Blisko ludziSeks dla każdej kobiety

Seks dla każdej kobiety

Seks dla każdej kobiety
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
21.05.2007 10:29, aktualizacja: 26.06.2010 22:46

... czyli jak mieć udane życie erotyczne przez całe życie. Warto cieszyć się seksem w każdym momencie życia. To nie tylko źródło przyjemności. Kobieta spełniona pod względem erotycznym jest po prostu zdrowsza!

... czyli jak mieć udane życie erotyczne przez całe życie. Kiedy kochasz się pierwszy raz, zaczynasz swoją erotyczną podróż. Każdy jej etap ma swoje prawa i przywileje. Młoda kobieta dopiero poznaje swoje ciało i uczy je reakcji na pieszczoty. Trzydziestolatka jest już bardziej świadoma swoich potrzeb, ale po urodzeniu dziecka często nie ma ochoty na seks. Czterdziestolatka najłatwiej osiąga orgazm. A z seksem sześćdziesięciolatki jest jak z delikatnym kwiatem – trzeba go pielęgnować.

Jedno jest pewne i ważne: warto cieszyć się seksem w każdym momencie życia. To nie tylko źródło przyjemności. Kobieta spełniona pod względem erotycznym jest po prostu zdrowsza!

20 lat - Od czułości do rozkoszy

Statystyczna Polka zaczyna współżycie seksualne około 18. roku życia. Jest już w zasadzie dorosła, burzę hormonalną okresu dojrzewania ma za sobą. Jednak rzadko tak młoda dziewczyna bywa wulkanem seksu. Dlaczego? Bo w tym wieku ma jeszcze naprawdę niewiele estrogenów (czyli hormonów żeńskich). Od swojego partnera potrzebuje raczej czułości i dopiero uczy się przeżywać prawdziwą rozkosz.

W dodatku wiele młodych kobiet martwi się swoim wyglądem, a kompleksy nie sprzyjają swobodzie w łóżku. Powodem zahamowań może być również przekonanie, które często wpaja się nam w dzieciństwie, że nagość jest wstydliwa, a miłość fizyczna jest czymś nieczystym. Pewne zablokowanie reakcji może być także wywołane lękiem przed ciążą. Organizm dwudziestolatki jest wprawdzie najlepiej przygotowany do porodu, ale niewiele dziewcząt w tym wieku chce tak szybko zostać matką.

Rady dla Ciebie:
- Niczego nie rób wbrew sobie. Pierwszy raz jest bardzo ważny dla Twojego całego życia seksualnego. Uczucie, emocje i wspomnienia z nim związane zapisują się w pamięci na zawsze.
- Nie wstydź się swoich pośladków, ud, piersi. Nawet jeśli są one nieco obfitsze niż u modelek. Chłopięca sylwetka nie jest atrakcyjna dla większości mężczyzn.
- Idź do ginekologa, by wybrać odpowiednią dla siebie antykoncepcję. Jeśli poczujesz się bezpiecznie, pozbędziesz się niepokoju i Twoje życie seksualne naprawdę rozkwitnie.

30 lat - Świadoma swoich potrzeb

W organizmie kobiety wzrasta ilość estrogenów, zwłaszcza gdy współżyje regularnie. Dlatego o trzydziestolatce mówi się, że ma duży apetyt na seks. Dobrze wie, co sprawia jej przyjemność. Nie jest już tak bardzo przejęta każdym milimetrem swojego ciała. Chętniej godzi się na eksperymenty, które mogą dać jej więcej satysfakcji.

Prawdopodobnie dlatego, że ma zazwyczaj stałego partnera, co daje jej poczucie bezpieczeństwa. Jednak może teraz dotkliwiej odczuwać objawy poprzedzające miesiączkę. Malejący poziom progesteronu powoduje, że wahania nastroju są silniejsze, a obrzęki piersi boleśniejsze.

