Najbardziej zanieczyszczone produkty
Z przykrością trzeba stwierdzić, że większość produktów zawiera w sobie metale ciężkie. Jak pokazują badania, od obecności tych substancji nie są wolne nawet warzywa z upraw ekologicznych (choć w tym przypadku ryzyko przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej dawki jest bardzo małe). Na podstawie licznych badań nad żywnością wydzielić możemy grupę produktów, które zawierają wyjątkowo dużo metali ciężkich.
Ryby morskie
Chłoną zanieczyszczoną wodę morską, do której my wpuszczamy najróżniejsze toksyczne ścieki, aby następnie... zjeść je w mięsie ryb. Najwięcej ołowiu znajduje się w śledziach, dorszach oraz płociach. Silnie zanieczyszczony okazał się również tuńczyk. Konserwy rybne, oprócz ołowiu, zawierają ponadto duże stężenie kadmu.
Ryby słodkowodne pod tym względem są bezpieczniejsze - choć w ich organizmach (według badań żywności z 1997 roku) kumuluje się rtęć oraz arsen, a także w niewielkich ilościach ołów, stężenie pierwiastków jest na tyle niskie, że nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Najmniej szkodliwych substancji zawiera mięso karpia oraz pstrąga tęczowego.
Czy oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z jedzenia ryb morskich? Raczej nie, ponieważ zawierają one bardzo wiele odżywczych składników. Nie kupujmy jednak lepiej ryb bałtyckich ani tych importowanych z Chin (panga, tilapia), postawmy za to na ryby łowione w oceanach (np. ryby atlantyckie), które są o wiele mniej narażone na zatrucie metalami ciężkimi.