Wallis Simpson z mężem i Adolfem Hitlerem
Wallis Simpson, która miała przemożny wpływ na króla oraz niemal nieograniczony dostęp do jego tajnych dokumentów, została również oskarżona o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Według niektórych relacji Amerykankę bardzo często odwiedzali nazistowscy notable, m.in. Joachim von Ribbentrop, ówczesny ambasador III Rzeszy w Londynie.
Czy kobieta współpracowała z niemieckim wywiadem? Dowodów na to nie ma, ale Brytyjczycy nigdy nie zaakceptowali ukochanej króla. Do rozstania z Wallis i podjęcia monarszych obowiązków przekonywał Edwarda nawet arcybiskup Canterbury, najwyższy rangą duchowny w Kościele anglikańskim. Bezskutecznie. Rodzina królewska groziła, że nawet nie poda ręki Simpson, a jej koronacja byłaby największą zniewagą.
Urażony Edward abdykował 10 grudnia 1936 roku. Był to pierwszy i jak dotychczas ostatni taki przypadek w dziejach brytyjskiej monarchii. „Uwierzcie mi, gdy mówię do was, że uznałem za niemożliwe dźwiganie wielkiego ciężaru odpowiedzialności bez pomocy i wsparcia kobiety, którą kocham” – tłumaczył rodakom ustępujący monarcha w przemówieniu transmitowanym przez radio BBC. Na tron wstąpił młodszy brat Edwarda, Albert, który przyjął imię Jerzy VI.