FitnessCzy wiesz, jak niebezpieczne są mięsaki?

Czy wiesz, jak niebezpieczne są mięsaki?

Czy wiesz, jak niebezpieczne są mięsaki?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
12.06.2013 11:25, aktualizacja: 12.06.2013 12:12

Bardzo trudno je zdiagnozować, ponieważ długo nie dają żadnych poważnych objawów. Ból i złe samopoczucie pojawiają się, gdy nowotwór jest już dość zaawansowany a szanse na przeżycie małe. Niektóre rodzaje mięsaków możemy się jednak zauważyć, oglądając swoje ciało.

Bardzo trudno je zdiagnozować, ponieważ długo nie dają żadnych poważnych objawów. Ból i złe samopoczucie pojawiają się, gdy nowotwór jest już dość zaawansowany a szanse na przeżycie małe. Niektóre rodzaje mięsaków możemy się jednak zauważyć, oglądając swoje ciało.

Nowotwory zwane mięsakami nie są na szczęście zbyt częste – u dorosłych stanowią one około 1 procent wszystkich nowotworów. Oznacza to, że co roku w Polsce odnotowujemy około 800 nowych przypadków zachorowań na ten typ raka. To nie tak znowu dużo – w porównaniu np. z rakiem płuc czy piersi. Leczenie mięsaków jest jednak o wiele trudniejsze i odsetek pacjentów, którzy przeżywają pięć lat od momentu wykrycia guza jest o wiele niższy. Pomimo tego, iż mięsaki nie są aż tak częste, zachorowalność na ten typ raka znacząco wzrasta. W porównaniu z danymi z lat siedemdziesiątych, liczba przypadków mięsaka w ostatnich latach zwiększyła się trzykrotnie!

Jak rozpoznać mięsaka?

Mięsakami nazywamy wszelkie nowotwory złośliwe tkanki łącznej, czyli mięśni, stawów, kości bądź naczyń krwionośnych. Są to guzy złożone z chorych, upośledzonych komórek, które z reguły są złośliwe i szybko wyniszczają organizm. Mogą pojawić się w zasadzie wszędzie – na rękach, na nogach, w pachwinach i na plecach, wystąpić mogą także na narządach wewnętrznych – np. w przewodzie pokarmowym, narządach rozrodczych, oraz na kościach.

Te, które występują powierzchniowo, np. na nogach, dość łatwo zauważyć – jest to z reguły zgrubienie lub guzek pojawiający się ni stąd ni zowąd na kończynie. Jeśli okaże się, że to mięsak, szybka pomoc medyczna zwiększa szanse na nasze przeżycie. Znacznie poważniejszym problemem są mięsaki występujące na narządach wewnętrznych. Zauważenie ich nie jest bowiem możliwe, przez co leczenie rozpoczynane jest z reguły w bardzo zaawansowanym stadium choroby, kiedy rokowania są złe.

Nieco innym przypadkiem jest mięsak kości. Jego wystąpienie wiąże się, w przeciwieństwie do pozostałych typów mięsaków, z odczuwaniem bólu przez chorego. Zdarza się, że zmiana widoczna jest przez skórę, szczególnie jeśli choroba zaatakuje stawy. W ich okolicach pojawia się wówczas obrzęk, podobny do takiego, jaki może pojawić się po skręceniu bądź zwichnięciu. Jeśli więc zauważymy jakąkolwiek opuchliznę na kolanie lub łokciu, utrzymującą się dłużej niż sześć tygodni, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

U kobiet mięsaki atakują najczęściej tułów, zarówno plecy, jak i przednią część ciała (w szczególności narażony jest brzuch i okolice pod żebrami), a także pachwiny, miednicę oraz pośladki. U mężczyzn częściej występuje na rękach, w okolicach pach, na plecach i klatce piersiowej oraz na miednicy.

Mięsaki kobiecych narządów płciowych

Mięsaki narządów płciowych pojawiają się u kobiet w różnym wieku, choć w innych miejscach pojawiają się guzy u dziewcząt, w innych zaś u kobiet starszych. U dziewczynek do lat szesnastu mięsaki pojawiają się z reguły w pochwie oraz na pachwinach. U kobiet starszych zmiany obejmują często wyższe partie narządów płciowych – górną część pochwy, a także trzon i szyjkę macicy. Mięsaki narządów płciowych stanowią około 3-8 procent chorób układu rozrodczego. Choć wynik ten nie jest duży, warto dodać, że ten typ raka cechuje się największą śmiertelnością spośród wszystkich nowotworów narządów rodnych.

Mięsaki macicy

Najczęściej mięsaki atakują jednak macicę. Pojawiają się w dość zaawansowanym wieku – z reguły już po menopauzie. Niestety, są bardzo trudne do zdiagnozowania. Częste wizyty u ginekologa oraz badania cytologiczne także nie dają gwarancji wykrycia mięsaków we wczesnym stadium. Kolejnym problemem jest to, że objawy mięsaka macicy mogą być dość mylące – dolegliwości z nim związane występują także w przypadku innych, mniej groźnych, schorzeń ginekologicznych, np. infekcji dróg rodnych czy grzybicy pochwy. Objawami mięsaka są plamienia lub krwawienia pomiędzy jedną miesiączką a drugą, bądź po menopauzie. Zaniepokoić powinien nas również ból w okolicach miednicy, który nie jest związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Czasami występują także upławy z pochwy. Są to jednak, jak już powiedzieliśmy, objawy niekoniecznie wskazujące na chorobę nowotworową, a wręcz przeciwnie – objawy są dość błahe.

Przyczyny występowania mięsaków macicy nie są dokładnie znane, częściej występują jednak u kobiet posiadających nieprawidłowo rozwinięte narządy rozrodcze oraz u tych, które podczas leczenia innych nowotworów zostały poddane radioterapii. Leczenie tego typu nowotworu polega zwykle na chirurgicznym wycięciu guza wraz z otaczającymi tkankami, jeśli jednak zmiana jest duża, usuwa się całą macicę z przydatkami oraz węzły chłonne miedniczne. Dodatkowo pacjentkę poddaje się radioterapii, chemioterapii bądź terapii hormonalnej.

Mięsaki – czy możemy się przed nimi uchronić?

Mięsaki powstają najprawdopodobniej wskutek urazów mechanicznych (szczególnie w obrębie stawów). Ich występowanie powiązano także z obecnością pewnych wirusów (np. HIV) oraz kontaktem pacjenta z substancjami chemicznymi (np. ze smołą węglową). Nie ma więc niezawodnego sposobu na uchronienie się przed nimi. Jednak, tak jak w przypadku innych nowotworów, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia – w silnym organizmie komórki rakowe nie rozwijają się z taką łatwością.

(al/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także