W których produktach kumuluje się najwięcej metali ciężkich?
Warto przyjrzeć się swojej diecie
Metale ciężkie zatruwają całe nasze środowisko: obecne są w wodzie, w powietrzu, w glebie, a także w spożywanej przez nas żywności.
Metale ciężkie zatruwają całe nasze środowisko: obecne są w wodzie, w powietrzu, w glebie, a także w spożywanej przez nas żywności. Niestety, substancje te są toksyczne dla człowieka, a jeśli nadmierna ich ilość skumuluje się w tkankach organizmu, grożą nam choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, problemy neurologiczne oraz inne poważne schorzenia. Sprawdźmy, w których produktach jest ich najwięcej.
* Co nam zagraża, jeśli spożyjemy zbyt dużo metali ciężkich?*
Metale ciężkie są to metale lub półmetale charakteryzujące się dużą gęstością. Większość z nich jest dla człowieka toksyczna i wchłonięcie nadmiernej ilości tych substancji grozi rozwojem poważnych chorób. Dla naszego zdrowia najbardziej szkodliwy jest ołów, kadm, rtęć oraz arsen. Ołów wywołuje zaburzenia pracy nerek i układu nerwowego, u dzieci opóźnia rozwój fizyczny i psychiczny, a ponadto jest bardzo rakotwórczy. Pierwiastek ten kumuluje się w kościach oraz w mózgu. Rtęć, która odkłada się w mózgu oraz nerkach, zaburza funkcjonowanie układu nerwowego i jest bardzo silną trucizną mogącą w większym stężeniu zabić człowieka. Zbierający się w wątrobie oraz płucach kadm obniża z kolei płodność, wpływa negatywnie na działanie układu oddechowego i moczowego, a poza tym jego obecność sprzyja występowaniu zmian nowotworowych w komórkach. Niemniej groźny jest arsen, który co prawda nie zbiera się w jednym narządzie, lecz we wszystkich tkankach organizmu po trochu, ale za to zatrucie nim znacząco zwiększa ryzyko
raka.
Anna Loska/(mtr), WP Kobieta