Kredka - królowa makijażu
Kredka to podstawowy element damskiej kosmetyczki. Nasze mamy malowały się często tylko kredką, twierdząc, że nie potrafią wyczarować pięknego makijażu za pomocą cieni. My raczej skłaniamy się ku cieniom, przekonane, że kreska to wyższa szkoła jazdy. Najrzadziej używamy kredki do ust, zapominając, że to dzięki konturówce możemy pięknie poprawić kształt czy wielkość warg, a makijaż będzie trwalszy.
02.10.2011 | aktual.: 11.10.2011 12:25
Kredka to podstawowy element damskiej kosmetyczki. Nasze mamy malowały się często tylko kredką, twierdząc, że nie potrafią wyczarować pięknego makijażu za pomocą cieni. My raczej skłaniamy się ku cieniom, przekonane, że kreska to wyższa szkoła jazdy. Najrzadziej używamy kredki do ust, zapominając, że to dzięki konturówce możemy pięknie poprawić kształt czy wielkość warg, a makijaż będzie trwalszy.
Pod względem przeznaczenia możemy wyszczególnić kredki: do oczu, do brwi, kredki do ust i cienie w kredce (o kremowej konsystencji). Ponadto możemy podzielić kredki na:
● wodoodporne,
● hypoalergiczne,
● wysuwane (rysik osadzony w plastikowym opakowaniu),
● tradycyjne,
● z gąbeczką na drugim końcu (do rozcierania, przydymiania),
● z gumką na drugim końcu (do poprawek).
Warto również nadmienić, że każdy rodzaj wspomnianych kredek może występować w różnorakiej gamie kolorystycznej.
Pomimo istnienia przeróżnych kredek najpopularniejszą i najczęściej stosowaną nadal pozostaje kredka do oczu. W szczególności upodobałyśmy sobie kredkę czarną, najlepiej wodoodporną i zarazem miękką, która na wiele godzin podkreśla nasze spojrzenie.
Przy wyborze kredki do ust warto zastanowić się, jaki kolor pomadki najczęściej używamy – być może okaże się, że wystarczy zaopatrzyć się w jedną kredkę w kolorze naturalnym (zbliżonym do naszego naturalnego koloru ust) – która dzięki swojej neutralnej barwie pasować będzie na każdą okazję i do każdego makijażu.
Kredki do brwi przeważnie wybieramy w kolorach brązu i szarości, rzadziej czerni. Ważne jest, aby kredka do brwi była odrobinę twardsza od kredki do oczu – twarda i dobrze naostrzona kredka umożliwi nam precyzyjne domalowanie cienkich kresek, imitujących nasze naturalne włoski. Kolorystykę kredki powinnyśmy dobierać, mając na uwadze nasz naturalny kolor brwi i włosów, ewentualnie możemy lekko przyciemnić brwi.
Zanim zaczniemy makijaż należy zawsze zatemperować kredkę – tylko wówczas uzyskamy cienką i precyzyjną linię. Kolor kredki musi komponować się z kolorystyką całego makijażu oraz z naszym typem kolorystycznym. Pamiętajmy, że kredki w kolorze zielonym lub niebieskim mogą podkreślić zaczerwienienia powiek lub oka, tak samo kredka w tonacji czerwonej (czerwień, róż, śliwka) może stworzyć „zapłakane” oko. Dlatego uważajmy planując kolory, ale z drugiej strony uwolnijmy się od nieśmiertelnej czerni. Ciekawy makijaż wykonamy kredką grafitową, grafitowo-granatową, brązową i fioletową.
POLECAMY:
Co możemy stworzyć za pomocą kredki?
● Na pewno piękne łuki brwiowe – oprócz przyciemniania brwi kredką również skorygujemy ich kształt.
● Piękne usta - poprawimy kształt, jeśli występuje asymetria, powiększymy nieco wargi, jeśli uważamy że są za małe, zmniejszymy, jeśli są zbyt pełne. Jeśli pomalujemy kredką całą powierzchnię ust i rozetrzemy, to nałożona później pomadka lub błyszczyk, będą się trzymać ust o wiele dłużej, niż gdybyśmy to zrobiły bez takiego podkładu.
● Zagęścimy rzęsy – za pomocą cieniutkiej czarnej kreski poprowadzonej na linii rzęs stworzymy optyczne zagęszczenie rzęs.
● Wykonamy modne od paru sezonów kreski – kreskę łatwiej jest wykonać kredką niż eyelinerem, dla początkujących jest to najlepsza opcja aby nabrać pewności ręki oraz wyuczyć się najlepszego kształtu, grubości i długości kreski dla swoich oczu. Jeśli chcemy, aby kreski były trwałe, to albo wykonajmy je wodoodporną kredką, albo na linie nałóżmy pędzelkiem matowy cień w kolorze kredki. W przeciwnym razie kreski bardzo szybko zaczną się odbijać na górnej powiece, tworząc nieestetyczne plamy.
● Wykonamy w ekspresowym tempie smoky eyes – najpierw należy obrysować oko miękką kredką oko, następnie pędzelkiem lub gąbeczką (często kredki mają na swoim drugim końcu gąbkę do rozcierania) rozcieramy linie, aby uzyskać efekt przydymienia. Zaleta kredki jest taka, że się nie osypuje, tak jak czarny cień.
● Wymodelujemy kształt oka – kredką tak jak i cieniem możemy w łatwy sposób poprawić kształt oka, skorygować opadający kącik czy opadającą powiekę, powiększyć oko wyciągając je do góry i na zewnątrz. Najpierw „szkicujemy”, a następnie rozcieramy. Warto przy tej opcji nałożyć cień w wybranym kolorze, aby zagruntować kredkę, żeby nie odbijała się na powiece.
● Wykonamy szybko makijaż dzienny – wystarczy kredką podkreślić linię rzęs w celu ich zagęszczenia, następnie przyciemnić zewnętrzne kąciki górnej i dolnej powieki, rozetrzeć kredkę, aby lekko przydymić makijaż i na końcu nałożyć jeden wybrany cień. Uzyskamy dwukolorowy makijaż dużo szybciej i łatwiej, niż gdybyśmy cieniowały oko różnymi kolorami.
● Cienie w kredce są idealne dla początkujących; nie osypują się, łatwo się nakładają, rozsmarowują, łączą ze sobą.
(jj/ma)