Zanim tata urodzi razem z mamą
Zdecydowaliście się na poród rodzinny? Oczekując przyjścia na świat Waszego dziecka niecierpliwicie się i zastanawiacie, jak to będzie wyglądało? Zamiast siedzieć i się zamartwiać, przygotujcie się wspólnie do tej ważnej chwili w Waszym życiu.
03.09.2010 | aktual.: 07.09.2010 12:53
Zdecydowaliście się na poród rodzinny? Oczekując przyjścia na świat Waszego dziecka niecierpliwicie się i zastanawiacie, jak to będzie wyglądało? Zamiast siedzieć i się zamartwiać, przygotujcie się wspólnie do tej ważnej chwili w Waszym życiu. Najczęściej popełnianym błędem jest opieranie swoich wyobrażeń na temat porodu rodzinnego tylko i wyłącznie na zasłyszanych historiach i anegdotach.
Niekiedy panowie po powziętej decyzji o towarzyszeniu żonie, zaczynają nabierać wątpliwości co do wspólnych zmagań na porodówce. Dlatego tak ważne jest teoretyczne, profesjonalne przygotowanie. Możecie zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie oprócz przyswajania teorii wykonacie wiele wspólnych praktycznych ćwiczeń. A jeśli nadmiar codziennych zajęć nie pozwala Wam na uczęszczanie do szkoły rodzenia, to postarajcie się o wynajdywanie w sieci ciekawych artykułów lub sięgajcie po wydawnictwa i czasopisma poświęcone tematyce okresu prenatalnego.
Zasięgnijcie informacji u lekarza prowadzącego ciążę lub znajomej położnej. Rozmawiając z przyjaciółmi, którzy mają już za sobą przeżycia związane z porodem rodzinnym, poproście ich o szczerą relację. Nie zapominajcie przy tym wszystkim, że nie ma dwóch takich kobiet, które przechodziłyby poród dokładnie tak samo. To samo dotyczy pomocnych w czasie akcji porodowej tatusiów. Dlatego tak istotne jest, byście ze sobą dużo rozmawiali. W tym czasie możecie mieć wiele obaw, pytań, wątpliwości i jest to zupełnie naturalne.
Poznajcie świat dziecka
Ogrom obowiązków, jakie pojawią się już po samym rozwiązaniu może Was przerosnąć. Musicie dokładnie omówić rozkład zadań związanych z codzienną pielęgnacją maluszka. Wszystko zależy od tego, jak wygląda Wasze życie zawodowe i na jakie przerwy w pracy możecie sobie pozwolić. W większości przypadków to kobieta decyduje się na urlop macierzyński po urodzeniu dziecka i przyjmuje na siebie dużo obowiązków.
Zwłaszcza pierwsze tygodnie po porodzie, gdy rozpocznie się czas połogu, mogą być bardzo trudne dla kobiety. Wtedy to pomocna męska dłoń jest nieoceniona. Razem rozpoczniecie praktyczną naukę bycia rodzicami. Zdarza się też, tak, że to mężczyzna korzysta z urlopu macierzyńskiego po porodzie żony, wtedy mówimy, że tatuś jest na urlopie „tacierzyńskim”. To nowe określenie, które już się przyjęło wśród rodziców.
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*
Ustalcie więc, które z Was zajmie się dzieckiem zaraz po jego przyjściu na świat i w jakim zakresie. Być może potrzebna będzie Wam pomoc kogoś z rodziny? Takie sprawy dobrze jest uzgodnić wcześniej. A Wasi szefowie? Z pewnością będą chcieli wiedzieć, jak potoczą się Wasze dalsze losy w miejscu pracy, co ułatwi im uniknięcie dezorganizacji z powodu nieobecności.
Aby uprzyjemnić sobie czas oczekiwania na pojawienie się maluszka, zapoznajcie się też z akcesoriami dla dziecka, niezbędnymi do codziennej, prawidłowej jego pielęgnacji. Poszukajcie informacji na temat sposobu pielęgnacji noworodka i wymaganych szczepień. Możecie powoli kompletować wyprawkę, na którą składają się nie tylko akcesoria, ale też ubranka dziecięce. Ich zakup na pewno przyniesie Wam sporo przyjemności.
Razem do przychodni
Nie zawsze możecie razem uczestniczyć w planowych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę, w badaniach USG lub tych pozostałych. Jednak, jeśli macie ku temu okazję, postarajcie się jak najczęściej być wtedy razem. Kobieta czuje się bezpieczniej, pewniej, a mężczyzna nie zamartwia się przebywając w pracy, czy oby wszystko jest w porządku z jego ukochaną i dzidziusiem. Takie wspólne wizyty są początkiem Waszej oficjalnej roli przyszłych rodziców.
A badania ultrasonograficzne? Te pozwolą Wam po raz pierwszy, drugi, trzeci … zobaczyć Wasze nienarodzone dziecko. Upewnicie się, że maleństwo dobrze się rozwija i świetnie się czuje w brzuszku mamy. Zauważycie pierwsze ruchy malca, a nawet jego twarz. Ale nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Dlatego bez względu na to, czy ciąża będzie przebiegać bez żadnych komplikacji, czy też one się pojawią, powinniście się wspierać i być pozytywnie nastawieni.
Zdecydujcie o miejscu narodzin Waszego dziecka
To bardzo ważna decyzja. Przyszli rodzice najczęściej podejmują ją na podstawie doświadczeń, rad rodziny i znajomych, a także oficjalnych opinii na temat danych placówek medycznych. Niemałe znaczenie ma także odległość szpitala od miejsca, w którym mieszkacie. Jeśli nie możecie się zdecydować na wybór szpitala, najlepiej będzie, jeśli go odwiedzicie. Przetestujecie tym samym drogę dojazdową do szpitala. Unikniecie także stresu związanego z pojawieniem się w tej wyjątkowej sytuacji, jaka Was czeka, w nowym dotąd nieznanym miejscu.
Dowiecie się, jak w tej danej placówce postępuje się podczas poszczególnych etapów porodu. Nie wszystkie placówki zapewniają środki pielęgnacyjne i ubranka dla dziecka, dlatego dobrze wcześniej się zorientować, co należy zabrać ze sobą. To samo dotyczy potrzebnych na czas pobytu w szpitalu rzeczy dla mamy i dokumentów. W wielu szpitalach porody rodzinne są bezpłatne, ale jeszcze nie we wszystkich obowiązują takie zasady, dlatego dobrze wcześniej się dowiedzieć, jaką kwotę należy przygotować.
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*