"Forbes" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych kobiet. W jubileuszowym, 10. rankingu znalazły się nie tylko przedstawicielki władzy na całym świecie czy szefowe największych koncernów, ale także znane aktywistki, gwiazdy, liderki technologii i filantropki. Działalność ich wszystkich ma wpływ na obraz współczesnego świata, niezależnie od tego, czy decyduje o tym potężna fortuna, którą zarządzają, zainteresowanie mediów czy ogólna uwaga, jaką skupiają. Oto 10 najbardziej wpływowych kobiet 2013 roku.
„Forbes” opublikował listę 100 najbardziej wpływowych kobiet. W jubileuszowym, 10. rankingu znalazły się nie tylko przedstawicielki władzy na całym świecie czy szefowe największych koncernów, ale także znane aktywistki, gwiazdy, liderki technologii i filantropki. Działalność ich wszystkich ma wpływ na obraz współczesnego świata, niezależnie od tego, czy decyduje o tym potężna fortuna, którą zarządzają, zainteresowanie mediów czy ogólna uwaga, jaką skupiają. Oto 10 najbardziej wpływowych kobiet 2013 roku.
10. Indra Nooyi, dyrektor generalny PepsiCo, USA
W tym roku wprowadziła wiele istotnych zmian, które przyniosły firmie większe obroty. Dzięki wyższym cenom, a także lepszej sprzedaży chipsów Doritos i Cheetos, kwartalny dochód PepsiCo wzrósł o 1,2 procent, do 13 miliardów dolarów. Obecnie, pod naciskiem Noovi, PepsiCo opracowuje nowy słodzik, który może przynieść nieoczekiwaną zamianę miejsc z obecnym numerem 1 na rynku i największym rywalem firmy, czyli z Coca-Colą.
Tekst: Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl
9. Sonia Gandhi, prezes Indyjskiego Kongresu Narodowego
Jest najdłużej rządzącą szefową największej, sprawującej w Indiach władzę partii politycznej. Z pochodzenia Włoszka, obywatelstwo Indii przyjęła w 1983 roku. Początkowo nie angażowała się w życie polityczne. Kiedy jej mąż, przywódca Indyjskiego Kongresu Narodowego, zginął w 1991 roku w zamachu, uchodziła za faworytkę do przejęcia po nim sterów. Zrobiła to dopiero siedem lat po jego śmierci. Poprowadziła partię do zwycięskich wyborów parlamentarnych w 2004 roku, nie przyjęła jednak stanowiska premiera. Gandhi to jeden z najważniejszych polityków w kraju znajdującym się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby ludności i o dziesiątej co do wielkości gospodarce.
8. Janet Napolitano, sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w USA
To urząd utworzony w Stanach Zjednoczonych po atakach terrorystycznych w 2001 roku. Dysponuje budżetem 48 miliardów dolarów, ma 240 tysięcy pracowników, a w jego skład wchodzą 22 agencje. Napolitano swój styl przywództwa opisuje stwierdzeniem: „miej oczy otwarte na długoterminowe wizje, ale każdego dnia radź sobie z kryzysem”. Wierzy, że w tak trudnych czasach, jakie nastały dla USA, udział kobiet w polityce jest szczególnie istotny. Jest pierwszą kobietą stojącą na czele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego w Stanach Zjednoczonych.
7. Christine Legarde, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Francja
To pierwsza kobieta kierująca organizacją finansową obejmującą 188 krajów. Pierwsze dwa lata swojego przywództwa spędziła na zażegnywaniu kryzysu związanego z zadłużeniem krajów Europy. Jej dążenia do tego, by nakłonić do podziału długów państwa członkowskie o bardziej stabilnej gospodarce, spotkały się z ostrym sprzeciwem innej wpływowej kobiety, znajdującej się w rankingu „Forbes’a” – Angeli Merkel. Ostatnio sporo mówi się o tym, że Legarde wystartuje w najbliższych wyborach prezydenckich we Francji.
6. Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjny, Facebook, USA
Miejsce wśród najbardziej wpływowych kobiet na świecie zapewniła jej wydana w marcu tego roku książka pt. „Lean In: Women, Work and the Will to Lead” („Pochyl się: kobiety, praca i chęć przywództwa”). Dzięki niej zapoczątkowała nową dyskusję o feminizmie w miejscu pracy. W pierwszym tygodniu po publikacji książka sprzedała się w prawie 150 tysiącach egzemplarzy, zajmując czołowe miejsce na liście bestsellerów. Innym sukcesem Sandberg jest wprowadzenie reklam do treści wyświetlanych dla użytkowników korzystających z Facebooka za pomocą smarfona, co znacznie zwiększyło dochody firmy.
5. Hilary Clinton, była Sekretarz Stanu, USA
Jest jedyną Pierwszą Damą, która została senatorem USA. Sławą polityczną niemal dorównała swojemu mężowi. Od stycznia 2009 roku sprawowała funkcję Sekretarz Stanu. 1 lutego tego roku ustąpiła ze stanowiska. Mówi się, że jeśli wystartuje w wyborach prezydenckich w 2016 roku, ma duże szanse na zwycięstwo. Clinton działa też na rzecz kobiet. W 2000 roku założyła Vital Voices Global Partnership – międzynarodową organizację pozarządową, której celem jest współpraca z liderkami politycznymi w zakresie równouprawnienia ekonomicznego i politycznego kobiet oraz praw człowieka.
4. Michelle Obama, Pierwsza Dama, USA
Ukończyła studia prawnicze na Harvardzie. Pracując w kancelarii Sidley Austin w Chicago poznała Baracka Obamę, który wówczas był jej podwładnym. Podczas wyborów prezydenckich aktywnie wspierała męża, pojawiając się u jego boku na wielu konwencjach wyborczych i spotkaniach. Obecnie, jako Pierwsza Dama, angażuje się w walkę z otyłością wśród dzieci oraz w promowanie zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia. 67 procent Amerykanów postrzega ją pozytywnie, a swoją popularnością w sondażach prześciga męża.
3. Melinda Gates, współzarządzająca Fundacją Billa & Melindy Gates, USA
Najważniejsze cele, stawiane obecnie przez fundację, to wyeliminowanie do 2018 roku zachorowań na chorobę Heinego-Medina i zapewnienie dostępu do antykoncepcji kolejnym 120 milionom kobiet na całym świecie do 2020 roku. Państwo Gates przeznaczają na te działania 140 milionów dolarów rocznie. W zeszłym roku Fundacja Billa & Mellindy Gates’ów wydała 3,4 miliarda dolarów (większość swoich funduszy) na realizację programów zdrowotnych, a od początku jej istnienia, tj. od 2000 roku, udało się pozyskać dotacje warte 26 miliardów dolarów.
2. Dilma Rousseff, prezydent Brazylii
Znajdująca się obecnie w połowie swojej kadencji prezydent Brazylii, kieruje siódmą co do wielkości gospodarką na świecie. Najważniejszym zadaniem Rousseff jest wyciągnięcie Brazylii ze spowolnienia gospodarczego, jakie miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Stawia na przedsiębiorczość, choć wielu krytykuje ją za faworyzowanie rozwoju ekonomicznego kosztem kwestii humanitarnych.
1. Angela Merkel, kanclerz Niemiec
Najbardziej wpływowa kobieta świata, nazywana kręgosłupem Unii Europejskiej. Jej surowa recepta na wyjście Europy z długu wzbudziła kontrowersje zarówno wśród przywódców bardziej dotkniętych kryzysem krajów południowych, jak i tych bardziej zamożnych, m.in. prezydenta Francji Francois’a Hollande’a. Merkel piastuje urząd kanclerza Niemiec od 2005 roku. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. W tym roku będzie walczyła o trzecią kadencję.
Tekst: Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl