FitnessUciec przed rakiem

Uciec przed rakiem

Uciec przed rakiem
04.03.2008 10:22, aktualizacja: 27.05.2010 16:24

Z nowotworami człowiek walczy od dawna. Należą do najcięższych chorób. Nowotwór to tkanka ustroju, która w pewnych warunkach zaczęła się rozrastać, przekraczając granice potrzebne do właściwego jej funkcjonowania.

Z nowotworami człowiek walczy od dawna. Należą do najcięższych chorób. Nowotwór to tkanka ustroju, która w pewnych warunkach zaczęła się rozrastać, przekraczając granice potrzebne do właściwego jej funkcjonowania.

Skąd biorą się nowotwory?

O tym można wyrokować tylko w pojedynczych przypadkach, w większości nie. Wiadomo, że pewnym ich rodzajom sprzyja palenie tytoniu, innym promienie nadfioletowe, szkodliwe są różne substancje chemiczne, mechaniczne uszkodzenia brodawek na skórze, osłabiony stan układu immunologicznego (spowodowany np. długotrwałym przyjmowaniem leków obniżających odporność), zaburzenia hormonalne, specyficzne wirusy. Pośrednio odpowiedzialne za chorobę może być promieniowanie RTG, kofeina, stresy i wiele innych przyczyn.

Głosy o genetyce

Niestety nieznane są ciągle wszystkie czynniki warunkujące pojawienie się nowotworów. Ostatnio co raz częściej pojawiają się głosy, że na ich powstawanie i rozwój mają wpływ czynniki genetyczne. Daje to nadzieję na bardzo wczesne wykrycie samej możliwości zachorowania na raka. A w tej chorobie czas bardzo się liczy. Im wcześniej wykryta, tym szybsze i pewniejsze całkowite wyleczenie. Wchodząc głębiej w genetykę, pewne czynniki predestynujące do zachorowania w genach badacze potrafią znajdować. Badania genów wykrywają predyspozycję do raków. Badania antygenów wykrywają wczesne raki. Czy to rozwiąże problem, nie wiadomo. Dokumentowane są genetyczne obrazy chorych. Choć to jeszcze dziedzina słabo rozwinięta. Lekarze walczą o pracownie genetyki z prawdziwego zdarzenia. Ale potrzebna jest tu bardzo droga specjalistyczna aparatura badawcza, np. urządzenie do badania chromosomów.

Rodziny obciążone genetycznie

Wiadomo, że są rodziny dziedzicznie obciążone chorobą nowotworową, np. mama miała raka piersi, ojciec zmarł na raka prostaty, wujek na raka płuc. W takich przypadkach potrzebna jest szczególna czujność i jak najszybsza konsultacja w Onkologicznej Poradni Genetycznej. Osoby należące do grupy wysokiego ryzyka genetycznego dostaną specjalne osobiste zalecenia, np. nie stosować doustnej antykoncepcji, robić USG piersi raz na rok, przeprowadzać samobadanie palpacyjne, badanie lekarskie raz na 6 miesięcy, od 35 roku życia dodatkowo robić mammografię i USG dopochwowe raz na rok, czasem profilaktycznie usuwa się jajniki albo stosuje chemoprewencję. Takie postępowanie obniża ryzyko zachorowania na raka piersi z 50%-80% do około 10%, raka jajnika z około 40% do ok. 5%.

Kiedy lekarstwo na raka

Nie ma na razie szczepionki na tę chorobę. Leczy się chirurgiczne, chemicznie i energią promienistą. Co jakiś czas są ogłaszane przeróżne nowe metody, zaczyna się ogólne podniecenie, że to w końcu będzie to, ale żadnego uniwersalnego leku na razie nie wynaleziono. Podstawą leczenia jest chemioterapia. Bardzo przykra dla pacjenta, powoduje dużo skutków ubocznych. Trucizna niszczy nie tylko komórki nowotworowe, ale i zdrowe. Na zewnątrz traci się włosy, tyje. Ale wewnętrzne spustoszenia są dużo gorsze. Często dochodzi do uszkodzenia różnych narządów, np. wątroby, co wiąże się na przyszłość ze stosowaniem diety.

Potrzebny skuteczny i bezpieczny

Lekarze zdają sobie sprawę, że nie tędy droga, ale innej, równie skutecznej metody leczenia, na razie nie ma. Na szczęście stosowane są co raz doskonalsze środki osłonowe, zmniejszające objawy uboczne. Naukowcy i lekarze mają jednak nadzieję, że skuteczny i bezpieczny środek zostanie wynaleziony. Człowiek poradził sobie już z gruźlicą, dżumą, więc i z rakiem sobie da radę. Znajdzie lek blokujący niekontrolowane mnożenie się komórek nowotworowych, a te namnożone po prostu zostaną wycięte.

Kiedy najbezpieczniej

Okres od 18 roku życia (po dojrzewaniu) do lat 30 to statystycznie rzecz biorąc najbezpieczniejszy czas w życiu każdej kobiety. Nic groźnego nie powinno się wtedy dziać. Ale, choć nie ma powodu zadręczać się myślami o chorobie i wynajdywać ich na siłę, trzeba profilaktycznie dbać o zdrowie.

Zmniejsz ryzyko

Czy przed rakiem można się tak naprawdę ustrzec, nie wiadomo. Ale można spróbować zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby. - Nie ukrywaj żadnych niepokojących objawów: zgrubień, guzków, zmian przy znamionach skórnych; idź z nimi do lekarza.
- Jeśli mama, babcia, siostra chorowały na raka, na zapas zwróć szczególną uwagę również na swój organizm.
- Nie pal.
- Kiedy się opalasz koniecznie zabezpieczaj skórę kremami z odpowiednim faktorem. Znamiona najlepiej zakleić plastrem.
- Nie jedz żadnych produktów, na których widzisz chociaż cień pleśni. Aflatoksyna, która występuje w pewnych jej rodzajach jest jednym z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. (Szczególnie często pojawia się w orzeszkach ziemnych i robionym z nich maśle orzechowym, dlatego wybieraj tylko te produkty, które mają odpowiednie atesty.)
- Najlepiej byłoby gdybyś kupowała owoce i warzywa tylko z pewnych źródeł, o których wiadomo, że przy ich uprawie nie przesadzano ze środkami chemicznymi. Jeśli masz ochotę na piękne pomidory z targowiska, to kupuj je na stoiskach usytuowanych jak najdalej od ruchu ulicznego, unikniesz w ten sposób choć części zanieczyszczeń
- Bądź stoikiem, nie denerwuj się nadmiernie, dbaj o zdrowie swojej psychiki. Niektórzy lekarze stwierdzą, że wszystkie choroby ciała mają swój początek w chorej duszy.

Źródło artykułu:WP Kobieta