
d1tilw0

Trzy skuteczne metody oszczędzania pieniędzy

Rachunki, żywność, paliwo, kieszonkowe dla dzieci… Wydatki mnożą się odwrotnie proporcjonalnie do stanu konta. Na szczęście istnieje kilka metod oszczędzania pieniędzy, które już w kilka miesięcy pozwalają wyjść z finansowego dołka. Przedstawiamy trzy z nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Istnieje kilka sprawdzonych metod oszczędzania pieniędzy, dzięki którym można podreperować rodzinny budżet
Istnieje kilka sprawdzonych metod oszczędzania pieniędzy, dzięki którym można podreperować rodzinny budżet (123RF)
d1tilw0

Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy?

Efektywne oszczędzanie pieniędzy nie jest możliwe bez kontrolowania budżetu domowego. Aby trzymać rękę na pulsie, trzeba spisywać wszystkie wydatki z paragonów i wyciągów bankowych. To bardzo ułatwia nabranie dobrych nawyków finansowych, bo pozwala szybko zrozumieć, które koszty są na tyle wysokie, że powinny zostać obcięte.

Wiedza dotycząca regularnych przepływów finansowych to pierwszy krok do zaplanowania przyszłych wydatków. Dzięki niej wzrasta prawdopodobieństwo, że decyzje zakupowe będą dokonywane świadomie, z uwzględnieniem planu na bieżący miesiąc. Nieocenioną pomoc w odkładaniu przynoszą opatentowane metody oszczędzania pieniędzy.

d1tilw0

Kupowanie nie musi rujnować opracowanego budżetu. Dzięki WP radarOkazji znajdziesz dziesiątki tysięcy produktów do domu i nie tylko w super niskich cenach.

Kopertowa metoda oszczędzania pieniędzy

Metoda kopertowa należy do najstarszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Gwarantuje, że wydatki nie będą większe niż te, które zostały zaplanowane na dany miesiąc. Jedynym warunkiem korzystania z tej metody jest dokonywanie wszystkich płatności gotówką. Ma to duże plusy, bo od razu widać, ile pieniędzy zostało jeszcze do wydania. Dysponuje się tylko tymi kwotami, które rzeczywiście są w portfelu i nie ma możliwości zadłużenia się, jaką daje karta kredytowa. Aby rozpocząć oszczędzanie w systemie kopertowym, trzeba:

1. Przygotować kilka czystych kopert i każdą z nich podpisać kategoriami wydatków, np. jedzenie, ubrania i obuwie, kosmetyki, transport, rozrywka.
2. Od razu po otrzymaniu wypłaty na konto wyrównać wszystkie opłaty stałe, a resztę pieniędzy wypłacić i powkładać w koperty.
3. Na kopertach zapisać kwoty, jakie trafiają do środka.
4. Na każde zakupy zabierać część pieniędzy z poszczególnych kopert, a po powrocie do domu odkładać na miejsce resztę i korygować sumę, która pozostała do wydania.
5. Pod koniec miesiąca opróżnić wszystkie koperty i przeznaczyć oszczędzone pieniądze na założony wcześniej cel.

d1tilw0

Tę metodę oszczędzania pieniędzy cenią sobie tradycjonaliści. Nie wymaga ona korzystania z najnowszych zdobyczy technologicznych i jest angażująca – mobilizuje do skupienia się na codziennych wydatkach.

Wyzwanie oszczędnościowe

Kolejny domowy sposób na oszczędzanie pieniędzy to wyzwanie oszczędnościowe, w którym ustaloną kwotę odkłada się już na początku miesiąca, a dopiero to, co zostaje, jest pulą finansów domowych. Żeby metoda ta była skuteczna, trzeba najpierw dobrze ocenić swoje możliwości. Warto zacząć od niezbyt wygórowanej sumy, np. 200 zł. Jeśli nie okaże się dużym problemem wytrwanie w postanowieniu, by oszczędności te pozostały nienaruszone, w przyszłym miesiącu kwotę można zwiększyć. Taka metoda oszczędzania pieniędzy działa motywująco – dzięki niej zaraz po wypłacie można cieszyć się, że cel oszczędnościowy został osiągnięty.

Oszczędzanie pieniędzy do skarbonki

Popularną metodą oszczędzania pieniędzy w domowym budżecie od pokoleń jest również gromadzenie drobnych sum, np. reszty z zakupów, w skarbonce. Rzadko jednak rolę skarbonki pełni tradycyjna świnka. Dziś można odkładać drobne wirtualnie. Taką opcję oferuje wiele banków. Trzeba tylko założyć bezpłatne subkonto, na które po każdych zakupach spływają pieniądze. Są to symboliczne sumy, jakich brakuje do równej kwoty. Najłatwiej to wytłumaczyć na przykładzie: kiedy rachunek w sklepie wynosi 37,90 zł, na konto oszczędnościowe trafia tyle, ile pozostało do 40 zł, czyli 2,10 zł. Po miesiącu z takiego odkładania otrzymuje się całkiem pokaźny fundusz awaryjny.

Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!

d1tilw0

Podziel się opinią

Share
d1tilw0
d1tilw0