Jest także druga strona medalu. Trzydziestolatka zwykle ma już dzieci. Według danych statystycznych, po urodzeniu dziecka kocha się aż trzykrotnie rzadziej. Potrzebę czułości i bliskości zaspokaja wtedy niemowlę, a nie jak do tej pory – mąż. Kobieta w tym wieku bywa też przemęczona (jest obciążona kredytami, pracuje zawodowo, zajmuje się dziećmi oraz domem). W tym czasie pojawia się też pierwszy kryzys atrakcyjności (np. rozstępy po ciąży). Z tego powodu u niektórych spada libido.

Rady dla Ciebie:
- Teraz jest Twój czas. Ciesz się seksem! Orgazm osiąga 88,5 procent trzydziestolatek (zdolność do jego przeżywania pojawia się u kobiet wraz z wiekiem).
- Postaraj się wygospodarować czas tylko dla siebie i partnera. Oddaj na weekend dzieci do babci. Zrób to, nawet jeśli nieraz masz poczucie winy, że poświęcasz im zbyt mało uwagi. Jeżeli raz na jakiś czas pomyślicie z mężem tylko o sobie, będzie to korzystne dla całej rodziny.
- Nie masz ochoty na seks? Powodem może być po prostu nadmiar obowiązków. Spróbuj lepiej zorganizować czas w ciągu dnia, przenieść część zajęć na domowników, znaleźć chwilę na relaks.
- Ćwicz mięśnie Kegla, zwłaszcza po urodzeniu dziecka. Dzięki temu dłużej będziesz odczuwać intensywną przyjemność z seksu. Jak ćwiczyć? Najpierw podczas oddawania moczu: po prostu przerywaj na chwilkę strumień. Potem, gdy wyczujesz o co chodzi, rób to już „na sucho”, najlepiej w różnych pozycjach: stojąc, leżąc lub siedząc.

40 lat - Pewna siebie tygrysica

Nie bez powodu w chińskich poradnikach miłosnych tak właśnie określa się czterdziestolatkę. Kobieta w tym wieku najłatwiej osiąga orgazm. Co druga twierdzi, że podczas stosunku nie troszczy się o nic, tylko o własną przyjemność. Zdarza się jednak, że panie w kwiecie wieku skarżą się, że ich życie stało się pełne rutyny, także tej miłosno-erotycznej. Z tego powodu też maleje ich zainteresowanie seksem.

Rady dla Ciebie:
- Szukaj nowych doznań. Rutynę można przełamać. Pomysły znajdziesz w poradnikach erotycznych. Polecamy książki: Tracy Cox „Hot Sex”, Lou Paget „Wspaniała kochanka”.
- Zadbaj o siebie: rzuć palenie, więcej się ruszaj (codziennie 30 minut spaceru). Koniecznie też zacznij zdrowiej się odżywiać (mniej pieczywa, a więcej warzyw). Jeśli będziesz w lepszej formie, zyskasz energię i ochotę na seks. Warto też pamiętać, że menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu, u kobiet palących i nie uprawiających sportu pojawia się prawie 2 lata wcześniej.

50 lat - Hormony kontrolowane

Kobieta w tym wieku ma tyle lat, na ile się czuje. Seks dodaje jej energii. Niestety, poziom pożądania zmniejsza się zdecydowanie w grupie kobiet około pięćdziesiątki (aż 67 proc. z nich odczuwa zmniejszenie libido). Przyczyna? Znaczny spadek poziomu hormonów.

W rezultacie kobiety często skarżą się na suchość pochwy, obniżone czucie w sferach erogennych lub nadwrażliwość. Wtedy też pojawiają się: stany lękowe, gorszy nastrój, uderzenia gorąca, zawroty głowy i w końcu utrata zainteresowania seksem. Z drugiej strony wiele pięćdziesięciolatek twierdzi, że gdy przestają obawiać się ciąży, mogą pełniej angażować się w przyjemności erotyczne.

Rady dla Ciebie:
- Staraj się utrzymywać aktywność seksualną. Możesz umawiać się z mężem, że będziecie się kochali przynajmniej raz w tygodniu. Seks wzmaga bowiem wydzielanie dopaminy – zwanej hormonem przyjemności. Im częściej będziesz to robić, tym większej nabierzesz na to ochoty.
- Jeśli skarżysz się na suchość w pochwie, winien może być niedobór estrogenów. Z tego powodu zdarzają się stany zapalne okolic intymnych, co wpływa na bolesność podczas stosunku. Warto więc zadbać o nawilżenie tych miejsc specjalnymi żelami intymnymi dostępnymi bez recepty (np. Intimel, Feminum) lub maściami z estrogenami (wyłącznie z przepisu lekarza).
- Zapytaj ginekologa o możliwości stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Uregulowanie poziomu hormonów może być pomocne w takich sytuacjach. W przypadku znacznego obniżenia nastroju stosuje się czasem środki antydepresyjne.

60 lat - Kuracja odmładzająca

Seks w tym wieku jest jak delikatna roślina. Może nadal pięknie kwitnąć pod warunkiem, że o niego dbasz. Pieszczoty to najlepszy lek antydepresyjny i odmładzający (m.in. poprawiają krążenie i przemianę materii). Niestety, statystyki mówią, że co druga para przestaje się kochać przed sześćdziesiątym rokiem życia. Zwykle ostatnia miesiączka występuje u kobiety między 48. a 52. rokiem życia. Potem rozpoczyna się tzw. czas pomenopauzalny. Wtedy kobieta może czuć się nieatrakcyjna i to często powoduje rezygnację z życia intymnego.

Następuje ucieczka w świat wspomnień i romansowych lektur. Kolejny problem dotyczy mężczyzn. Według badań prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, co piąty z panów w wieku 50–54 lat i aż co trzeci w wieku 55–59 lat ma problemy z erekcją. Zwykle nie szukają nigdzie pomocy, zamykają się w sobie, nie rozmawiają o kłopocie nawet ze swoją żoną.

Rady dla Ciebie:
- Skorzystaj z dwóch pierwszych porad dla pięćdziesięciolatki.
- Sprawdź, czy nie chorujesz na cukrzycę, nie masz podwyższonego stężenia cholesterolu lub zaburzeń czynności hormonalnej tarczycy. To może wpływać na spadek zainteresowania seksem.
- Jeśli to Twój partner unika zbliżenia z powodu „nieudanych stosunków”, możesz czuć się odtrącona i szukać winy w sobie. To oczywiście pogłębia poczucie dystansu między Wami. Jeśli będziesz wyrozumiała i cierpliwa, możecie wspólnie wszystko przezwyciężyć. Pomocne mogą być Twoje działania w łóżku. Spróbuj najpierw stymulować członek oralnie albo dłonią. Gdy partner osiągnie erekcję, spokojnie wprowadź penis do swojej pochwy. Podczas stosunku możesz delikatnie naciskać punkt u nasady członka. Warto też, byście odwiedzili lekarza pierwszego kontaktu, który zdiagnozuje, czy przyczyną kłopotów z potencją partnera nie są choroby somatyczne, takie jak cukrzyca, problemy z krążeniem.
- Jeśli masz kłopoty z nietrzymaniem moczu i związane z tym infekcje okolic intymnych, powiedz o tym ginekologowi. Ten problem często bywa przyczyną niechęci do podejmowania współżycia.

Dieta pożądania

Afrodyzjaki, czyli wszelkiego rodzaju przyprawy i potrawy miłosne, są stare jak świat. Ich nazwa wywodzi się od Afrodyty – zrodzonej z piany morskiej greckiej bogini miłości i piękna, która wyłoniła się z muszli przypominającej kształtem kobiece łono.

Co łączy potrawy zwiększające ochotę na seks? Okazało się, że z reguły są one lekkostrawne, bogate w witaminy i mikroelementy, a nierzadko zawierają też cenne dla naszego organizmu składniki. I choć nie wszyscy wierzą w szczególne właściwości afrodyzjaków, to bez wątpienia są one po prostu zdrowym i wartościowym pożywieniem. Najlepsze afrodyzjaki. Są nimi wszelkie owoce morza, a więc małże, krewetki, ostrygi i homary. Ale także miód, seler, por, pietruszka, bakłażany, brokuły, szparagi, wszystkie jarzyny liściaste (czyli sałaty i kapusty), papryka, marchew, awokado, jeżyny, kiwi, ananasy oraz orzechy – głównie włoskie. Spośród mięs za potrawy wzmagające apetyt na seks uchodzą przede wszystkim podroby: wątroba, żołądki, nerki, móżdżek.

Do tej grupy zaliczyć też trzeba poszukiwane przez mężczyzn rarytasy. W Hiszpanii są to jądra byków, na Bałkanach oczy jagniąt, a na Węgrzech grzebienie kogutów.

To wzmaga apetyt na seks

Wszystkie prezentowane niżej preparaty kupisz w aptekach bez recepty. Są przeznaczone dla osób, które chcą urozmaicić swoje życie erotyczne i wzbogacić intymne doznania.

Femini-X
Pharmea Polska
Tabletki ziołowe dla kobiet, w jednym opakowaniu 3 dawki (cena: 135 zł)
Obietnice producenta: wystarczy zastosować na około 30–60 minut przed grą wstępną, by czerpać większą satysfakcję seksualną ze współżycia.
Główny składnik: wyciąg z Epimedium grandiflorum – niewielkiej rośliny pochodzącej z Japonii. Nie zawiera hormonów.

Cefadisiac
Solopharm
Preparat homeopatyczny w postaci kropli lub tabletek dla kobiet i mężczyzn (cena: 57 zł)
Obietnice producenta: podnosi libido, wzmaga siłę doznań erotycznych i poprawia erekcję. Jedną tabletkę przyjmuj 2–3 razy dziennie, przez co najmniej tydzień.
Główny składnik: wyciąg z karaibskiego krzewu Turnera Aphrodisiaca, który od wieków wykorzystuje się do przyrządzania naparów miłosnych.

Vamea
Polski Lek SA
Niehormonalne kapsułki dla kobiet (cena: 98 zł/180 szt.)
Obietnice producenta: sprzyja podnieceniu, zwiększa wrażliwość okolic intymnych na bodźce, ułatwia ich nawilżenie. Zażywasz 2 razy dziennie po dwie kapsułki.
Główny składnik: L-arginina – substancja podnosząca we krwi poziom tlenku azotu, który zwiększa dopływ krwi do narządów płciowych.

Libido Forte
Herbal Supply BV
Ziołowy preparat dla kobiet i mężczyzn, opakowanie zawiera jedną kapsułkę (cena: 49 zł/1 szt.)
Obietnice producenta: działa do 48 godzin, pierwsze symptomy podniecenia powinny wystąpić po 30 minutach. Wzmaga wrażliwość na bodźce, zwiększając w ten sposób doznania seksualne.
Główne składniki: mieszanka koncentratów dziewięciu ziół. Receptura preparatu opracowana została w oparciu o tradycyjną medycynę chińską.

Podczas pisania tekstu korzystałam z badań wykonanych przez krakowski Ośrodek Badań Społecznych „Kwantum” i Ośrodek Badań Społecznych UJ, materiałów prasowych firmy produkującej preparat Vamea, materiałów prasowych firmy Pfizer (więcej informacji: www. pfizer.com) oraz z niedawno wydanej książki „Wstęp do seksuologii” pod red. prof. Violetty Skrzypulec.

Iwona Zgliczyńska
konsultacja: prof. Violetta Skrzypulec, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiej Akademii Medycznej

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także