Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich – czy to możliwe?

Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich – czy to możliwe?

Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich – czy to możliwe?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
21.02.2017 15:21

Nauki przedmałżeńskie służą przygotowaniu narzeczonych do życia w małżeństwie. Pod tym pojęciem rozumiany jest kurs, na którym porusza się szeroką tematykę powiązaną z życiem małżeńskim i jest niezbędny dla przyszłych nowożeńców. Bywają jednak sytuacje, gdy przyszli małżonkowie otrzymują zwolnienie z uczestnictwa w naukach.

Na czym polegają nauki przedmałżeńskie?

Nauki przedmałżeńskie są nakazywane przez kościół katolicki dla przyszłych nowożeńców. Aby poznali oni podstawowe wskazówki i zasady, którymi należy się kierować po ślubie. W ich trakcie poruszane są tematy wiary, życia seksualnego, antykoncepcji i planowania ciąży. Dla wielu przyszłych nowożeńców nauki te wydają się przykrą koniecznością i przeżytkiem, dla innych jednak są przygotowaniem do roli, jaką przyjdzie im niebawem pełnić. Nauki przedmałżeńskie mają na celu uświadomić narzeczonym, jakie obowiązki i wyzwania czekają na nich w związku ze ślubem. Ich efektem powinno być odpowiedzialne oraz w pełni świadome przystąpienie do złożenia przysięgi małżeńskiej przed Bogiem.

Obraz
© Fotolia | drubig-photo

Nauki przedmałżeńskie organizowane są przez parafię kościelną. Narzeczeni powinni odbywać nauki w parafii kościoła, w której będą brać ślub. Prowadzone są przez księży, zakonnice lub katechetki. Zdarza się również, że zajęcia prowadzi małżeństwo. Najczęściej przybierają one formę cotygodniowych spotkań lub kursu weekendowego. Krótsza wersja kursu dedykowana jest dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższe nauki i w ich trakcie realizowany jest cały program kursu standardowego. Narzeczeni zapisują się na nauki przedmałżeńskie pół roku przed planowanym ślubem. Nauki najczęściej są bezpłatne, w niektórych parafiach koszt wynosi od 50 do 150 zł. Kurs nie kończy się żadnym egzaminem, jedynym warunkiem jego zaliczenia jest przychodzenie na zajęcia i aktywne uczestnictwo. Po zakończeniu kursu przedmałżeńskiego narzeczeni otrzymują zaświadczenie o jego odbyciu.

Obraz
© 123RF.COM

Kurs tak naprawdę powinien służyć uświadomieniu narzeczonych, że ślub to nie tylko tradycyjna ceremonia, którą warto „odbębnić” pod naciskiem rodziny i znajomych. Nauki powinny uświadomić narzeczonych, że ślub kościelny wiąże się z określonymi poglądami dotyczącymi antykoncepcji, wiary i wychowywania dzieci. Jeśli poglądy narzeczonych diametralnie różnią się od tych reprezentowanych przez kościół, powinni oni zastanowić się nad sensem brania ślubu kościelnego.

Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich

Istnieje sytuacja, w której narzeczeni mogą zostać zwolnieni z obowiązku odbywania nauk przedmałżeńskich. Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby, które w ostatniej klasie szkoły średniej uczęszczały na zajęcia z religii. Aby uzyskać takie zwolnienie, należy przedstawić proboszczowi parafii zaświadczenie lub świadectwo szkolne z informacją, że dana osoba brała udział w zajęciach religii. Jeśli jednak tylko jedna osoba dysponuje takim zaświadczeniem, wtedy para nie otrzymuje zwolnienia z nauk przedmałżeńskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także