Troska o piersi, połączona z samobadaniem i regularną obserwacją, to obowiązek każdej kobiety. Tylko w ten sposób można w porę zauważyć nieprawidłowości, które powinny nas zaniepokoić. Ważne, aby wiedzieć, co w przypadku kobiecych piersi jest naturalne, a co może świadczyć o podstępnej chorobie.
Troska o piersi, połączona z samobadaniem i regularną obserwacją, to obowiązek każdej kobiety. Tylko w ten sposób można w porę zauważyć nieprawidłowości. Ważne, aby wiedzieć, co w przypadku kobiecych piersi jest naturalne, a co może świadczyć o podstępnej chorobie.
Kobiety nie dbają o swoje piersi - to wniosek, do jakiego doszli specjaliści zajmujący się biomechaniką na Uniwersytecie w Portsmouth (Wielka Brytania). Stwierdzili bowiem, że większość pań nie troszczy się o to, aby biustonosz był odpowiednio dobrany. „Istnieje pewne społeczne piętno związane z rozmiarami staników. Wiele kobiet uważa, że ma za mały lub za duży biust, dlatego kupuje biustonosz, w którym piersi uzyskają ich zdaniem normalny rozmiar” - wyjaśniła prowadząca badania Wendy Hedger. W efekcie kobiety przez wiele lat noszą niedopasowane staniki.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(epn)/(kg)
Ćwicz w staniku
Hedger odkryła również, że najgorzej traktujemy swój biust podczas ćwiczeń, nosząc nieodpowiedni biustonosz albo w ogóle z niego rezygnując.
Tymczasem obcisła bluzka, do której ograniczamy się na treningu, nie jest w stanie utrzymać piersi w odpowiednim miejscu, gdy się ruszamy. A jak dowiedli autorzy badania, podczas intensywnych ćwiczeń piersi mogą przesunąć się nawet o 21 cm, zwłaszcza gdy biust jest wydatny.
Twoje piersi są asymetryczne?
Troska o piersi nie powinna się kończyć na idealnie dobranym staniku. To wiedza o tym, kiedy biust rozwija się prawidłowo. I przede wszystkim o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, a jakie możemy zbagatelizować.
Gdy jedna pierś jest większa...
To całkowicie naturalne - asymetria biustu występuje u większości kobiet. Jeśli zatem twoje piersi są różnej wielkości, nie ma podstaw do niepokoju.
Biust niektórych pań pokrywają włoski
Nadmierne owłosienie u kobiet nazywa się hirsutyzmem, który jest objawem zbytniego stężenia androgenów, czyli hormonów męskich w organizmie.
Nie jest to choroba zagrażająca życiu. Aby jednak poprawić komfort psychiczny kobiety, hirsutyzm można leczyć farmakologicznie, stosuje się także różne formy depilacji.
Rosną w okresie ciąży
U kobiety, która spodziewa się dziecka, występuje zwiększona objętość piersi. Skóra w tym miejscu rozciąga się i traci jędrność. W trakcie ciąży lub po porodzie na biuście mogą pojawić się rozstępy, dlatego należy dbać o elastyczność skóry piersi przez całą ciążę.
Opadają i maleją w okresie menopauzy
To również jest naturalne. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie klimakterium, pociągają za sobą przyśpieszenie procesu starzenia się skóry - w efekcie skóra dekoltu staje się sucha, cienka i pokrywa się plamami. Natomiast zmniejszenie liczby włókien kolagenu i elastyny powoduje utratę elastyczności piersi, które maleją i opadają. Niekorzystnie na wygląd biustu wpływają również częste zmiany masy ciała.
Co powinno cię zaniepokoić w czasie obserwacji piersi? Dr Dariusz Godlewski w publikacji Federacji Stowarzyszeń Amazonki „Zdrowy nawyk - zdrowe piersi” wymienia: ból, wyczuwalne zgrubienie w piersi, zmianę wielkości lub kształtu biustu, zmiany w wyglądzie skóry piersi (np. zaczerwienienie, wgłębienie), powiększenie węzłów chłonnych w dole pachwowym lub nadobojczykowym, wydzielinę z brodawki oraz inne zmiany dotyczące brodawki (np. owrzodzenie, wciągnięcie).
Ryzyko chorób piersi dodatkowo zwiększają czynniki takie jak: wiek (powyżej 40 lat), dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, brak aktywności fizycznej, występowanie raka piersi lub raka jajnika u spokrewnionych członków rodziny, nadwaga po menopauzie, wczesna pierwsza miesiączka (przed 12. rokiem życia) i późne przekwitanie (po 54. roku życia), a także brak porodów lub późne urodzenie pierwszego dziecka.
Koniecznie badaj piersi
„Każda kobieta powinna stosować trójstopniowe podejście do profilaktyki gruczołów piersiowych” - twierdzi dr Dariusz Godlewski w publikacji Federacji Stowarzyszeń Amazonki „Zdrowy nawyk - zdrowe piersi”. I wymienia:
- samobadanie piersi, czyli metodę kontroli gruczołów piersiowych, którą można wykonać samodzielnie - przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej w pierwszych dziesięciu dniach cyklu miesiączkowego, kiedy to piersi bada się najłatwiej;
- badanie kliniczne piersi przez lekarza - każda wizyta u lekarza jest okazją, by specjalista skontrolował stan twoich piersi. Jeśli tego nie zaproponuje, poproś go o to;
- badanie diagnostyczne - w zależności od wieku kobiety, może być to ultrasonografia lub mammografia. To pierwsze badanie wykonuje się przede wszystkim u kobiet do 35. roku życia, u starszych zaś mammografię.
Jak dbać o biust?
Piersiom nie służy spanie na brzuchu, nasłonecznienie, gorące kąpiele czy brak ruchu (najlepsze jest pływanie żabką czy gra w siatkówkę). Ważna jest prawidłowa postawa ciała, która zapewnia sprężysty i ładny biust. Pamiętaj o stosowaniu produktów pielęgnacyjnych, które dostępne są w formie żeli, kremów czy lotionów z wyciągami roślinnymi i witaminami.
„Należy regularnie wykonywać samobadanie piersi, poddawać się badaniu klinicznemu piersi przez lekarza w czasie każdej wizyty, od 16. roku życia raz w roku wykonywać badanie ultrasonograficzne piersi, pierwszą mammografię wykonać między 35. a 40. rokiem życia, a po 40. roku życia co dwa lata, o ile lekarz nie zaleci inaczej” - podsumowuje w publikacji poświęconej zdrowiu piersi dr Dariusz Godlewski z Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(epn)/(kg)