Weźcie ślub za granicą
Każda para młoda marzy, by jej ślub okazał się wyjątkowy. Wspaniałe wspomnienia z tego szczególnego dnia zapewnicie sobie, jeśli w związek małżeński wstąpicie… za granicą. Obecnie takie marzenie wcale nie jest trudne do spełnienia, a koszty organizacji zagranicznego ślubu mogą okazać się nawet mniejsze niż w Polsce. Warto jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać, o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę.
06.11.2013 | aktual.: 07.11.2013 11:02
Każda para młoda marzy, by jej ślub okazał się wyjątkowy. Wspaniałe wspomnienia z tego szczególnego dnia zapewnicie sobie, jeśli w związek małżeński wstąpicie… za granicą. Obecnie takie marzenie wcale nie jest trudne do spełnienia, a koszty organizacji zagranicznego ślubu mogą okazać się nawet mniejsze niż w Polsce. Warto jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać, o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę.
Grecja, Hiszpania, Jamajka, Zanzibar, Włochy, Hawaje… Ślub w ciepłym, egzotycznym miejscu jest marzeniem wielu osób – i wcale niemożliwym do zrealizowania. Jeśli zdecydowaliście, że chcecie pobrać się w innym kraju niż Polska, pora przystąpić do działania.
Skromnie lub z pompą
Planowanie zagranicznej uroczystości zacząć trzeba od wyboru miejsca. Lubicie góry, morze, jeziora lub europejskie metropolie? „Wybierzcie wymarzone miejsce, ukochane miasto, ulubiony kurort nad morzem czy oceanem. Sprawdźcie pogodę i ustalcie datę” – radzi Paulina Kabała, konsultantka ślubna Perfect Moments.
Każdy kraj, a nawet region rządzi się innym prawami. W niektórych państwach możliwy będzie jedynie ślub kościelny i ceremonia cywilna (ślub humanistyczny). Przemyślcie więc, na co macie ochotę. „Ślub w małym ustronnym kościołku czy ślub cywilny udzielony przez urzędnika stanu cywilnego – jest w czym wybierać” – mówi Paulina Kabała. Gdy już będziecie wiedzieli, kiedy odbędzie się wasza uroczystość i sporządzicie listę gości, czas na sprawy papierkowe.
Wymagane dokumenty
W przypadku ślubu kościelnego należy mieć ze sobą akty chrztu z adnotacją o innych sakramentach, licencję na ślub poza kościołem (zgoda proboszcza), do której należy para młoda, nauki przedmałżeńskie i poradnictwo rodzinne.
Natomiast w przypadku ślubu cywilnego wymagane dokumenty to: ważny paszport bądź dowód osobisty, odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o braku prawnych przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (powinno zawierać imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, obywatelstwo, stan cywilny), dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli któreś was pozostawało poprzednio w związku małżeńskim.
Uwaga: powyższe dokumenty powinny być przetłumaczone, chyba że ślub – zarówno cywilny, jak i kościelny – zostanie udzielony przez Polaka.
Wedding planner pomoże
Jeśli nie wiecie, jakie zasady obowiązują w danym miejscu, odpowiedzi warto poszukać w internecie – np. na stronach ministerstwa spraw zagranicznych, ambasad i konsulatów. Pary, które same decydują się na organizację zagranicznego ślubu, niewątpliwie będą miały więcej pracy.
Dlatego dobrze byłoby zwrócić się po pomoc do tzw. wedding plannera, który ma wiedzę dotyczącą danego regionu, będzie znał miejscowy język, obyczaje, pomoże załatwić formalności i będzie czuwał nad przebiegiem uroczystości. Koszty takich usług często są rozsądne, a pomoc w organizacji ślubu za granicą – nieoceniona.
Po wszystkim – trzeba rejestrować?
Małżeństwo zawarte za granicami ojczystego kraju musi zostać zarejestrowane w Polsce. Zrobicie to w urzędzie stanu cywilnego w: osobiście, za pośrednictwem najbliższej rodziny albo innej osoby upoważnionej. Jeżeli rejestracji ma dokonać członek najbliższej rodziny, to nie musi mieć naszego pełnomocnictwa. Jeśli jednak rejestracji dokonuje dalszy krewny lub znajomy, musimy dać mu pisemne pełnomocnictwo.
