Opadają i maleją w okresie menopauzy
To również jest naturalne. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie klimakterium, pociągają za sobą przyśpieszenie procesu starzenia się skóry - w efekcie skóra dekoltu staje się sucha, cienka i pokrywa się plamami. Natomiast zmniejszenie liczby włókien kolagenu i elastyny powoduje utratę elastyczności piersi, które maleją i opadają. Niekorzystnie na wygląd biustu wpływają również częste zmiany masy ciała.
Co powinno cię zaniepokoić w czasie obserwacji piersi? Dr Dariusz Godlewski w publikacji Federacji Stowarzyszeń Amazonki „Zdrowy nawyk - zdrowe piersi” wymienia: ból, wyczuwalne zgrubienie w piersi, zmianę wielkości lub kształtu biustu, zmiany w wyglądzie skóry piersi (np. zaczerwienienie, wgłębienie), powiększenie węzłów chłonnych w dole pachwowym lub nadobojczykowym, wydzielinę z brodawki oraz inne zmiany dotyczące brodawki (np. owrzodzenie, wciągnięcie).
Ryzyko chorób piersi dodatkowo zwiększają czynniki takie jak: wiek (powyżej 40 lat), dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, brak aktywności fizycznej, występowanie raka piersi lub raka jajnika u spokrewnionych członków rodziny, nadwaga po menopauzie, wczesna pierwsza miesiączka (przed 12. rokiem życia) i późne przekwitanie (po 54. roku życia), a także brak porodów lub późne urodzenie pierwszego dziecka.