Fobia: jak z nią żyć?

Anna Pawłowska / 08.04.2011
wp.pl
 AAA
Fobia: jak z nią żyć?
Boisz się pająków? Wpadasz w panikę na widok myszy? A może przeszywają Cię zimne dreszcze na samą myśl o locie samolotem? Nie jesteś sama! Na różnego typu fobie cierpi dziś coraz więcej osób. Skąd biorą fobie i jak z nimi walczyć?
Nie ma ludzi, którzy nie odczuwają strachu. Nie każdy jednak cierpi na fobię. Jak to rozróżnić? – O fobii możemy mówić, gdy nadmierny lęk przed konkretnymi sytuacjami, zjawiskami, przedmiotami, które są bezpieczne, utrudnia życie danej osobie na tyle, że unika ona sytuacji i przedmiotów i stwierdza, że przez to nie może w pełni korzystać z życia – wyjaśnia psycholog i terapeuta Magdalena Chomka. Istotne, że fobik boi się rzeczy z racjonalnego punktu widzenia zupełnie bezpiecznych. Strach przed włochatą tarantulą lub biegającym bez smyczy olbrzymim psem to zupełnie naturalna reakcja, a nie fobia.
Choroba czy dziwactwo?

Krzysiek to postawny mężczyzna po trzydziestce. Przystojny, często pływa i biega, startuje w maratonach. Ma jedną, wstydliwą tajemnicę: boi się wysokości. I nie chodzi bynajmniej o spacery po moście linowym widzącym nad przepaścią. Nie ma mowy, żeby Krzysiek stanął na stołku i zmienił żarówkę albo powiesił zasłony w pokoju. Wpada w panikę, kiedy stoi na niewielkiej kładce.

– Na szczęście spotkałem kobietę, która to akceptuje – opowiada Krzysztof. – Ona dla odmiany ucieka, kiedy tylko zobaczy pająka, więc w naszym związku to ona zajmuje się wszystkimi „pracami na wysokościach”, a ja usuwam z domu robale i pająki – żartuje.

Krzysiek i jego partnerka nie są wyjątkami. Na fobie i niewytłumaczalne lęki cierpi spory procent społeczeństwa – liczba fobików wciąż się zwiększa. Dlaczego? Świat jest coraz bardziej skomplikowany, coraz trudniej zrozumieć jego mechanizmy, a to właśnie zjawiska niewyjaśnione najczęściej budzą lęk. Nie bez znaczenia jest też medialna koncentracja na negatywnych wydarzeniach – wiele osób zaczyna żyć w poczuciu nieustannego zagrożenia, a stąd już tylko krok do fobii.

Kiedy w związku pojawia się kryzys?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Twoja historia

opisz swoją historię