Fitness10 wskazówek: jak unikać kontaktu z alergenami?

10 wskazówek: jak unikać kontaktu z alergenami?

10 wskazówek: jak unikać kontaktu z alergenami?

Wiosna to ciężki okres dla alergików. Pogarszające się samopoczucie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Badania wykazały, że ok. 6 mln Polaków cierpi z powodu reakcji alergicznych. Istnieją jednak sposoby, aby ograniczyć kontakt z alergenami.

Wiosna to ciężki okres dla alergików. Pogarszające się samopoczucie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Badania wykazały, że ok. 6 mln Polaków cierpi z powodu reakcji alergicznych. Istnieją jednak sposoby, aby je ograniczyć.

Uważaj na poranki

Jeśli to możliwe, unikaj zajęć na świeżym powietrzu w godzinach porannych. W tym okresie stężenie pyłków jest najwyższe. Dodatkowo ich poziom wzrasta w ciepłe, suche i wietrzne dni. Pamiętaj, że drzewa pylą praktycznie przez większość roku, a po dużym deszczu zaczynają intensywnie pylić trawy i chwasty. Musisz być przygotowana. Przydaje się bieżące śledzenie kalendarza pylenia roślin.

Monika Stypułkowska/(mtr), WP Kobieta

1 / 9

Zmieniaj częściej pościel

Obraz
© 123RF

Alergicy powinni znacznie częściej zmieniać swoją pościel. Warto to robić co 7-14 dni. Częste zmieniane, wietrzenie, pranie w gorącej wodzie (min. 70 stopni) i prasowanie pomogą złagodzić objawy alergii. Badania wykazały, że w wysokiej temperaturze giną wszystkie roztocza. Warto wybrać także pościel uszytą z bawełny organicznej.

2 / 9

Zadbaj o swoje meble

Obraz
© 123RF

Poszewki z tworzyw sztucznych na materacach, kanapach i łóżkach są siedliskiem kurzu. Pozostałe alergeny "lądują" na meblach. Do czyszczenia mebli warto używać ściereczki nasączonej woskiem.

3 / 9

Zlikwiduj niepotrzebne rzeczy

Obraz
© 123RF

Czasem może pomóc pozbycie się niektórych rzeczy, na których najbardziej gromadzi się kurz. Usuwanie dodatkowych elementów, takich jak koce, poduszki, firanki pomoże zredukować problem. W domu alergika powinno być jak najmniej dywanów. Wiele osób rezygnuje z firanek i zasłon, które są siedliskiem kurzu na rzecz żaluzji i rolet.

4 / 9

Odpowiednia higiena

Obraz
© 123RF

Prysznic lub kąpiel pod koniec dnia pomogą pozbyć się alergenów, które przywarły do twojego ciała i włosów. Staraj się także zmieniać ubranie przed wejściem do sypialni. W ten sposób zredukujesz przenoszenie alergenów. Jednak nie kładź się spać z mokrą głową, bo wilgoć sprzyja rozwojowi roztoczy.

5 / 9

Eliminacja kurzu

Obraz
© 123RF

Wiosna to dobry czas na porządki. Wytrzep dywany i narzuty. Wywietrz poduszki i kołdry. Dokładnie posprzątaj mieszkanie. Regularne porządki usuwają roztocza, kurz i inne zanieczyszczenia, które nasilają objawy alergii.

6 / 9

Zamknij okna

Obraz
© 123RF

Gdy stężenie pyłków jest najwyższe, staraj się nie otwierać okien. Unikniesz w ten sposób przedostawania się alerganów do wewnątrz mieszkania. Przed wejściem do domu wytrzyj dokładnie buty i strzep pył, brud i kurz z ubrań. Najlepiej od razu zmień ubranie.

7 / 9

Ćwiczenia

Obraz
© 123RF

Jeśli lubisz biegać i ćwiczyć na zewnątrz, postaraj się w okresie wysokiego stężenia pyłków trenować w domu. Ćwiczenia wykonywane w mieszkaniu mogą być tak samo proste, szybkie i korzystne, jak na świeżym powietrzu. Wybierz pilates, aerobik, itd.

8 / 9

Usprawnij system wentylacji

Obraz
© 123RF

Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz mieszkania. Szczególnie w łazience i kuchni staraj się systematycznie wymieniać filtry, czyścić kratki i otwory wentylacyjne. W celu utrzymania stałej i optymalnej wilgotności (ok. 50 proc.) możesz zainstalować urządzenia do usuwania wilgoci i filtry do powietrza. Nieprawidłowa wentylacja sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych i roztoczy. Odpowiada także za ból głowy i pieczenie oczu.

9 / 9

Ogranicz kontakt ze zwierzętami

Obraz
© 123RF

Jeśli jesteś uczulona na sierść psa lub kota, ogranicz kontakt ze zwierzętami. Nie powinnaś wpuszczać zwierząt do swojej sypialni, a pielęgnację warto polecić komuś z rodziny. Przy łagodnych objawach nie musisz rozstawać się ze swoim pupilem. Wystarczy ograniczenie miejsc, w których przybywa twój zwierzak. Możesz porozmawiać z lekarzem na temat tego jak zachować ostrożność i uniknąć nadmiernej ekspozycji na alergeny. Dowiedz się, w jaki sposób można zminimalizować zagrożenie dla zdrowia związane z posiadaniem zwierząt domowych.

alergenyalergiauczulenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)