UrodaMikrodermabrazja - złuszczanie pod okiem eksperta

Mikrodermabrazja - złuszczanie pod okiem eksperta

Mikrodermabrazja - złuszczanie pod okiem eksperta
30.11.2006 12:12, aktualizacja: 31.05.2010 12:54

Natura zadbała o naszą skórę, gwarantując jej mechanizm odnowy komórkowej. Skóra przez cały czas podlega stopniowemu i niewidocznemu dla oka procesowi złuszczania. Czasem jednak trzeba jej pomóc - wówczas nieoceniona będzie mikrodermabrazja.

Natura zadbała o naszą skórę, gwarantując jej mechanizm odnowy komórkowej. Polega on na tym, że w najgłębiej położonej warstwie naskórka odbywa się proces namnażania się komórek, dlatego też nazywana jest ona warstwą rozrodczą. Nowopowstałe komórki przez okres około miesiąca wędrują na powierzchnię skóry, wypychane są przez kolejne grupy tworzących się komórek. Gdy dotrą do końca drogi - zewnętrznej warstwy rogowej naskórka - obumierają i ulegają stopniowemu i niewidocznemu dla oka procesowi złuszczania.

Skóra odnawia się w ten sposób. Jeśli jednak zewnętrzna warstwa komórek nie złuszcza się samodzielnie i regularnie, wówczas skóra staje się zgrubiała, szara traci blask.

Biologiczny mechanizm odnowy komórkowej jest idealny tylko w młodej i zdrowej skórze. Cały cykl odnowy trwa wtedy mniej więcej 28 dni. Z wiekiem jednak skóra regeneruje się coraz wolniej. Cykl odnowy może wydłużyć się do 35, a nawet 50 dni. W efekcie zauważasz na jej powierzchni szorstką warstwę niezłuszczonych komórek, które psują jej wygląd.

Jak sobie z tym radzić?

Powinnaś oczywiście regularnie stosować dopasowany do twojej cery peeling. Jeśli masz skórę tłustą, może on zawierać duże drobiny, np. zmielone łupiny orzecha. Jeśli masz cerę suchą lub wrażliwą, sięgnij po peeling drobnoziarnisty. Złuszczający krem enzymatyczny przeznaczony jest dla cer bardzo wrażliwych lub naczyniowych. Regularne stosowanie peelingu oczyszcza cerę, odświeża jej koloryt oraz minimalizuje widoczność porów.
Czasem jednak zależy nam na bardziej spektakularnych efektach. Plamy potrądzikowe, różne przebarwienia, duże nierówności struktury skóry są bodźcem, który sugeruje nam wizytę w gabinecie kosmetycznym. Możemy zasięgnąć tam porady i skorzystać z ciekawej formy złuszczania – mikrodermabrazji.

Czym jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja jest nowoczesnym i bezpiecznym zabiegiem, który powoduje, że skóra staje się młodsza i zdrowsza. Pozwala na powolne ścieranie powierzchni skóry, warstwa po warstwie, aż do pożądanego poziomu. Wykonuje się go specjalną głowicą diamentową.

W porównaniu z innymi zabiegami, mikrodermabrazja nie jest raczej obarczona powikłaniami oraz nie niesie ryzyka blizn. Efekty widoczne są niemal od razu, a cera nawet w trakcie zabiegów wygląda na tyle dobrze, że nie ma potrzeby wyłączania się z aktywnego życia. Zabieg ten jest bezbolesny i trwa krótko.

Zalecenia:
trądzik pospolity (zaskórnikowy, grudkowy); blizny potrądzikowe, przebarwienia, odbarwienia; łojotok, likwidacja delikatnych zmarszczek wokół oczu, ust i szyi; zaskórniki i prosaki; blizny

Efekty zabiegu:
poprawa jędrności i kolorytu skóry, zmniejszenie widoczności porów, usuniecie zaskórników, zmniejszenie łojotoku, spłycenie powierzchownych zmarszczek, pobudzenie syntezy kolagenu

Domowym sposobem

Alternatywą dla gabinetowego zabiegu stała się domowa mikrodermabrazja, którą od niedawna możesz kupić w drogerii. Zestaw do tego domowego zabiegu proponuje Bielenda, Dr Irena Eris czy L’oreal.

To unikalny, zabieg odmładzający i wygładzający skórę, spłycający zmarszczki i rozjaśniający przebarwienia. Stosowany jest wówczas, kiedy chcemy czymś zastąpić zabieg profesjonalnej mikrodermabrazji oraz peelingu chemicznego stosowane w gabinetach dermatologicznych. Propozycja Bielendy to trzydziestodniowa kuracja. Należy ją stosować nie częściej niż dwa razy w tygodniu, można powtarzać cztery razy w roku.

Zabieg mikodermabrazji jest sposobem na odświeżenie skóry, poprawę jej kolorytu. Wspomaga leczenie trądziku. Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się więc dobroczynny zabieg, który poprawi nie tylko estetykę i wygląd cery, ale pozwoli jej zminimalizować łojotok czy poprawić stan skóry trądzikowej.

Źródło artykułu:WP Kobieta