ModaZalety lnianych ubrań. Włożysz raz i na pewno docenisz

Zalety lnianych ubrań. Włożysz raz i na pewno docenisz

Walory i właściwości lnianych tkanin są znane i cenione od wieków. Powstaje z nich zarówno doskonała odzież, jak i wszelakie tekstylia domowe.

Zalety lnianych ubrań. Włożysz raz i na pewno docenisz
Źródło zdjęć: © iStock.com

29.05.2019 | aktual.: 30.05.2019 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lniane ubrania – dla niej, dla niego

Len to bardzo szlachetny materiał. Już wieki temu był jedną z najlepszych tkanin, z których szyło się bieliznę. Teraz zwiewne, mięsiste i miękko układające się lny znów stały się popularne. Szyje się z nich poza koszulami także swobodne, luźne spodnie, spódnice, bluzki, kamizelki i marynarki oraz wszelkiego rodzaju tekstylia do domu.

Jaka koszula na lato? Najlepiej z naturalnego materiału — o tym wiemy wszyscy. Wśród włókien, z których najczęściej wykonuje się tkaniny przeznaczone do szycia ubrań typowo letnich, króluje len. Nie wywołuje on alergii, chroni przed palącym słońcem (także przed promieniowaniem UV) i równocześnie odprowadza wilgoć. Jest droższy od bawełny, ale bardziej szlachetny, trwalszy i dużo bardziej stylowy. Można go prać w dość wysokiej temperaturze. Dobrze znosi też prasowanie mocno rozgrzanym żelazkiem. Do tego należy dodać wyjątkowe walory wizualne, bo lnianą, dobrą koszulę poznamy z daleka.

Lniana elegancja — wypróbuj lniane koszule

Lniane ubrania mają charakterystyczną fakturę i niesamowitą miękkość, która zwiększa się wraz z kolejnym praniem, suszeniem i prasowaniem. Ponadto nawet mocniej zabrudzony daje się stosunkowo łatwo wyczyścić. Jeśli dotąd nie nosiliście lnianych ubrań, te mogą z początku sprawiać wrażenie szorstkich i sztywnych. Efekt ten zostaje jednak z czasem zniwelowany. Zwróć uwagę na informacje zawarte na metce – w wielu przypadkach lnianą odzież można prać w wysokiej temperaturze. To, co w lnianych ubraniach jest najbardziej urzekające, to fakt, że naturalny surowiec, z którego je wykonano, nie traci przy kolejnym cyklu pielęgnacyjnym na trwałości. Lniane ubrania są zatem bardzo ekonomiczne — to prawdziwa inwestycja na lata.

Co z właściwościami antyalergicznymi i antybakteryjnymi?

W opisach właściwości lnianych tkanin często pojawiają się informacje o tym, że len działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ubrania wykonane z niego nie mają same w sobie właściwości leczniczych, ale delikatna, lniana, cienka tkanina zapewnia doskonałą wentylację i świetnie odprowadza wilgoć. To utrudnia rozwój wszelkim mikrobom, a gładki w dotyku, miękki len nie podrażnia delikatnej skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Ubranie z lnu jest niczym aksamitny, gładki kokon, który chroni, równocześnie wentylując. Cechy te spowodowały, że dawniej często stosowano len jako surowiec do produkcji bandaży i okładów. Absorbuje on wilgoć do 25 proc. swojej masy, dlatego jest doceniany przez osoby skarżące się na nadpotliwość.

Lniane ubrania — naturalna elegancja i eko-trend

Na fali popularności eko-trendów len stał się znowu popularny ze względu na całkowitą biodegradowalność, a zyskał także uznanie w duchu trendu "zero waste", gdyż z lnianych poszewek czy ubrań, w których nie chcemy już chodzić, możemy zrobić praktyczne woreczki na żywność lub ściereczki do naczyń. Len, jak mało który materiał, jest wyjątkowo przyjazny naszej skórze i środowisku.

Komentarze (12)