Blisko ludzi10 najbardziej wpływowych kobiet

10 najbardziej wpływowych kobiet

10 najbardziej wpływowych kobiet

"Forbes" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych kobiet. W jubileuszowym, 10. rankingu znalazły się nie tylko przedstawicielki władzy na całym świecie czy szefowe największych koncernów, ale także znane aktywistki, gwiazdy, liderki technologii i filantropki. Działalność ich wszystkich ma wpływ na obraz współczesnego świata, niezależnie od tego, czy decyduje o tym potężna fortuna, którą zarządzają, zainteresowanie mediów czy ogólna uwaga, jaką skupiają. Oto 10 najbardziej wpływowych kobiet 2013 roku.

„Forbes” opublikował listę 100 najbardziej wpływowych kobiet. W jubileuszowym, 10. rankingu znalazły się nie tylko przedstawicielki władzy na całym świecie czy szefowe największych koncernów, ale także znane aktywistki, gwiazdy, liderki technologii i filantropki. Działalność ich wszystkich ma wpływ na obraz współczesnego świata, niezależnie od tego, czy decyduje o tym potężna fortuna, którą zarządzają, zainteresowanie mediów czy ogólna uwaga, jaką skupiają. Oto 10 najbardziej wpływowych kobiet 2013 roku.

10. Indra Nooyi, dyrektor generalny PepsiCo, USA

W tym roku wprowadziła wiele istotnych zmian, które przyniosły firmie większe obroty. Dzięki wyższym cenom, a także lepszej sprzedaży chipsów Doritos i Cheetos, kwartalny dochód PepsiCo wzrósł o 1,2 procent, do 13 miliardów dolarów. Obecnie, pod naciskiem Noovi, PepsiCo opracowuje nowy słodzik, który może przynieść nieoczekiwaną zamianę miejsc z obecnym numerem 1 na rynku i największym rywalem firmy, czyli z Coca-Colą.

Tekst: Izabela O’Sullivan

(ios/sr), kobieta.wp.pl

1 / 9

9. Sonia Gandhi, prezes Indyjskiego Kongresu Narodowego

Obraz
© AFP

Jest najdłużej rządzącą szefową największej, sprawującej w Indiach władzę partii politycznej. Z pochodzenia Włoszka, obywatelstwo Indii przyjęła w 1983 roku. Początkowo nie angażowała się w życie polityczne. Kiedy jej mąż, przywódca Indyjskiego Kongresu Narodowego, zginął w 1991 roku w zamachu, uchodziła za faworytkę do przejęcia po nim sterów. Zrobiła to dopiero siedem lat po jego śmierci. Poprowadziła partię do zwycięskich wyborów parlamentarnych w 2004 roku, nie przyjęła jednak stanowiska premiera. Gandhi to jeden z najważniejszych polityków w kraju znajdującym się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby ludności i o dziesiątej co do wielkości gospodarce.

2 / 9

8. Janet Napolitano, sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w USA

Obraz
© AFP

To urząd utworzony w Stanach Zjednoczonych po atakach terrorystycznych w 2001 roku. Dysponuje budżetem 48 miliardów dolarów, ma 240 tysięcy pracowników, a w jego skład wchodzą 22 agencje. Napolitano swój styl przywództwa opisuje stwierdzeniem: „miej oczy otwarte na długoterminowe wizje, ale każdego dnia radź sobie z kryzysem”. Wierzy, że w tak trudnych czasach, jakie nastały dla USA, udział kobiet w polityce jest szczególnie istotny. Jest pierwszą kobietą stojącą na czele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w Stanach Zjednoczonych.

3 / 9

7. Christine Legarde, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Francja

Obraz
© AFP

To pierwsza kobieta kierująca organizacją finansową obejmującą 188 krajów. Pierwsze dwa lata swojego przywództwa spędziła na zażegnywaniu kryzysu związanego z zadłużeniem krajów Europy. Jej dążenia do tego, by nakłonić do podziału długów państwa członkowskie o bardziej stabilnej gospodarce, spotkały się z ostrym sprzeciwem innej wpływowej kobiety, znajdującej się w rankingu „Forbes’a” – Angeli Merkel. Ostatnio sporo mówi się o tym, że Legarde wystartuje w najbliższych wyborach prezydenckich we Francji.

