Wzory na tatuaż
Wzory na tatuaż wybieramy zazwyczaj, podążając za chwilową modą lub obserwując najbliższe otoczenie. Przyjrzyjmy się motywom tatuaży, które z pewnością oprą się przemijającym trendom i zostaną z nami na dłużej.
Wzory tatuaży na przedramię
Europejczycy uczyli się sztuki tatuażu od plemion zamieszkujących Polinezję. Od XVII wieku sporo się jednak zmieniło. Opatentowanie elektrycznej maszynki do tatuaży w 1891 roku w USA pociągnęło za sobą skrócenie czasu wykonywania trwałych wzorów tatuaży na ciele i obniżyło ich koszty oraz bolesność. Tatuaże przestały być atrakcją pokazów dziwolągów i cyrkowych show, pokazywali się z nimi przedstawiciele wyższych sfer oraz muzycy, a tatuażyści stopniowo zyskiwali miano artystów i sporą renomę.
Przygodę ze znakowaniem ciał warto rozpoczynać od takich miejsc, które można bez problemu ukryć pod ubraniem. Szalenie popularnym i dodatkowo łatwo gojącym się rejonem na pierwszy tatuaż jest na ogół przedramię. Dobrze wygląda tutaj zarówno jeden wzór tatuażu, jak i cała kompozycja gromadzonej przez lata kolekcji. Warto eksperymentować i zestawiać motywy monochromatyczne z barwnymi. Niejednokrotnie tego rodzaju połączenia przekształcają się z czasem z supermodne tatuaże rękawy, stapiające się kolejno z górnymi partiami ciała – klatką piersiową i plecami.
Wzory tatuaży na rękę
Tatuaże na rękę dają nam duże pole do popisu. Niezależnie od wybranego rozmiaru warto kierować się jednorodną stylistyką wzorów na tatuaż, przypadającą nam do gustu estetyką, przewidywanym efektem końcowym, a także – i być może przede wszystkim – symboliką tatuażu. Większość często tatuowanych motywów ma określone znaczenie, które najlepiej poznać przed wizytą w salonie. W ostatnich latach prym wiodą takie wzory na tatuaż, jak:
- Tatuaż róża – symbol miłości, czystości, duchowości, piękna, męczeństwa.
- Tatuaż kotwica – symbol stabilizacji, spokoju, nadziei, ochrony przed zboczeniem z drogi.
- Tatuaż znak nieskończoności – symbol trwałości, wieczności, wiary w odnowę i możliwość świeżego startu.
- Tatuaż jaskółka – symbol wolności i nadziei, ale również smutku, rozłąki, żalu po wygnaniu.
Tatuaż mandala
Mandala jest szalenie popularnym wzorem na tatuaż w różnych miejscach na ciele, spotykanym najczęściej na plecach, udach bądź rękach. W sanskrycie, z którego pochodzi, oznacza święty krąg oraz koło życia. Buddyści rysują koło (czyli nieskończoność) i kwadrat (człowieka) i niszczą je, w ten sposób medytując. Mandala jest swoistym amuletem na szczęście, symbolem podążania właściwą drogą, harmonijnej egzystencji w poczuciu realizacji siebie ku doskonałości.
Tatuaże mandale są najbardziej rozpowszechnione na kobiecych ciałach, a występują na ogół w czarnych barwach. Jednak kolorowe wzory na tatuaż mandale wyglądają niezwykle interesująco i świetnie komponują się z większymi, barwnymi kompozycjami, przykładowo z tatuażem rękawem. Najistotniejszy jest kolor w samym centrum mandali, który wyraża istotę chwili obecnej: dominacja czerni to oznaka godności, czerwieni – miłości oraz wiary w siebie, zieleni – równowagi emocjonalnej, natomiast błękitu – spokoju i zgodności ze sobą.