Zapuszczanie włosów
Kuba Sienkiewicz śpiewał kiedyś „Noś długie włosy jak my”. Dziś wydaje się, że moda na taką fryzurę powróciła na całego, idealnie wkomponowując się w trendowe stylizacje w stylu hippie czy boho. Długie włosy od niemal zawsze były atrybutem kobiecości i jednocześnie sprawdzonym trikiem na uwodzenie mężczyzn. Dodają płci pięknej niebywałego seksapilu, ale niestety minusem jest to, że wymagają także dużo większej troski niż w przypadku krótkich czuprynek. Jak zapuszczać włosy, aby okres przejściowy między krótką fryzurą, a uczesaniem a' la "rusałka" upłynął bez problemów?
17.05.2011 | aktual.: 18.05.2011 01:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podstawą jest właściwe mycie włosów. Zabieg ten pozbawia kosmyki naturalnej warstewki tłuszczowej, która zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczności. Cienkie włosy mogą wymagać jednak częstszego mycia. Dzieje się tak dlatego, że są one zazwyczaj bardziej podatne na przetłuszczanie się, a więc szybko tracą swój świeży wygląd. Warto pamiętać o tym, że zabieg taki powinien kończyć chłodny prysznic. Skierowanie zimnego strumienia na końcówki włosów pomoże dokładnie zamknąć ich łuski i je wygładzić, co nada im bardziej „ujarzmiony” wygląd. Do rozczesywania dobrze jest użyć odżywek w sprayu, które sprawią, że proces ten będzie zdecydowanie łatwiejszy, a do tego zminimalizuje się ryzyko uszkodzeń poszczególnych pasm. Poszarpane końcówki włosów nie wyglądają estetycznie, a do tego ich notorycznie łamanie się może wydłużyć w czasie zapuszczanie włosów. Rozczesywanie powinno odbywać się przy użyciu grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach, które pomogą rozplątać wszelkie supełki. Warto pamiętać także o odpowiednim suszeniu. Gorące powietrze może nadmiernie odwodnić włosy i sprawiać, że będą pozbawione blasku. Warto też ograniczyć kręcenie czy prostowanie włosów. Zakazane jest chodzenie spać z mokrymi włosami, które podczas tarcia o poduszkę są dużo bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia.
Zabiegi fryzjerskie i dieta na piękne włosy
Receptą na piękne włosy jest także właściwa dieta. Bez niej zapuszczanie włosów może zakończyć się fiaskiem, jeśli kondycja czupryny będzie pozostawiała wiele do życzenia. Nie powinno zabraknąć na talerzu produktów zawierających witaminę B6, czyli np.: ryby, marchew, brokuły czy czerwone mięso. Witamina A ograniczy zaś wypadanie włosów. Jeśli to nie wystarcza, warto zaopatrzyć się w suplementy diety. Najlepiej jest wybrać te w postaci witamin odżywiających włosy i utrzymujących ich kondycję, np. na bazie skrzypu czy pokrzywy. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia pięknych i długich włosów jest systematyczne podcinanie końcówek. Taki zabieg nie tylko spowoduje, że końcówki nie będą się rozdwajały, ale także zapobiegnie ich „wykręcaniu się”. Przyda się także wcieranie we włosy odżywczego serum, który je szybko zdyscyplinuje, zapobiegnie odstawaniu i puszeniu się pod wpływem dużej wilgotności powietrza. Niezawodnym sposobem na to, aby włosy rosły szybciej i było zdrowe jest masaż skóry głowy, który poprawia cyrkulację krwi, a co za tym idzie pobudza cebulki do wzmożonej aktywności.