UrodaCiało i twarzPękające naczynka. Skąd biorą się pajączki i jak skutecznie się ich pozbyć?

Pękające naczynka. Skąd biorą się pajączki i jak skutecznie się ich pozbyć?

Czerwone pajączki są charakterystycznym objawem pękających naczynek. Mogą pojawić się zarówno na twarzy, jak i na nogach. Choć nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, wiele osób wstydzi się widocznych naczynek, co przekłada się na mniejszą pewność siebie. Jak radzić sobie z pękającymi naczynkami?

Pękające naczynka. Skąd biorą się pajączki i jak skutecznie się ich pozbyć?
Źródło zdjęć: © 123RF

Czym są pękające naczynka?

Pękające naczynka, zwane również pajączkami, to nic innego jak naczynia włosowate pod skórą ulegające rozszerzeniu. Przez to są widoczne na bardzo cienkiej skórze, szczególnie u osób z wyjątkowo jasną karnacją. Pajączki na twarzy tworzą "sieci" czerwonych naczynek, które mogą doprowadzić do zaczerwienienia całego obszaru.

Jakie są przyczyny pękających naczynek?

Samych przyczyn pękania naczynek jest bardzo wiele, ponieważ mogą występować również w przypadku niektórych chorób o nieustalonym podłożu. Do najczęstszych przyczyn pojawiania się pajączków należą:

  • uwarunkowania genetyczne – naczynka mogą być dziedziczną cechą budowy ciała;
  • temperatura – na pękanie naczynek narażeni jesteśmy głównie zimą albo podczas upałów;
  • nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca – w obu przypadkach szerokie naczynka spowodowane są czynnikami chorobotwórczymi;
  • ciąża – zmiana poziomu hormonów oraz zwiększenie ilości krwi w organizmie;
  • słońce – jego wpływ wywołuje powiększenie naczyń krwionośnych;
  • ostre przyprawy, gorące napoje i alkohol.

Kiedy już raz pojawiły się popękane naczynka, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że samoistnie znikną. Z czasem pajączki mogą się poszerzyć, powodując dyskomfort, a w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do trudnego w leczeniu trądziku różowatego.

Jak pozbyć się pękających naczynek?

Odpowiednia pielęgnacja skóry razem z suplementacją pozwolą na większą kontrolę pajączków. Dzięki temu popękane naczynka będą mniej widoczne, więc nie będziesz musiała korzystać ze zbyt mocnego makijażu. Czasem jednak dieta i pielęgnacja nie wystarczą, a to z kolei zmusza do podjęcia radykalniejszego działania. Jedynym wyjściem pozostaje wówczas zabieg zamykający naczynka – obecnie wykorzystuje się najczęściej pulsujący laser barwnikowy. Za pomocą promienia naczynka są niszczone pod skórą, po czym zostają całkowicie wchłonięte przez otaczające tkanki. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i skuteczny już po pierwszej wizycie. Cena laseroterapii zamknięcia naczynek sięga kilkuset złotych.

Jak pielęgnować skórę z naczynkami?

Jeżeli twoja skóra ma tendencję do pękających naczynek, musisz poświęcić jej pielęgnacji bardzo dużo czasu i uwagi. Chcąc zapobiec pogłębianiu problemu pajączków, powinnaś pamiętać o kilku wskazówkach:

  • suplementacja witaminy C – uczestniczy ona w produkcji kolagenu i w procesie uelastycznienia naczynek;
  • sięgaj po witaminę K, rutynę czy arnikę górską – pozytywnie wpływają na naczynia włosowate. Dostępne są w formie herbatek, tabletek oraz w kremie;
  • korzystaj z peelingu enzymatycznego;
  • unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i używaj kremu z wysokim filtrem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)