Tanie prowokacje
Punk niezaprzeczalnie wpłynął na modę, choć bunt, z którego zrodził się ten styl miał w sobie wiele naiwności i głupoty. Przejawem niedojrzałości brytyjskiej subkultury było posługiwanie się swastyką. Używanie tego symbolu stało się nie tyle wyrazem nazistowskiej ideologii co bezmyślnym buntem dla samego buntu.
- Od początku chodziło o postawienie się mamusiom i tatusiom. Nie znosiliśmy starszych ludzi, może nie wszystkich, ale szczególnie tych z przedmieść. Wiecznie przynudzali opowieściami o Hitlerze, mówili „Daliśmy mu popalić”, i jeszcze ta ich triumfalna duma. A my odpowiadaliśmy: „Cóż, a ja myślę, że w zasadzie Hitler wcale nie był taki zły”, i cieszyliśmy się, że ich twarze kompletnie czerwienieją – opowiadała.
- Siouxsie i Sid zachowywali się nierozsądnie, chociaż wiedziałem, że stoi za tym chęć podważenia całego tego gówna z przeszłości, wyczyszczenia kart historii i odnalezienia nowego podejścia, ale to nie działa w ten sposób – skomentował tego rodzaju tanie prowokacje John Lydon (Johnny Rotten z Sex Pistols– przyp.red.).