Słodzone napoje tłumią stres. Nie jest to wcale korzystne
Konsumpcja napojów zawierających duże ilości cukru osłabia reakcję mózgu na stres i obniża w organizmie poziom kortyzolu. Efekt ten nie dotyczy napojów słodzonych aspartamem – czytamy na łamach „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
20.04.2015 | aktual.: 20.04.2015 16:36
Konsumpcja napojów zawierających duże ilości cukru osłabia reakcję mózgu na stres i obniża w organizmie poziom kortyzolu. Efekt ten nie dotyczy napojów słodzonych aspartamem – czytamy na łamach „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) wykazali, że napoje słodzone cukrem, ale nie aspartamem, tłumią reakcję organizmu na stres, co przejawia się poprzez zmianę aktywności mózgu (szczególnie hipokampa) i obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w sytuacji prowokującej wystąpienie napięcia psychicznego. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to wcale zjawisko korzystne dla zdrowia.
- Chociaż napoje słodzone sprzyjają osłabieniu uczucia stresu, normalna reakcja na stres jest ważna dla zachowania dobrego zdrowia. Badania pokazują, że zarówno nadmierna, jak i niedostateczna reaktywność układu neuronalnego i hormonalnego w obliczu stresu koreluje ze słabym zdrowiem psychicznym i fizycznym – mówi Kevin D. Laugero, współautor publikacji.
Naukowcy wybrali 19 kobiet w wieku od 18 do 40 lat i polecili im codziennie przez 12 dni spożywać słodzone napoje – po jednym do śniadania, obiadu i kolacji. Osiem kobiet piło napoje słodzone aspartamem, a 11 napoje zawierające cukier. W tym czasie nie mogły one konsumować innych słodzonych trunków, w tym soków owocowych. Dodatkowo przez 3 dni przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu kobiety musiały stosować się do specjalnej, standaryzowanej diety o niskiej zawartości cukru.
Przed eksperymentem i po jego zakończeniu panie rozwiązywały zadania matematyczne w celu wywołania napięcia psychicznego, po czym poddawały się badaniu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i udostępniały do analizy swoje próbki śliny. Okazało się, że kobiety, które codzienne piły napoje zawierające cukier były mniej zestresowane testem matematycznym niż panie spożywające napoje słodzone aspartamem. Zaobserwowano u nich wzmożoną aktywność hipokampa (który w sytuacji stresowej staje się zwykle mniej pobudzony) i obniżony poziom kortyzolu.
- To pierwszy dowód na to, że konsumpcja dużej ilości cukru, ale nie aspartamu, może łagodzić u ludzi stres. W związku z tym pojawiają się obawy, że stres psychiczny lub emocjonalny może sprzyjać nadmiernej konsumpcji cukru i nasilać jego szkodliwy wpływ na zdrowie, zwiększając np. ryzyko otyłości – komentuje Laugero.
(PAP) ooo/ agt/