Rejestracji dokonuje się na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Może to nastąpić przez: wpisanie zagranicznego aktu stanu cywilnego; odtworzenie aktu stanu cywilnego – jeśli nie można uzyskać zagranicznego odpisu aktu małżeństwa; zarejestrowanie małżeństwa, które nie zostało zgłoszone za granicą.
Wniosek o wpisanie zagranicznego aktu małżeństwa kieruje się do kierownika właściwego urzędu stanu cywilnego. Należy do niego dołączyć:
- dokument zagraniczny wraz z jego tłumaczeniem dokonanym przez polskiego konsula lub tłumacza przysięgłego,
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej (należy go dołączyć nie później niż w ciągu trzech dni od chwili złożenia wniosku) – nie dotyczy przypadków, w których wniosek składany jest za pośrednictwem polskiego konsula, za pobraniem opłaty konsularnej.
Warto wiedzieć, że małżeństwo możemy zarejestrować za pośrednictwem konsulatu. Takie rozwiązanie jest jednak bardziej kosztowne i czasochłonne niż bezpośrednia rejestracja. Wniosek jest kierowany do urzędu stanu cywilnego ostatniego miejsca zamieszkania zainteresowanej osoby w Polsce.
Co z nazwiskiem?
Jeżeli obywatel polski zawierający małżeństwo za granicą nie złożył oświadczenia w sprawie swojego nazwiska, może je złożyć wraz z wnioskiem o wpisanie aktu małżeństwa do polskiej księgi małżeństw. Jeśli małżeństwo zostało zawartego przez obywateli polskich, małżonkowie mogą również złożyć oświadczenie o nazwisku dzieci. Takie oświadczenie można złożyć również w wypadku małżeństwa mieszanego.
Warto jednak ze stron internetowych ministerstwa, ambasady lub konsulatu dowiedzieć się, które dokumenty są wymagane w danym kraju.
Wskazówki
Rozsądnym pomysłem jest ubezpieczenie się na czas podróży. Jeśli natomiast zamierzacie pobrać się w kraju egotycznym, pamiętajcie o obowiązkowych szczepieniach ochronnych.
Zalety ślubu za granicą:
- Klimat – w ciepłym, słonecznym miejscu nie musicie martwić się o pogodę, zakładać płaszcza czy zawracać sobie głowy parasolem.
- Ślub na plaży – za granicą możecie zrealizować takie marzenie.
- Mniejszy stres – zagraniczny klimat i urok pomogą ci zredukować stres do minimum. Poza tym nie udzieli ci się stres rozemocjonowanych ciotek, babć, przyjaciółek, sióstr…
- Podróż poślubna – ma miejsce od razu po ślubie. Dzięki temu zawarcie małżeństwa staje się prawdziwą przygodą.
- Kameralna uroczystość – zagraniczny ślub może być skromną uroczystością tylko dla najbliższych. Odpada główkowanie, kogo wypada zaprosić, a kogo można pominąć. I na waszym ślubie raczej nie pojawią się nagle niespodziewani goście.
- Kuchnia – ślub za granicą stwarza niepowtarzalną możliwość uraczenia się regionalnymi specjałami – bez wyrzutów sumienia.
- Koszty – jeśli bilety zarezerwujecie wcześniej, znajdziecie kameralny hotelik, a uroczystość odbędzie się w gronie najbliższych, koszty okażą się niższe niż w Polsce.
- Niezapomniane wspomnienia – z całą pewnością.
„Niektóre ciocie, babcie i wujkowie na pewno będą się starać wybić wam ten pomysł z głowy, bo daleko, bo nie wszyscy będą mogli uczestniczyć… a może właśnie o to chodzi? By uciec daleko od wielkiego wesela i niepewnej pogody? Skromny ślub połączony z podróżą poślubną w gronie najbliższych, w słonecznym klimacie, z widokiem na morze, z kieliszkiem szampana w ręku sprawią, że wasze TAK stanie się magiczne” – sumuje konsultantka ślubna Paulina Kabała.
Ewa Podsiadły-Natorska/(gabi), kobieta.wp.pl