4 / 9

6. Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjny, Facebook, USA

Obraz
© AFP

Miejsce wśród najbardziej wpływowych kobiet na świecie zapewniła jej wydana w marcu tego roku książka pt. „Lean In: Women, Work and the Will to Lead” („Pochyl się: kobiety, praca i chęć przywództwa”). Dzięki niej zapoczątkowała nową dyskusję o feminizmie w miejscu pracy. W pierwszym tygodniu po publikacji książka sprzedała się w prawie 150 tysiącach egzemplarzy, zajmując czołowe miejsce na liście bestsellerów. Innym sukcesem Sandberg jest wprowadzenie reklam do treści wyświetlanych dla użytkowników korzystających z Facebooka za pomocą smarfona, co znacznie zwiększyło dochody firmy.

5 / 9

5. Hilary Clinton, była Sekretarz Stanu, USA

Obraz
© AFP

Jest jedyną Pierwszą Damą, która została senatorem USA. Sławą polityczną niemal dorównała swojemu mężowi. Od stycznia 2009 roku sprawowała funkcję Sekretarz Stanu. 1 lutego tego roku ustąpiła ze stanowiska. Mówi się, że jeśli wystartuje w wyborach prezydenckich w 2016 roku, ma duże szanse na zwycięstwo. Clinton działa też na rzecz kobiet. W 2000 roku założyła Vital Voices Global Partnership – międzynarodową organizację pozarządową, której celem jest współpraca z liderkami politycznymi w zakresie równouprawnienia ekonomicznego i politycznego kobiet oraz praw człowieka.

6 / 9

4. Michelle Obama, Pierwsza Dama, USA

Obraz
© AFP

Ukończyła studia prawnicze na Harvardzie. Pracując w kancelarii Sidley Austin w Chicago poznała Baracka Obamę, który wówczas był jej podwładnym. Podczas wyborów prezydenckich aktywnie wspierała męża, pojawiając się u jego boku na wielu konwencjach wyborczych i spotkaniach. Obecnie, jako Pierwsza Dama, angażuje się w walkę z otyłością wśród dzieci oraz w promowanie zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia. 67 procent Amerykanów postrzega ją pozytywnie, a swoją popularnością w sondażach prześciga męża.

7 / 9

3. Melinda Gates, współzarządzająca Fundacją Billa & Melindy Gates, USA

Obraz
© AFP

Najważniejsze cele, stawiane obecnie przez fundację, to wyeliminowanie do 2018 roku zachorowań na chorobę Heinego-Medina i zapewnienie dostępu do antykoncepcji kolejnym 120 milionom kobiet na całym świecie do 2020 roku. Państwo Gates przeznaczają na te działania 140 milionów dolarów rocznie. W zeszłym roku Fundacja Billa & Mellindy Gates’ów wydała 3,4 miliarda dolarów (większość swoich funduszy) na realizację programów zdrowotnych, a od początku jej istnienia, tj. od 2000 roku, udało się pozyskać dotacje warte 26 miliardów dolarów.

8 / 9

2. Dilma Rousseff, prezydent Brazylii

Obraz
© AFP

Znajdująca się obecnie w połowie swojej kadencji prezydent Brazylii, kieruje siódmą co do wielkości gospodarką na świecie. Najważniejszym zadaniem Rousseff jest wyciągnięcie Brazylii ze spowolnienia gospodarczego, jakie miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Stawia na przedsiębiorczość, choć wielu krytykuje ją za faworyzowanie rozwoju ekonomicznego kosztem kwestii humanitarnych.

9 / 9

1. Angela Merkel, kanclerz Niemiec

Obraz
© AFP

Najbardziej wpływowa kobieta świata, nazywana kręgosłupem Unii Europejskiej. Jej surowa recepta na wyjście Europy z długu wzbudziła kontrowersje zarówno wśród przywódców bardziej dotkniętych kryzysem krajów południowych, jak i tych bardziej zamożnych, m.in. prezydenta Francji Francois’a Hollande’a. Merkel piastuje urząd kanclerza Niemiec od 2005 roku. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. W tym roku będzie walczyła o trzecią kadencję.

Tekst: Izabela O’Sullivan

(ios/sr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)