Trwa ładowanie...
d2hq52x

Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła szczyt Mount Everest. Google Doodle upamiętnia osiągnięcie alpinistki

Wanda Rutkiewicz 41 lat temu, jako trzecia kobieta na świecie zdobyła szczyt Mount Everest. Grafika Google Doodle upamiętnia osiągnięcie polskiej alpinistki i himalaistki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła szczyt Mount Everest. Google Doodle upamiętnia osiągnięcie alpinistki
Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła szczyt Mount Everest. Google Doodle upamiętnia osiągnięcie alpinistki (google)
d2hq52x

Google Doodle upamiętnia osiągnięcie Wandy Rutkiewicz

Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz to polska alpinistka i himalaistka, będąca jednocześnie jedną z najwybitniejszych himalaistek na świecie. Jako trzecia kobieta i pierwsza osoba polskiego pochodzenia stanęła na najwyższym szczycie na świecie – Monut Everest. Dziś Google Doodles swoją grafiką upamiętnij 41. Rocznicę tego wydarzenia.

Wanda Rutkiewicz – życiorys

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach. Była córką inżyniera Zbigniewa Łaszkiewiczaa oraz Marii z Pietrników. Miała również dwóch braci: Jerzego i Michała oraz siostrę Janinę. Po II wojnie światowej z rodzicami i starszym bratem Jerzym przeprowadzali się kolejno do Łańcuta i Wrocławia, gdzie Wanda ukończyła liceum. Swoją edukację kontynuowała na Politechnice Wrocławskiej, którą ukończyła z dyplomem inżyniera-elektronika. Następnie podjęła pracę w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych, a następnie przeniosła się w Warszawie, gdzie rozpoczęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych.

d2hq52x

Wanda Rutkiewicz jako alpinistka

Swoje pierwsze w życiu kontakty ze wspinaniem Rutkiewicz miała w Rudawach Jankowskich, na skałkach znajdujących się w pobliżu Jeleniej Góry. 1962 w Tatrach ukończyła kurs taternickich na Hali Gąsienicowej i od tego czasu rozpoczęła regularne wspinaczki na klasycznych, ale bardzo trudnych trasach. Po swoich doświadczeniach w Tatrach, swoje zainteresowanie skierowała ku innym łańcuchom górskim, takim jak Alpy. Pamir, Hindukusz oraz Himalaje.

Wanda Rutkiewicz była autorką wielu książek, poświęconych głównie jej wyprawom. Pisała też artykuły o tematyce alpinistyce i była rzeczniczką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Zaginęła w maju 1992 roku, podczas wspinaczki na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.

d2hq52x

Podziel się opinią

Share

d2hq52x

d2hq52x